Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Nie ma Smart City bez danych

centrum_monitoringu_IMM_01.jpeg
Jeszcze nie tak dawno zaawansowane systemy teleinformatyczne były domeną dużych międzynarodowych korporacji, ten trend jednak się zmienia i włodarze miast dostrzegają, że technologie pozwalają im lepiej planować zadania miasta dostarczając wielu cennych danych. Dla przykładu kiedyś, żeby zmierzyć natężenie ruchu na ważnych ciągach komunikacyjnych siedzieli ludzie, którzy badali natężenie ruchu w różnych godzinach w ciągu doby. Z uwagi na czasochłonność i wysokie koszty takie badania odbywały się raz na jakiś czas. Jak jest dziś? Właśnie nowe technologie przy okazji realizacji szeregu innych działań dostarczają nam te informacje w czasie rzeczywistym 24 godziny na dobę przez cały rok.  Tak więc dane, którymi dysponujemy teraz, a te którymi dysponowaliśmy kiedyś są bardzo wiarygodne. W jednym z artykułów w naszym serwisie pisałem o walce miast o czyste powietrze tam także pojawił się wątek poświęcony planowaniu ciągów komunikacyjnych i ograniczaniu ruchu pojazdów.

Holendrzy zachęcają mieszkańców do oszczędności czasu i korzystania z komunikacji zbiorowej

smart-city-dane-0002-mm.jpeg
Ciekawy pomysł wykorzystania nowych technologii, a w zasadzie monitoringu stosują władze stolicy Holandii – Amsterdamu. Pod lupę wzięto pojazdy przemieszczające się pomiędzy Hagą, a stolicą po co to robią? Po to, aby przekonać jak największą liczbę użytkowników samochodów do korzystania z komunikacji zbiorowej i pozostawienia swojego samochodu w garażu. Użytkownicy pojazdów, które codziennie przemierzały tę trasę otrzymały od władz list z informacją i zachętą do zmiany środka komunikacji na przemierzanym codziennie dystansie. Jak to możliwe? Właśnie dzięki kamerom, które czuwając nad bezpieczeństwem pełnią tam jeszcze inne funkcje. Są one wyposażone w detekcję tablic rejestracyjnych, a co to oznacza? Tylko tyle że czytywane są nr rejestracyjne pojazdów, które następnie zapisywane są w bazach danych, dzięki czemu władze miasta wiedzą do kogo skierować swoją zachętę. Obraz z kamer pozwala na przeliczenie czasu jaki codziennie jadąc samochodem kierowcy spędzają w korkach. Alternatywa komunikacji zbiorowej i krótszy czas dotarcia z punktu A do B jest niewątpliwie mocnym argumentem zwłaszcza, że zgodnie z założeniami po uwzględnieniu rożnych wariantów podróży jej czas ma się skrócić o połowę w stosunku do tego ile spędzali go stojąc w zakorkowanych ulicach.

Dobry system komunikacji miejskiej zmienia nawyki mieszkańców

hulajnogi_miejskie_mm.jpeg
Podstawą jest nowoczesna komunikacja miejska, która może zapewnić sprawne przemieszczanie się. Sprawna komunikacja miejska to nie tylko nowoczesne autobusy, ale cały system komunikacyjny który się na nią składa. Od informacji pasażerskiej po dostosowaną częstotliwość kursowania autobusów. Mieszkańcy muszę mieć też alternatywę w przemieszczaniu się w mieście. Rower miejski, czy ostatnio bardzo modne elektryczne hulajnogi to tylko nieliczne alternatywy. Ważne jest to, aby mieszkańcy otrzymali pełną informację planując podróż z punktu A do B wiedzieli, że gdy wysiądą z autobusu ostatnie pół km do miejsca docelowego będą musieli pokonać na piechotę, alternatywnie przejechać hulajnogą albo rowerem miejskim. Wygodą w wielu europejskich stolicach jest również to, że przy pomocy jednej aplikacji w smartfonie możemy korzystać z całego systemu komunikacji.

rower_helsinki_mm.jpeg
W Helsinkach, stolicy Finlandii zrodziła się koncepcja, w której mobilność jest usługą (Mobility-as-a-Service, MaaS). Co to znaczy? Dotychczas, jeśli pokonujemy trasę kilkoma środkami transportu - np. dojeżdżamy pociągiem z przedmieścia do centrum, a tam przesiadamy się do autobusu, to każdy odcinek jest traktowany osobno. Sami planujemy przejazd, uzgadniamy rozkłady jazdy i kupujemy osobne bilety. W MaaS przemieszczenie się z punktu A do punktu B jest jedną usługą, a podróżujący korzysta z aplikacji mobilnej, by zaplanować i rozliczyć całą podróż. W Helsinkach usługa Whim (oparta na koncepcji MaaS) obejmuje nie tylko transport publiczny, ale także taksówki i wypożyczanie pojazdów.

Wykorzystanie danych pozwala lepiej zarządzać i planować usługi miejskie

Same aplikacje dostarczają wielu cennych danych, dzięki którym możemy personalizować ofertę dla użytkowników, mieszkańców bo wiem z czego korzystamy możemy być bliżej ich oczekiwań i dbać o to, aby nie zmieniali dobrych nawyków na negatywne. Powyższe przykłady to tak naprawdę mikro wycinek tego do czego mogą służyć dane władzom miejskim. Wszystko to przekłada się nie tylko na aspekty bezpieczeństwa, ochrony środowiska, ale przede wszystkim na zadowolenie mieszkańców którzy tworząc efekty synergii z miastem realizują podstawowe założenia koncepcji Smart City.


Autor: Rafał Porada
logo_png_duze_HSC.png

Wersja XML