Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności Smart City

 • 4 problemy średnich miast rozwiązane w 48 godzin

  Brak opisu obrazka
  W dniach 20-23 listopada odbył się Hackathon dla Miast – inicjatywa PFR i GovTech Polska, w ramach której 200 programistów z całej Polski opracowywało rozwiązania dla czterech wyzwań zgłoszonych przez średnie miasta. Zwycięzcy w każdej z czterech kategorii stworzyli aplikacje pomagające m.in. wybierać najbardziej opłacalne źródło ciepła, mierzyć ruch w mieście, bezpiecznie ewidencjonować odpady i prowadzić biznes online lokalnym mikroprzedsiębiorcom. Zwycięskie zespoły po przetestowaniu rozwiązań w miastach otrzymają 30 000 zł.
  Data publikacji: 01-12-2020 15:01
 • Gdańsk oszczędzi na oświetleniu ulicznym

  Brak opisu obrazka
  W Gdańsku rozpoczęła się wymiana kolejnej partii opraw z sodowych na ledowe w latarniach ulicznych. Do końca kwietnia przyszłego roku blisko 4 tys. starych lamp zastąpią energooszczędne ledy. To efekt umowy podpisanej przez Energę Oświetlenie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Podobne działania prowadzą również władze Przemyśla - w 2020 roku wymieniono 80 sodowych opraw lamp ulicznych na energooszczędne typu LED zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na energię elektryczną o 20 tys. kWh na rok. Pozwoli to zaoszczędzić około 10 tys. zł rocznie.
  Data publikacji: 30-11-2020 14:56
 • GUS: coraz więcej osób korzysta z e-administracji

  Brak opisu obrazka
  Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat społeczeństwa informacyjnego w Polsce w 2020 r. Wynika z niego, że prawie 42 proc. osób w wieku 16-74 lata korzystało w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało z usług administracji publicznej przez Internet.
  Data publikacji: 09-11-2020 09:22
 • Trzecie warsztaty z cyklu „Safe City – bezpieczne miasto Przemyśl"

  Brak opisu obrazka
  Szkolący urzędników i mieszkańców eksperci z firmy SmartFactor zgodnie z planem zaprosili 24 i 25 września kolejną grupę mieszkańców na warsztaty w ramach projektu „Safe City – bezpieczne miasto Przemyśl, jako element koncepcji Smart City”. Tym razem byli to przedstawiciele służb i instytucji, które mają bezpośredni wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo w naszym mieście. Policjanci, funkcjonariusze straży miejskiej i straży pożarnej, przedstawiciele spółek miejskich nie tylko poznawali pozytywne przykłady rozwiązań z innych miast w Polsce i na świecie, ale podczas warsztatów starali się zidentyfikować wyzwania, które stoją przed miejskimi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i przedstawiali rozwiązania, które mogą zaradzić problemom.
  Data publikacji: 25-09-2020 15:04
 • Mieszkańcy poznawali ideę Smart Safe City

  Brak opisu obrazka
  Po spotkaniu z urzędnikami odpowiedzialnymi za różne dziedziny życia w Przemyślu, w ramach projektu „Safe City – bezpieczne miasto Przemyśl, jako element koncepcji Smart City” odbyły się warsztaty skierowane bezpośrednio do najważniejszych beneficjentów realizowanego w naszym mieście pomysłu bezpiecznego miasta, czyli do mieszkańców. W ciągu dwudniowego (17-18 września) szkolenia przedstawiciele przemyskich osiedli i stowarzyszeń zapoznawali się z ideą inteligentnego miasta, dzieląc się także swoimi spostrzeżeniami, pomysłami oraz oczekiwaniami.
  Data publikacji: 18-09-2020 16:28
 • Zakończyły się pierwsze warsztaty Safe City Przemyśl

  Brak opisu obrazka
  Zakończył się kolejny etap realizacji projektu „Safe City – bezpieczne miasto Przemyśl, jako element koncepcji Smart City”, a była nim część warsztatowa skierowana do urzędników. Podczas dwudniowego (9-10 września) spotkania pn. Safe City Przemyśl blisko 20 pracowników odpowiedzialnych za różne gałęzie życia w naszym mieście zdobywało wiedzę niezbędną do realizacji projektu.
  Data publikacji: 10-09-2020 15:33
 • Innowacje odpowiedzią na kryzysy

  Sidewalk, projekt smart city realizowany w Toronto przez Google’a, to jedna z najgłośniejszych ofiar pandemii i wyjątek potwierdzający regułę, że inteligentne miasta to jeden z kluczowych sposobów na współczesne kryzysy
  Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i kolejnych czyhających zagrożeń? Nowoczesne zarządzanie miejską  infrastrukturą  zyskuje  na  znaczeniu,  ale  często  dopiero  wówczas gdy nadchodzi kryzys. Tak było, gdy w 2012 r. w Nowy Jork uderzył niszczycielski huragan Sandy, powodując 19 mld dol. strat, czy gdy w 2016 r. zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum na promenadzie w Nicei, zabijając 87 osób.
  Data publikacji: 02-09-2020 08:36
 • Kolejne cyfrowe ułatwienia

  Brak opisu obrazka
  Klienci kolejnych 125 banków spółdzielczych mogą już nie tylko szybko założyć profil zaufany, ale i korzystać z serwisów e-administracji.Najpierw 15, później 173, a teraz 125 kolejnych banków spółdzielczych dołączyło do węzła krajowego. To realna korzyść i ułatwienia dla ich klientów. W sumie przyłączymy ponad 500 placówek.
  Data publikacji: 02-09-2020 08:11
 • Pasażerowie w Poznaniu testują wyświetlacz przystankowy z e-papierem

  Brak opisu obrazka
  Wykorzystujący technologię e-papieru wyświetlacz przystankowy z rozkładem jazdy testować mogą pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu. Według Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) to pierwsza taka inicjatywa w kraju.
  Data publikacji: 01-09-2020 15:32
 • PFR wesprze miasta w czasach kryzysu: rusza Akademia Miast Przyszłości

  Brak opisu obrazka
  Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął nabór do innowacyjnego programu edukacyjnego dla samorządowców. Akademia Miast Przyszłości, który przygotuje urzędników do budowania miasta świadomego swojej sytuacji, potrafiącego wykorzystywać drzemiący w nim potencjał i gotowego na planowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. W rezultacie uczestnicy wrócą do swoich społeczności z projektami gotowych do wdrożenia projektów. Bezpłatny program skierowany jest do przedstawicieli miast średnich (20-100 tys. mieszkańców), a zgłoszenia można wysyłać do 4 września.
  Data publikacji: 21-08-2020 14:20
Wersja XML