Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności Smart City

 • Technologie smart cities pomagają w walce z koronawirusem

  Brak opisu obrazka
  Wszyscy pamiętamy jeszcze obostrzenia obowiązujące w naszym kraju do 19 kwietnia związane z epidemią koronawirusa, które ograniczały możliwość przemieszczania się mieszkańców np. po parkach, lasach, plażach, bulwarach, czy promenadach. Chociaż większość z nas stosowała się do tych koniecznych dla naszego zdrowia ograniczeń, zdarzały się przypadki łamania tego zakazu. Służby kontrolujące jego przestrzeganie wykorzystywały i wykorzystują nadal w swojej pracy m.in. kamery monitoringu, co pozwala na szybką reakcję funkcjonariuszy we wspominanych miejscach.    
  Data publikacji: 08-05-2020 16:02
 • 9 rekomendacji dla inteligentniejszych miast

  Brak opisu obrazka
  Silosowość urzędów, niska partycypacja publiczna, brak przyzwolenia na popełnianie błędów, ograniczony dostęp do środków finansowych. To zdaniem przedstawicieli samorządów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i mediów główne bariery w rozwoju inteligentnych miast w Polsce.
  Data publikacji: 04-03-2020 14:21
 • Ruszył program "PFR dla Miast"

  Brak opisu obrazka
  W dniu 26 lutego br. został oficjalnie zainaugurowany nowy program Polskiego Funduszu Rozwoju „PFR dla miast”. Program składa się z trzech zintegrowanych rozwiązań: Bazy miejskich innowacji, Programu Edukacyjnego oraz Konkursu Miasto Przyszłości, w którym zwycięskie miasto ma szansę na sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań
  Data publikacji: 27-02-2020 19:44
 • Jedna czwarta polskich miast ocenia siebie jako smart city

  Jedna czwarta polskich miast ocenia siebie jako smart city
  Jedna czwarta miast ocenia siebie jako miasto inteligentne, a ponad połowa uważa, że będzie takim miastem w 2035 r. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Za smart city uważa się zdecydowanie więcej miast średnich niż małych.
  Data publikacji: 26-11-2019 07:23
 • Nie ma Smart City bez danych

  Brak opisu obrazka
  Jeszcze nie tak dawno zaawansowane systemy teleinformatyczne były domeną dużych międzynarodowych korporacji, ten trend jednak się zmienia i włodarze miast dostrzegają, że technologie pozwalają im lepiej planować zadania miasta dostarczając wielu cennych danych. Dla przykładu kiedyś, żeby zmierzyć natężenie ruchu na ważnych ciągach komunikacyjnych siedzieli ludzie, którzy badali natężenie ruchu w różnych godzinach w ciągu doby. Z uwagi na czasochłonność i wysokie koszty takie badania odbywały się raz na jakiś czas. Jak jest dziś? Właśnie nowe technologie przy okazji realizacji szeregu innych działań dostarczają nam te informacje w czasie rzeczywistym 24 godziny na dobę przez cały rok.  Tak więc dane, którymi dysponujemy teraz, a te którymi dysponowaliśmy kiedyś są bardzo wiarygodne. W jednym z artykułów w naszym serwisie pisałem o walce miast o czyste powietrze tam także pojawił się wątek poświęcony planowaniu ciągów komunikacyjnych i ograniczaniu ruchu pojazdów.
  Data publikacji: 21-11-2019 08:45
 • Miasta walczą o czyste powietrze

  Brak opisu obrazka
  Smart City to miasta inteligentne tworzące przestrzeń przyjazną dla swoich mieszkańców, mówimy sporo o technologiach a tak naprawdę wiele miast na Świecie boryka się z problemem czystego powietrza. Inteligentne technologie pozwalają nam na monitorowanie atmosfery w coraz bardziej zaawansowany sposób mierząc coraz dokładniej i dzieląc się danymi pomiarowymi w czasie rzeczywistym nie tylko ze służbami odpowiedzialnymi za stanie na straży ochrony środowiska. Dziś technologia służy także samym mieszkańcom informując ich o stanie jakości powietrza oraz o tym czy atmosfera jest bezpieczna czy lepiej zaniechać długich spacerów w przestrzeni miejskiej.
  Data publikacji: 20-11-2019 15:02
 • Miasto inteligentne - czyli jakie?

  Brak opisu obrazka
  Miasto inteligentne to miasto przyjazne jego użytkownikom czyli krótko mówiąc mieszkańcom naszych miast. W ostatnich latach w opinii wielu osób utarła się pewna wizja Smart City jako miasta „naszpikowanego” do granic możliwości systemami elektronicznymi – nic bardziej mylnego ponieważ miasto inteligentne to miasto przyjazne dla mieszkańców w drobnych sprawach, budujących systemy dziedzinowe, a w docelowym modelu wpisujące się w koncepcję miejską Smart City. W ramach realizacji projektu będzie odbędzie się wiele zdań o zasięgu edukacyjnym dla różnych grup społecznym ponieważ, aby mówić i myśleć o Smart City musimy osiągnąć pewien poziom dojrzałości i odpowiedzialności.
  Data publikacji: 19-11-2019 13:58
 • Miasto w oku kamer - Inteligentny Monitoring Miejski (IMM)

  Brak opisu obrazka
  Wiele miast niezależnie od wielkości chcąc podnosić poczucie bezpieczeństwa swoich mieszkańców decyduje się na wdrażanie systemów monitoringu miejskiego. Coś co do niedawna było wykorzystywane wyłącznie w sklepach wielkopowierzchniowych do dozoru wizyjnego dzisiaj zyskuje coraz to nowszy wymiar w przestrzeni miejskiej, dając wyższe poczucie bezpieczeństwa, ale czy tylko?. W tym krótkim artykule o roli sztucznej inteligencji, która wspomaga operatora monitoringu w centrum monitoringu miejskiego.
  Data publikacji: 19-11-2019 08:50
 • Inteligentne meble miejskie

  Brak opisu obrazka
  Podobnie jak dom bez mebli jest pusty tak samo miasto bez małej architektury – mebli miejskich: ławek, kwietników, ozdobników wieje surowością. Miasto budowane wg. Koncepcji Smart City to miasto w którym dobrze się czują: dzieci, dorośli i ludzie w jesieni swojego życia. Miasta przyszłości wyposażane są w inteligentną infrastrukturę, która poza często futurystycznym wyglądem pełni szereg funkcji, które są odpowiedzią na oczekiwania współczesności.
  Data publikacji: 19-11-2019 07:41
 • Bądź Smart z aplikacją miejską w swoim Smart(fonie)

  Brak opisu obrazka
  Smart(fony) opanowały świat i chyba na dobre nie wyobrażamy sobie bez nich naszej egzystencji. Czas kiedy telefon służył wyłącznie do prowadzenia rozmów głosowych dawno już minął. Nowoczesne technologie na dobre zagościły w kieszeni każdego z nas i proszę zobaczyć, jak szybko się do ich istnienia przyzwyczailiśmy. Stary wysłużony telefon dzięki dodaniu do niego wielu innowacyjnych technologii oprogramowania stał się Smar(fonem) co oznacza, że wszystkie funkcje poza rozmowami głosowymi czyli fonią uczyniły to urządzenie wielozadaniowym ulepszaczem naszego codziennego życia. Dziś – niestety – małe dzieciaki w pieluchach, można powiedzieć z mlekiem matki pochłaniają sprawną obsługę tych urządzeń. Czy to właściwe – ocenę pozostawiam rodzicom.
  Data publikacji: 12-11-2019 09:48
Wersja XML