Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Aktualności Smart City

 • Zakończyły się pierwsze warsztaty Safe City Przemyśl

  Brak opisu obrazka
  Zakończył się kolejny etap realizacji projektu „Safe City – bezpieczne miasto Przemyśl, jako element koncepcji Smart City”, a była nim część warsztatowa skierowana do urzędników. Podczas dwudniowego (9-10 września) spotkania pn. Safe City Przemyśl blisko 20 pracowników odpowiedzialnych za różne gałęzie życia w naszym mieście zdobywało wiedzę niezbędną do realizacji projektu.
  Data publikacji: 10-09-2020 15:33
 • Innowacje odpowiedzią na kryzysy

  Sidewalk, projekt smart city realizowany w Toronto przez Google’a, to jedna z najgłośniejszych ofiar pandemii i wyjątek potwierdzający regułę, że inteligentne miasta to jeden z kluczowych sposobów na współczesne kryzysy
  Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i kolejnych czyhających zagrożeń? Nowoczesne zarządzanie miejską  infrastrukturą  zyskuje  na  znaczeniu,  ale  często  dopiero  wówczas gdy nadchodzi kryzys. Tak było, gdy w 2012 r. w Nowy Jork uderzył niszczycielski huragan Sandy, powodując 19 mld dol. strat, czy gdy w 2016 r. zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum na promenadzie w Nicei, zabijając 87 osób.
  Data publikacji: 02-09-2020 08:36
 • Kolejne cyfrowe ułatwienia

  Brak opisu obrazka
  Klienci kolejnych 125 banków spółdzielczych mogą już nie tylko szybko założyć profil zaufany, ale i korzystać z serwisów e-administracji.Najpierw 15, później 173, a teraz 125 kolejnych banków spółdzielczych dołączyło do węzła krajowego. To realna korzyść i ułatwienia dla ich klientów. W sumie przyłączymy ponad 500 placówek.
  Data publikacji: 02-09-2020 08:11
 • Pasażerowie w Poznaniu testują wyświetlacz przystankowy z e-papierem

  Brak opisu obrazka
  Wykorzystujący technologię e-papieru wyświetlacz przystankowy z rozkładem jazdy testować mogą pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu. Według Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) to pierwsza taka inicjatywa w kraju.
  Data publikacji: 01-09-2020 15:32
 • PFR wesprze miasta w czasach kryzysu: rusza Akademia Miast Przyszłości

  Brak opisu obrazka
  Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął nabór do innowacyjnego programu edukacyjnego dla samorządowców. Akademia Miast Przyszłości, który przygotuje urzędników do budowania miasta świadomego swojej sytuacji, potrafiącego wykorzystywać drzemiący w nim potencjał i gotowego na planowanie i wdrażanie nowych rozwiązań. W rezultacie uczestnicy wrócą do swoich społeczności z projektami gotowych do wdrożenia projektów. Bezpłatny program skierowany jest do przedstawicieli miast średnich (20-100 tys. mieszkańców), a zgłoszenia można wysyłać do 4 września.
  Data publikacji: 21-08-2020 14:20
 • Zieleń zamiast betonu. Miasta modernizują parki i budują nowe.

  Brak opisu obrazka
  W Wiedniu zieleń i nowe parki mają pomóc w obniżaniu temperatury w przestrzeni miejskiej i zachęcić do walki o zmianę klimatu. O powiększenie terenów zielonych starają się także polskie miasta, projektując nowe parki na terenach do tej pory zdegradowanych, zajmowanych przez przemysł, a nawet wojsko. To nowe podejście do przestrzeni publicznej, wykorzystujące proekologiczne trendy, a także wychodzące na przeciw potrzebom mieszkańców.
  Data publikacji: 20-08-2020 15:17
 • Jerzyki pomagają w walce z komarami

  Brak opisu obrazka
  Komary, chociaż mają oczywiście swoje miejsce w przyrodzie, nie są ulubionym przez człowieka stworzeniem. Szczególnie w tym roku, po długotrwałych opadach dają nam się we znaki, często w miejscach spacerów i wypoczynku. Jak miasta walczą z plagą komarów? Najczęściej są to opryski, ale zdarza się, że akcje "odkomarzania" dzielą mieszkańców, ponieważ pomimo swojej skuteczności, nie są całkowicie obojętne dla przyrody poza komarami. Czechowice-Dziedzice, Częstochowa i Sosnowiec postawiły na wsparcie ze strony samej natury, a mianowicie ptaka, który upodobał sobie centra miast - jerzyka. 
  Data publikacji: 01-08-2020 19:09
 • Zielone dachy i mała retencja - webinarium

  Brak opisu obrazka
  Magazyn "Zieleń Miejska" jest organizatorem webinarium, którego tematem są "Zielone dachy i mała retencja". Warsztaty on-line są skierowane nei tylko do pracowników samorządowych i zarządów zieleni, ale również np. do architektów krajobrazu. 28 sierpnia przez cztery godziny (9.00-13.00) będzie można nie tylko wysłuchać kolejnych prelegentów, ale także zadawać pytania na czacie.
  Data publikacji: 21-07-2020 12:49
 • Zielone przystanki - ekologiczne rozwiązanie dla pasażerów

  Brak opisu obrazka
  Wśród wielu pomysłów, które śmiało można zaliczyć do kategorii inteligentnych rozwiązań dla miast, poprawiających komfort życia mieszkańców, są coraz bardziej popularne także w polskich miastach zielone przystanki. Nie tylko Londyn, Nowy Jork, czy Eindhoven, ale także Białystok, Radom i podlaskie Siemiatycze zdecydowały się na to ekologiczne rozwiązanie.
  Data publikacji: 20-07-2020 12:56
 • Technologie smart cities pomagają w walce z koronawirusem

  Brak opisu obrazka
  Wszyscy pamiętamy jeszcze obostrzenia obowiązujące w naszym kraju do 19 kwietnia związane z epidemią koronawirusa, które ograniczały możliwość przemieszczania się mieszkańców np. po parkach, lasach, plażach, bulwarach, czy promenadach. Chociaż większość z nas stosowała się do tych koniecznych dla naszego zdrowia ograniczeń, zdarzały się przypadki łamania tego zakazu. Służby kontrolujące jego przestrzeganie wykorzystywały i wykorzystują nadal w swojej pracy m.in. kamery monitoringu, co pozwala na szybką reakcję funkcjonariuszy we wspominanych miejscach.    
  Data publikacji: 08-05-2020 16:02
Wersja XML