Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

25 lat Dorocznego Spotkania Poetów

24 października br. Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprosiło poetów i miłośników poezji na Doroczne Spotkanie Poetów. W tym roku impreza obchodziła piękny jubileusz, zorganizowano ją po raz dwudziesty piąty.

Początek „Dorocznego Spotkania Poetów” sięga roku 1994. Wtedy to, w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych, odbyło się pierwsze „Spotkanie z poezją ludową”, zainicjowane przez Krystynę Trojanowską – ówczesnego instruktora Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Atmosfera Spotkań spodobała się tak bardzo jej uczestnikom, że z roku na rok przybywało ich zwolenników. Dlatego też  od 1997 r. postanowiono  zorganizować  oddzielną imprezę,   pod nazwą Doroczne Spotkanie Poetów. Dzięki temu, że Spotkania przebiegają w niezobowiązującej, luźnej formie, bez presji związanej z rywalizacją, bez oceniania i narzucania form, gdzie wiek ani dorobek literacki uczestników nie mają znaczenia, cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem.  Dla ludzi pióra jest to autentyczne, wielkie poetyckie święto. W tym roku ponownie padł  rekord  frekwencji, bowiem na spotkanie zgłosiło się dziewięćdziesięciu czterech poetów z różnych, czasem bardzo odległych stron Podkarpacia.

Brak opisu obrazka

Jubileuszową uroczystość zorganizowano w sali widowiskowej CK. W tym roku spotkanie miało wyjątkową oprawę. Poeci mieli bowiem okazję wysłuchać  swoich wierszy w interpretacji aktorów Teatru „Fredreum”: Krystyny Maresch-Knapek, Pawła Ślimaka, Beaty Bartkowiak, Tadeusza Szczerbatego, Jadwigi Kuczyńskiej, Marcina Orłosia, Ewy Orłoś i Konrada Rodzenia. Podczas ich występu na ekranie kinowym prezentowano sylwetki uczestników spotkania.

Brak opisu obrazka

Nie zabrakło też znakomitej muzyki w wykonaniu  przemyskiego zespołu AGAPE działającego przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu, który zaprezentował się w następującym składzie:  Adam Hajduk (gitara klasyczna), Janusz Retmajer (gitara klasyczna), Justyna Szeler (śpiew).

Na pamiątkę spotkania wszyscy przybyli  goście otrzymali z rąk z-cy Dyrektora CK Janusza Zapotockiego „pachnące jeszcze drukiem” almanachy poetyckie pod redakcją Marii Jolanty Nowak z CK, zawierające wiersze podkarpackich poetów. Wiele ciepłych słów usłyszeli oni także od prowadzącej imprezę Agaty Hemon, kierownika Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturowej CK, która dziękowała im za to, że zechcieli podzielić się swoją twórczością i obdarować słuchaczy swoją wrażliwością oraz zupełnie niezwykłym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość.

Brak opisu obrazka

Po części oficjalnej gospodarze zaprosili uczestników na spotkanie klubowe podczas którego były wspólne zdjęcia, nie zabrakło także wielu miłych chwil na rozmowy, odnowienie starych znajomości, a także nawiązanie nowych – a wszystko to w duchu wszechobecnych muz poezji…

Brak opisu obrazka

tekst: Maria Jolanta Nowak Centrum Kulturalne w Przemyślu

zdjęcia: Paweł Kasja, Łukasz Kisielica

publikacja: Witold Wołczyk

Wersja XML