Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Katalog dobrych praktyk

Wiele miast wdraża rozwiązania technologiczne na mniejszą lub większą skalę. Czy to wystarczy, aby władze tych miast twierdziły, że realizują strategię budowania smart city? Czy ilość zaimplementowanych zaawansowanych rozwiązań informatycznych, telekomunikacyjnych, Internetu Rzeczy, gromadzenia i przetwarzania big data wprost wpływa na inteligencję tych miast?

Na tej stronie prezentujemy ciekawe rozwiązania i wykorzystania technologii w przestrzeniach miejskich dla poprawy jakości życia mieszkańców.

 • Inteligentny System Transportowy dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego w Gliwicach

  Brak opisu obrazka
  Jakie warunki panują na zewnątrz? O której godzinie wyjść z domu, by nie czekać na autobus? Jak długo zajmie nam dojazd do wybranego punktu w mieście? Gdzie znajdziemy wolne miejsce postojowe w centrum miasta? Na te pytania odpowiada darmowa aplikacja ITS Gliwice – prosta w obsłudze, praktyczna i przydatna. Dane są udostępniane zarówno z poziomu przeglądarki internetowej oraz jako aplikacja na urządzenia mobilne. Obsługę ITS z ang. Intelligent Transportation Systems, zapewnia Centrum Sterowania Ruchem przy Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach.
  Data publikacji: 30-11-2021 09:08
 • Inteligentne oświetlenie miasta

  Brak opisu obrazka
  Kaiserslautern to 100-tysięczne miasto w regionie Palatynatu, położone na skraju lasu palatyńskiego. Znane jest głównie z sąsiedztwa z amerykańską bazą sił powietrznych Ramstein Air Base.
  Data publikacji: 22-11-2021 14:43
 • Alternatywne środku transportu w Gdyni

  Grafika: Rower Cargo w Gdyni, alternatywny środek komunikacji.
  Miasto Gdynia podejmuje szereg działań na rzecz równoważenia mobilności miejskiej, których ideą jest wykorzystywanie alternatywnych, proekologicznych  środków transportu w codziennym przemieszczaniu się. Zbyt duży udział prywatnych samochodów w ruchu generuje szereg negatywnych konsekwencji, które bezpośrednio wpływają na obniżenie jakości życia mieszkańców. Jednym z działań jest szeroka współpraca samorządu z kilkoma operatorami wypożyczalni elektrycznych hulajnóg w kontekście obowiązywania nowych ustawowych przepisów, które regulują zasady poruszania się i parkowania tych jednośladów. 
  Data publikacji: 03-11-2021 08:46
 • Miasta inteligentne muszą być miastami bezpiecznymi

  Brak opisu obrazka
  Nowoczesne technologie coraz częściej wspierają administrację publiczną w zarządzaniu bezpieczeństwem. Wykorzystanie ogromnych zbiorów danych i głęboka ich analiza stają się podstawą podejmowanych decyzji. Wzrastająca liczba czujników pozwala monitorować zagrożenia w czasie rzeczywistym. Wciąż doskonalone systemy powiadamiania i łączności zwiększają skuteczność działań interwencyjnych. Już nie tylko takie miasta jak Singapur czy Kopenhaga sięgają po tego rodzaju rozwiązania. Coraz śmielej sięgają po nie również polskie miasta.
  Data publikacji: 02-11-2021 13:59
 • Ogród deszczowy – kolejne ekologiczne rozwiązanie w Gdyni

  Ogród deszczowy przy al. Zwycięstwa/fot. Paweł Kukla
  W ostatnim czasie wiele uwagi poświęca się zagadnieniom związanym ze zmianami klimatu i zabiegami miast prowadzącymi do zminimalizowania ich skutków. Coraz częstsze nawalne deszcze, będące konsekwencją zmian klimatycznych, mogą wyrządzić sporo szkód. Program zagospodarowania wód opadowych w Gdyni zakłada nie tylko budowę zbiorników retencyjnych, ale też proste i zrównoważone działania zwiększające tzw. małą retencję, w tym tworzenie ogrodów deszczowych.
  Data publikacji: 28-10-2021 09:52
 • Otwarte Dane Miejskie – Lokomotywą rozwoju Miasta Gdynia

  Brak opisu obrazka
  Gdynia jest niewątpliwym liderem w zakresie udostępniania danych publicznych do ponownego wykorzystania. Dane o mieście, które gromadzimy i które pozwalają nam reagować na stale zmieniającą się rzeczywistość, tworzyć nowe rozwiązania i dostosowywać już istniejące, są dostępne dla mieszkańców. Miasto od kilku lat rozwija narzędzie online do prezentacji i wizualizacji danych, które znajduje się pod  adresem: www.otwartedane.gdynia.pl.
  Data publikacji: 26-10-2021 07:25
 • Wirtualny Urzędnik w Gdyni pomaga załatwiać urzędowe sprawy

  Grafika: Wirtualny Urzędnik Gdynia
  Wirtualny Urzędnik działa w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu rozumie pytanie i natychmiast znajduje odpowiedź bądź kieruje w miejsce, w którym się ona znajduje.
  Data publikacji: 26-10-2021 07:16
 • Bezpieczne Centrum Komunikacyjne w Kielcach

  Brak opisu obrazka
  Miasto Kielce dysponuje Centrum Komunikacyjnym, na które składa się dworzec autobusowy o unikatowej konstrukcji zapewniającej bezpieczne i bezkolizyjne poruszanie się autobusów komunikacji lokalnej oraz dalekobieżnej. Dworzec autobusowy w Kielcach jako nowe Centrum Komunikacyjne pełni rolę elementu integrującego sieć komunikacyjną regionu i komunikację miejską Kielc. Na dworcu są systemy monitoringu i kierowania ruchem, nowoczesne systemy informacji wizualnej i dźwiękowej dla pasażerów, rozwiązania komunikacyjne umożliwiające korzystanie różnego rodzaju pojazdom oraz w niezbędną infrastrukturę pomocniczą, m. in.: kasy, wydzielone poczekalnie, rozwiązania i urządzenia zapewniające dostępność osobom niepełnosprawnym.
  Data publikacji: 13-10-2021 14:28
 • Manchester - wdrażanie filozofii

  Manchester
  Opis rozwiązania Liczący 500 tys. mieszkańców Manchester jest szóstym największym miastem w Wielkiej Brytanii i częścią drugiej najludniejszej aglomeracji na Wyspach Brytyjskich - Greater Manchester, gdzie w sumie żyje prawie 3 mln osób.
  Data publikacji: 28-09-2021 14:56
 • Kosztowne wiadomości - jak się bronić?

  Brak opisu obrazka
  Być może nie wiecie, ale w tym tygodniu obchodziliśmy Dzień Dobrych Wiadomości. Rekordowa wygrana w loterii jest Twoja? A może – daleki krewny właśnie przepisał Ci swój liczony w milionach majątek? Nie daj się nabrać. Każda podejrzana wiadomość, którą dostajesz - to może być phishing. Zaintrygowanie, krótki impuls, który podpowiada, żeby sprawdzić o co chodzi, kliknięcie w link… tyle wystarczy, żeby stać się ofiarą phishingu. Cyberprzestępcy to wiedzą – i korzystają. Jak się nie dać?
  Data publikacji: 13-09-2021 07:54
Wersja XML