Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Smart City na świecie

 • Zero waste: Po ubraniach przyszedł czas na odzysk mebli

  Stary fotel
  Społeczeństwa dobrobytu przyzwyczaiły się do tego, aby meble traktować jak ubrania. Wymieniane są nie wówczas gdy się zniszczą, ale gdy się znudzą. Przestaną podobać. Dlatego, podczas gdy w Polsce żywotność sofy, stołu czy krzesła sięga ćwierć wieku, w Europie Zachodniej nie przekracza 6 lat. “To całkiem inne światy. U nas meble pełnią rolę funkcjonalną, na zachodzie to element stylu i mody, która wciąż się zmienia“, mówi Maciej Formanowicz, założyciel i prezes Forte. Skrócenie żywotności i coraz częstsza wymiana mebli powoduje, że podobnie jak w przypadku odzieży coraz bardziej poważnym wyzwaniem staje się zagospodarowanie meblarskich odpadów. A tych jest co roku aż 12 mln ton.
  Data publikacji: 26-01-2021 14:38
 • Barcelona - większa przestrzeń dla pieszych i rowerzystów

  Brak opisu obrazka
  Wszystko zaczęło się w 2016 kiedy władze Barcelony postanowiły wprowadzić pierwsze Superblocki – są to wydzielony fragmenty miasta wewnnątrz których ograniczany jest ruch samochodów. Oznacza to, że zarówno auta jak i autobusy mogą poruszać się jedynie po zewnętrznych granicach Superblocku, a wewnątrz niego jedynymi dozwolonymi pojazdami są służby i dostawcy. Ich głównym celem jest oczywiście ograniczenie liczby samochodów oraz zanieczyszczeń przez nie produkowanych jak również tworzenie wspólnoty wśród sąsiadów. Zamknięcie ulic na takich terenach umożliwia stworzenie zielonych i bezpiecznych przestrzeni rekreacyjnych, czy dodatkowych lokali gastronomicznych dla jego mieszkańców.
  Data publikacji: 30-12-2020 08:13
 • Oslo jako pierwsze osiągnie zerowy ślad węglowy?

  Brak opisu obrazka
  Przywykliśmy do tego, że o ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych rozmawiają przedstawiciele rządów, swoje stanowiska mają też instytucje międzynarodowe – Norwegowie zauważają jednak, że to w miastach tkwi główne źródło problemu i to od nich powinno się zacząć.
  Data publikacji: 18-12-2020 13:13
 • Szwecja. Rozpoczęto testy „elektrycznej drogi” z trolejbusem

  Brak opisu obrazka
  W szwedzkim mieście Lund powstał kilometrowy odcinek „drogi elektrycznej”, która automatycznie wykrywa i ładuje pojazdy elektryczne. To nowatorski projekt badawczo-rozwojowy o nazwie „EVolution Road”. Właśnie rozpoczęły się pierwsze testy tak specjalnie skonstruowanej drogi, a do badań wykorzystywany jest trolejbus Solarisa.
  Data publikacji: 07-12-2020 15:26
 • Miasto gąbka – czyli jak wycisnąć więcej korzyści z naszych miast?

  Brak opisu obrazka
  Wiele miast na całym świecie staje przed wyzwaniem jakim jest odpowiednie gospodarowanie wodą opadową. Obfite deszcze mogą prowadzić do powodzi i podtopień, jednak niektóre miasta zaczęły wykorzystywać wodę nie jako zagrożenie, a jako sprzymierzeńca. Pomaga im w tym koncepcja nazwana sponge city, a więc miasto gąbka.
  Data publikacji: 03-12-2020 15:27
 • Smart City 2020 – najinteligentniejsze miasta w Polsce i na świecie

  Brak opisu obrazka
  Grono miejscowości uznawanych za „smart” powiększa się każdego roku. Z tego też powodu, co jakiś czas opracowywane są kolejne zestawienia takich metropolii. Za najważniejszymi z tych rankingów stoją wyjątkowo renomowane podmioty, jak np. hiszpańskie Centrum Globalizacji i Strategii IESE Business Schoo czy IMD (International Institute for Management Development, jedna z najważniejszych szkół biznesu na świecie, mieszcząca się w Szwajcarii) wraz z Singapurskim Uniwersytetem Technologii i Projektowania (SUTD). Co roku, publikują one odpowiednio – IESE Cities in Motion Index oraz Smart City Index. Ze względu na wyjątkową, ogólnoświatową sytuację spowodowaną pandemią COVID-19, istotną rolę w tworzeniu tegorocznych list Smart City odegrało m.in. to, jak poradziły sobie one podczas obecnego kryzysu. Dumą napawa także to, że w najważniejszych globalnych zestawieniach znalazły się również polskie akcenty.
  Data publikacji: 01-12-2020 15:24
 • Innowacje odpowiedzią na kryzysy

  Sidewalk, projekt smart city realizowany w Toronto przez Google’a, to jedna z najgłośniejszych ofiar pandemii i wyjątek potwierdzający regułę, że inteligentne miasta to jeden z kluczowych sposobów na współczesne kryzysy
  Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i kolejnych czyhających zagrożeń? Nowoczesne zarządzanie miejską  infrastrukturą  zyskuje  na  znaczeniu,  ale  często  dopiero  wówczas gdy nadchodzi kryzys. Tak było, gdy w 2012 r. w Nowy Jork uderzył niszczycielski huragan Sandy, powodując 19 mld dol. strat, czy gdy w 2016 r. zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum na promenadzie w Nicei, zabijając 87 osób.
  Data publikacji: 02-09-2020 08:36
 • Czy naukowcy zdołają odkorkować miasta?

  Korek uliczny
  Budowa dróg to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie, aby zmniejszyć samochodowy tłok. W wielu przypadkach wielokrotnie tańsze, inteligentne systemy zarządzania ruchem przynoszą dużo więcej korzyści i to w krótszym czasie.
  Data publikacji: 21-08-2020 15:09
 • Smart City 3.0, czyli idea, która w końcu dostrzega mieszkańców

  Brak opisu obrazka
  Albert Lewandowski  z Klubu Jagiellońskiego przeprowadził ciekawą analizę obecnych trendów wdrażania koncepcji smart city i zapowiada nadejście Smart City 3.0. Choć można wskazać wiele podejść do Smart City, to najnowsza faza rozwoju idei, definiowana jako Smart City 3.0, pozwala mieć nadzieję, że współczesne miasta będą potrafiły wykorzystać nowoczesne technologie do rzeczywistego zwiększenia jakości życia mieszkańców.
  Data publikacji: 29-05-2020 15:30
 • Jedna czwarta polskich miast ocenia siebie jako smart city

  Jedna czwarta polskich miast ocenia siebie jako smart city
  Jedna czwarta miast ocenia siebie jako miasto inteligentne, a ponad połowa uważa, że będzie takim miastem w 2035 r. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Za smart city uważa się zdecydowanie więcej miast średnich niż małych.
  Data publikacji: 26-11-2019 07:23
Wersja XML