Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Smart City na świecie

 • Polska e-administracja na 26 miejscu w świecie w rankingu Digital Quality of Life Index

  Zdjęcie poglądowe na zdjęciu biurko z klawiaturą, kalkulatorem, spinaczami i kawą
  W najnowszej edycji rankingu cyfrowej jakości życia – Digital Quality of Life Index (DQL) Polska uplasowała się na 25. miejscu na świecie, natomiast polska e-administracja na 26. miejscu. W dziedzinie cyfryzacji w regionie wyprzedzają nas jedynie Litwa i Estonia.
  Data publikacji: 05-11-2021 09:26
 • Egipt buduje nową stolicę. Rozwiąże wiele problemów i będzie pierwszym smart city w Afryce

  Brak opisu obrazka
  Egipt planuje budowę nowej stolicy, która będzie centrum administracyjnym kraju i pomieści ponad 6,5 mln mieszkańców. Zgodnie z zamysłem twórców, będzie to smart city wypełnione po brzegi najnowocześniejszymi technologiami.
  Data publikacji: 11-10-2021 14:27
 • Koniec lockdownu, ale na ulicach Paryża będzie więcej przestrzeni dla rowerów i pieszych

  Czarno białe zdjęcie z wieżą Eifflai karuzelą
  W miarę, jak znoszone są restrykcje związane z pandemią, mer Paryża Anne Hidalgo podkreśla, że nie oznacza to rezygnacji z wprowadzonych podczas lock-downu ograniczeń ruchu samochodowego na rzecz transportu rowerowego i pieszego. Ogłoszony w tym roku plan przewiduje znaczne zmniejszenie w 2022 r. przejazdów samochodowych przez ścisłe centrum miasta. W praktyce większość przejazdów zostanie wykluczona. Nie wszystkie – prawo przejazdu zachowają mieszkańcy (włączając w to również gości hotelowych), osoby niepełnosprawne oraz pojazdy przeznaczone do dostaw, usług czy transportu publicznego. Nie będzie jednak można, na przykład, przejeżdżać przez centrum miasta bez postoju. Powinno to ograniczyć zmniejszyć liczbę samochodów przejeżdżających przez centrum o ok. 55%.
  Data publikacji: 28-09-2021 15:05
 • Miasto (prawie) całe pod ziemią - utopia, czy rzeczywistość

  Mapa z zaznaczoną lokalizacją Line City
  Miasto pod ziemią, czy to możliwe? Okazuje się, że nie tylko możliwe, ale powoli stajemy się tego świadkami. Metro, tunele, parkingi, podziemne linie elektryczne - to już standard. A w Arabii Saudyjskiej powstał projekt  miasta, rozciągniętego na przestrzeni 170 kilometrów, z których "na powierzchni" pozostawałaby tylko znikoma część.
  Data publikacji: 05-08-2021 10:52
 • Latarnia z krainy czarów

  Potrójna, stylizowana lampa uliczna, w tle księżyc
  Holendrzy ze studia projektowego Vouw stworzyli latarnię, która na przechodniów reaguje jak żywa istota: pochyla się, rozchyla klosz i rozjaśnia światło. Ma to być przykład tzw. slowtech, czyli wykorzystanie technologii, aby do życia wprowadzić więcej przyjaznego uroku niż wydajności.
  Data publikacji: 09-06-2021 08:13
 • Na tym osiedlu w Hamburgu ma brakować tylko jednego - samochodów

  Brak opisu obrazka
  Bez względu na to, czy przeprowadzasz się do nowego osiedla na obrzeżach dużego miasta w Polsce, czy mieszkasz na typowym amerykańskim przedmieściu, nieodłącznym elementem krajobrazu są tu wszechobecne samochody. Dlatego architekci projektujący osiedle Oberbillwerder pod Hamburgiem, od początku chcieli by wyróżniającą je cechą (poza nowoczesnym designem) był właśnie brak widoku samochodów.
  Data publikacji: 21-05-2021 15:13
 • Singapur najbardziej "smart"; Warszawa na 55. miejscu

  Drapacze chmur w Singapurze
  Singapur, Helsinki i Zurich to najinteligentniejsze miasta świata - wynika z raportu Smart City Index, opracowanego przez szwajcarską szkołę biznesu The Institute for Management Development. Wśród 109 ocenianych przez IDM miast, Warszawa znalazła się na 55 miejscu.
  Data publikacji: 27-04-2021 08:35
 • Jazda rowerem to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się

  Jazda rowerem to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się (fot. R. Porada)
  Z rowerem człowiek jest bardziej wydajny niż szybki koń czy zwinny łosoś, o samolocie nawet nie wspominając. Tak przynajmniej wynika z  niecodziennego zestawienia, które przygotował miesięcznik Scientific American, porównując ze sobą zarówno zwierzęta, jak i opracowane przez człowieka maszyny.
  Data publikacji: 16-04-2021 09:51
 • Coraz więcej Europejczyków korzysta z internetowych kanałów komunikacji organów administracji publicznej

  Brak opisu obrazka
  W 2020 roku 47 proc. obywateli Unii Europejskiej w wieku 16-74 lata uzyskało informacje ze stron internetowych organów publicznych. Oznacza to wzrost o 14 punktów procentowych w porównaniu z 2008 r., gdy odsetek ten wyniósł 33 proc. – wynika z badań Eurostatu.
  Data publikacji: 12-03-2021 10:36
 • Amerykanie chcą likwidować autostrady przecinające miasta

  pusty parking nocą
  Po zmianie władzy na Kapitolu, zmieniło się podejście Stanów Zjednoczonych do kwestii walki z globalnym ociepleniem (USA wróciły do porozumienia klimatycznego z paryskiego szczytu), a teraz Amerykanie pokazują, że równie ważnym dla nich frontem jest walka o stworzenie bardziej zrównoważonego systemu transportu. Do senatu trafiła właśnie ustawa, która oferuje miastom 10 miliardów dolarów finansowania na  usunięcie miejskich autostrad oraz naprawienie szkód wyrządzonych przez te projekty mieszkającym w ich pobliżu społecznościom.
  Data publikacji: 25-02-2021 10:24
Wersja XML