Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Smart City na świecie

 • Smart City 2020 – najinteligentniejsze miasta w Polsce i na świecie

  Brak opisu obrazka
  Grono miejscowości uznawanych za „smart” powiększa się każdego roku. Z tego też powodu, co jakiś czas opracowywane są kolejne zestawienia takich metropolii. Za najważniejszymi z tych rankingów stoją wyjątkowo renomowane podmioty, jak np. hiszpańskie Centrum Globalizacji i Strategii IESE Business Schoo czy IMD (International Institute for Management Development, jedna z najważniejszych szkół biznesu na świecie, mieszcząca się w Szwajcarii) wraz z Singapurskim Uniwersytetem Technologii i Projektowania (SUTD). Co roku, publikują one odpowiednio – IESE Cities in Motion Index oraz Smart City Index. Ze względu na wyjątkową, ogólnoświatową sytuację spowodowaną pandemią COVID-19, istotną rolę w tworzeniu tegorocznych list Smart City odegrało m.in. to, jak poradziły sobie one podczas obecnego kryzysu. Dumą napawa także to, że w najważniejszych globalnych zestawieniach znalazły się również polskie akcenty.
  Data publikacji: 01-12-2020 15:24
 • Innowacje odpowiedzią na kryzysy

  Sidewalk, projekt smart city realizowany w Toronto przez Google’a, to jedna z najgłośniejszych ofiar pandemii i wyjątek potwierdzający regułę, że inteligentne miasta to jeden z kluczowych sposobów na współczesne kryzysy
  Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i kolejnych czyhających zagrożeń? Nowoczesne zarządzanie miejską  infrastrukturą  zyskuje  na  znaczeniu,  ale  często  dopiero  wówczas gdy nadchodzi kryzys. Tak było, gdy w 2012 r. w Nowy Jork uderzył niszczycielski huragan Sandy, powodując 19 mld dol. strat, czy gdy w 2016 r. zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum na promenadzie w Nicei, zabijając 87 osób.
  Data publikacji: 02-09-2020 08:36
 • Czy naukowcy zdołają odkorkować miasta?

  Korek uliczny
  Budowa dróg to niekoniecznie najlepsze rozwiązanie, aby zmniejszyć samochodowy tłok. W wielu przypadkach wielokrotnie tańsze, inteligentne systemy zarządzania ruchem przynoszą dużo więcej korzyści i to w krótszym czasie.
  Data publikacji: 21-08-2020 15:09
 • Smart City 3.0, czyli idea, która w końcu dostrzega mieszkańców

  Brak opisu obrazka
  Albert Lewandowski  z Klubu Jagiellońskiego przeprowadził ciekawą analizę obecnych trendów wdrażania koncepcji smart city i zapowiada nadejście Smart City 3.0. Choć można wskazać wiele podejść do Smart City, to najnowsza faza rozwoju idei, definiowana jako Smart City 3.0, pozwala mieć nadzieję, że współczesne miasta będą potrafiły wykorzystać nowoczesne technologie do rzeczywistego zwiększenia jakości życia mieszkańców.
  Data publikacji: 29-05-2020 15:30
 • Jedna czwarta polskich miast ocenia siebie jako smart city

  Jedna czwarta polskich miast ocenia siebie jako smart city
  Jedna czwarta miast ocenia siebie jako miasto inteligentne, a ponad połowa uważa, że będzie takim miastem w 2035 r. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Za smart city uważa się zdecydowanie więcej miast średnich niż małych.
  Data publikacji: 26-11-2019 07:23
 • Nie ma Smart City bez danych

  Brak opisu obrazka
  Jeszcze nie tak dawno zaawansowane systemy teleinformatyczne były domeną dużych międzynarodowych korporacji, ten trend jednak się zmienia i włodarze miast dostrzegają, że technologie pozwalają im lepiej planować zadania miasta dostarczając wielu cennych danych. Dla przykładu kiedyś, żeby zmierzyć natężenie ruchu na ważnych ciągach komunikacyjnych siedzieli ludzie, którzy badali natężenie ruchu w różnych godzinach w ciągu doby. Z uwagi na czasochłonność i wysokie koszty takie badania odbywały się raz na jakiś czas. Jak jest dziś? Właśnie nowe technologie przy okazji realizacji szeregu innych działań dostarczają nam te informacje w czasie rzeczywistym 24 godziny na dobę przez cały rok.  Tak więc dane, którymi dysponujemy teraz, a te którymi dysponowaliśmy kiedyś są bardzo wiarygodne. W jednym z artykułów w naszym serwisie pisałem o walce miast o czyste powietrze tam także pojawił się wątek poświęcony planowaniu ciągów komunikacyjnych i ograniczaniu ruchu pojazdów.
  Data publikacji: 21-11-2019 08:45
 • Miasta walczą o czyste powietrze

  Brak opisu obrazka
  Smart City to miasta inteligentne tworzące przestrzeń przyjazną dla swoich mieszkańców, mówimy sporo o technologiach a tak naprawdę wiele miast na Świecie boryka się z problemem czystego powietrza. Inteligentne technologie pozwalają nam na monitorowanie atmosfery w coraz bardziej zaawansowany sposób mierząc coraz dokładniej i dzieląc się danymi pomiarowymi w czasie rzeczywistym nie tylko ze służbami odpowiedzialnymi za stanie na straży ochrony środowiska. Dziś technologia służy także samym mieszkańcom informując ich o stanie jakości powietrza oraz o tym czy atmosfera jest bezpieczna czy lepiej zaniechać długich spacerów w przestrzeni miejskiej.
  Data publikacji: 20-11-2019 15:02
 • Miasto w oku kamer - Inteligentny Monitoring Miejski (IMM)

  Brak opisu obrazka
  Wiele miast niezależnie od wielkości chcąc podnosić poczucie bezpieczeństwa swoich mieszkańców decyduje się na wdrażanie systemów monitoringu miejskiego. Coś co do niedawna było wykorzystywane wyłącznie w sklepach wielkopowierzchniowych do dozoru wizyjnego dzisiaj zyskuje coraz to nowszy wymiar w przestrzeni miejskiej, dając wyższe poczucie bezpieczeństwa, ale czy tylko?. W tym krótkim artykule o roli sztucznej inteligencji, która wspomaga operatora monitoringu w centrum monitoringu miejskiego.
  Data publikacji: 19-11-2019 08:50
 • Inteligentne meble miejskie

  Brak opisu obrazka
  Podobnie jak dom bez mebli jest pusty tak samo miasto bez małej architektury – mebli miejskich: ławek, kwietników, ozdobników wieje surowością. Miasto budowane wg. Koncepcji Smart City to miasto w którym dobrze się czują: dzieci, dorośli i ludzie w jesieni swojego życia. Miasta przyszłości wyposażane są w inteligentną infrastrukturę, która poza często futurystycznym wyglądem pełni szereg funkcji, które są odpowiedzią na oczekiwania współczesności.
  Data publikacji: 19-11-2019 07:41
 • Katalog dobrych praktyk

  Brak opisu obrazka
  Wiele miast wdraża rozwiązania technologiczne na mniejszą lub większą skalę. Czy to wystarczy, aby władze tych miast twierdziły, że realizują strategię budowania smart city? Czy ilość zaimplementowanych zaawansowanych rozwiązań informatycznych, telekomunikacyjnych, Internetu Rzeczy, gromadzenia i przetwarzania big data wprost wpływa na inteligencję tych miast?
  Data publikacji: 05-11-2019 12:39
Wersja XML