Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Smart City na świecie

 • Ruszyła Akademii Lidera Smart City

  akademia_lidera_smart_city.jpeg
  W poniedziałek 3 października 2022 r., ruszyła pierwsza edycja Akademii Lidera Smart City, która skierowana jest do samorządowców z małych i średnich miast, które na co dzień podejmują wyzwania związane z transformacją w miasto inteligentne. Wykładowcami Akademii są praktycy, czołowi polscy eksperci w różnych obszarach rozwoju nowoczesnych miast. Patronem projektu jest Związek Miast Polskich.
  Data publikacji: 03-10-2022 12:50
 • Norwegowie zbudują drogi z papieru

  fragment filmu pokazujący drogę lotu ptaka
  Do ich budowy wykorzystują ligninę, która nie jest gorsza, ale nawet lepsza od asfaltu. To autorska metoda firmy Carbon Crusher, którą już od dekady testuje się na norweskich drogach, mocno doświadczanych przez warunki klimatyczne.
  Data publikacji: 08-06-2022 11:51
 • 9 tysięcy ogródków kawiarnianych na miejscach parkingowych

  Mężczyzna pijący kawę w ogródku kawiarnianym
  Wygląda na to, że tymczasowe kawiarniane ogródki tworzone w czasie  pandemii na miejscach dla samochodów, by miały ułatwić korzystanie z gastronomii, zostaną na stałe. Taką możliwość francuska stolica stworzyła prawie 9 tys. kawiarniom, barom i restauracjom. Ogłoszone w czerwcu przepisy pozwalają takim lokalom przejąć aż 3 miejsca parkingowe przed budynkiem, by otworzyć tam „letni ogródek”. Można także ubiegać się o „całoroczny taras”, pod warunkiem, że nie zajmie on więcej niż jedno miejsce parkingowe. Następne, po gastronomii, w kolejce do tarasów są kwiaciarnie, księgarnie i sklepy muzyczne.  
  Data publikacji: 17-05-2022 14:37
 • Miasto-ogród, w którym znajdziesz dobrą pracę

  miasto-ogród_4.jpeg
  Columbia w stanie Maryland to jedno z najlepiej zaprojektowanych miast w USA. Jej atutem jest niska zabudowa mieszkalna rozproszona pośród zieleni, dobrze utrzymanych parków i jezior. Całość jest połączona ponad 150 kilometrami ścieżek dla pieszych, co sprawia że położona między Baltimore a Waszyngtonem enklawa jest jednym z modelowych miejsc do życia. Planiści i mieszkańcy chwalą Columbię za dobre szkoły, do których dzieci mogą dostać się pieszo (co w USA nie jest taką oczywistością), różnorodność kulturową, rasową i dochodowej (54% mieszkańców to biali, 27% czarni, 13% Azjaci, a 9% Latynosi). 
  Data publikacji: 11-04-2022 09:27
 • Oto najbardziej inteligentne miasta na świecie. Na liście polscy przedstawiciele

  zdjęcie poglądowe: panorama dużego miasta z wieżowcami w tle, na pierwszym planie ręka i kula z ikonami różnych dziedzin życia ludzi
  W których miastach żyje się najlepiej? W corocznym rankingu Smart City Index pośród 118 miast z całego świata znalazły się dwa polskie — to Warszawa i Kraków. Jednak w ciągu ostatniego roku spadły one w zestawieniu kolejno aż o 20 i 22 miejsca.
  Data publikacji: 28-03-2022 12:06
 • Eurobarometr: ponad 80 proc. Europejczyków popiera cyfryzację

  monitory komputerowe i ciągi cyfr 01
  Parlament Europejski wraz z Radą UE i KE przygotowują projekt europejskiej deklaracji w sprawie praw i zasad cyfrowych. Ma ona promować transformację cyfrową kształtowaną przez wspólne wartości europejskie i ukierunkowaną na człowieka wizję zmian technologicznych.
  Data publikacji: 17-01-2022 09:31
 • Miasta wyżywią się same

  Zdjęcie upraw na farmie dachowej
  W Paryżu wyrasta największa dachowa farma na świecie. Ulokowana została na nowo powstałym budynku Paris Convention Centre w XV dzielnicy Paryża, w południowo-zachodniej części miasta. Połać obsadzona pełnym przeglądam owocowo-warzywnym – od truskawek, przez pomidory, a na sałacie kończąc – już wkrótce będzie miała 14 tys. mkw.
  Data publikacji: 13-12-2021 09:18
 • Polska e-administracja na 26 miejscu w świecie w rankingu Digital Quality of Life Index

  Zdjęcie poglądowe na zdjęciu biurko z klawiaturą, kalkulatorem, spinaczami i kawą
  W najnowszej edycji rankingu cyfrowej jakości życia – Digital Quality of Life Index (DQL) Polska uplasowała się na 25. miejscu na świecie, natomiast polska e-administracja na 26. miejscu. W dziedzinie cyfryzacji w regionie wyprzedzają nas jedynie Litwa i Estonia.
  Data publikacji: 05-11-2021 09:26
 • Egipt buduje nową stolicę. Rozwiąże wiele problemów i będzie pierwszym smart city w Afryce

  travel-gd2cc2a1bd_1920.jpeg
  Egipt planuje budowę nowej stolicy, która będzie centrum administracyjnym kraju i pomieści ponad 6,5 mln mieszkańców. Zgodnie z zamysłem twórców, będzie to smart city wypełnione po brzegi najnowocześniejszymi technologiami.
  Data publikacji: 11-10-2021 14:27
 • Koniec lockdownu, ale na ulicach Paryża będzie więcej przestrzeni dla rowerów i pieszych

  Czarno białe zdjęcie z wieżą Eifflai karuzelą
  W miarę, jak znoszone są restrykcje związane z pandemią, mer Paryża Anne Hidalgo podkreśla, że nie oznacza to rezygnacji z wprowadzonych podczas lock-downu ograniczeń ruchu samochodowego na rzecz transportu rowerowego i pieszego. Ogłoszony w tym roku plan przewiduje znaczne zmniejszenie w 2022 r. przejazdów samochodowych przez ścisłe centrum miasta. W praktyce większość przejazdów zostanie wykluczona. Nie wszystkie – prawo przejazdu zachowają mieszkańcy (włączając w to również gości hotelowych), osoby niepełnosprawne oraz pojazdy przeznaczone do dostaw, usług czy transportu publicznego. Nie będzie jednak można, na przykład, przejeżdżać przez centrum miasta bez postoju. Powinno to ograniczyć zmniejszyć liczbę samochodów przejeżdżających przez centrum o ok. 55%.
  Data publikacji: 28-09-2021 15:05
Wersja XML