Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pierwszy dzień 5. Nadsańskich Spotkań Poetyckich za nami [FOTOGALERIA]

Trwają 5. Nadsańskie Spotkania Poetyckie organizowane przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury i Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek. Program tegorocznej edycji imprezy, która na dobre wpisała się w kalendarz najciekawszych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście - podobnie jak w latach ubiegłych - wypełniony został (po brzegi) nie tylko poetyckimi strofami, lecz także spotkaniami z ciekawymi osobowościami świata poezji i muzyki, wystawami oraz koncertami.

 

Pierwszy dzień Spotkań (piątek, 16 sierpnia br.) rozpoczęło spotkanie poetów – Wiersze o Przemyślu oraz Rozmowy o Unii Europejskiej - Tadeusza Tłuścika, któremu towarzyszyli: Stanisław Paluch, Mieczysław Szabaga i Wiesław Zaręba. Tuż po godzinie 17, w historycznych, nieopisanie urokliwych wnętrzach Zamku Kazimierzowskiego spotkali się artyści, poeci oraz miłośnicy romantycznych strof na uroczystości, podczas której nagrodzono laureatów konkursu „O Wstęgę Sanu”. Gośćmi wydarzenia byli między innymi: Wiceprezydent Miasta Przemyśla Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka oraz gospodarz wieczoru – Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek Renata Nowakowska. Spotkanie poprowadzili Maria Gibała oraz Mateusz Pieniążek – tym razem występujący również w roli jury konkursu.

 

 

Wiceprezydent Bogusław Świeży podziękował organizatorom - w imieniu swoim oraz Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna – za szerzenie w nadsańskim grodzie kultury nie zwykłej – a takiej przez duże „K”.

- Dziękuję za te dwa dni, w których możemy doświadczyć wielu wspaniałych chwil… W których będziemy obcować z poezją, muzyką, z różnego rodzaju wystawami, ale także będziemy mieli możliwość poznania warsztatu twórców i obserwować to, w jaki sposób dochodzą oni do znalezienia natchnienia, które kieruje nimi w procesie tworzenia poezji. Wierzę, że każdy z nas znajdzie w tych dniach to, co stanie się dla niego taką „perełką”, a tym samym choć na chwilę oderwiemy się od często szarej codzienności (…) – powiedział Bogusław Świeży, otwierając tegoroczną edycję Nadsańskich Spotkań Poetyckich.

 

fot_Agata_Czereba (2).jpeg

 

Piątkowe wydarzenie uświetnił autorski wieczór poezji i muzyki gitarowej zatytułowany „Między czasem a przestrzenią” w wykonaniu niesamowicie utalentowanej świdniczanki Kamili Krzeszowiec, która skutecznie wprowadziła publiczność w atmosferę zadumy, spokoju, wręcz nienazwanej magii…

 

fot_Agata_Czereba (23).jpeg

 

Całość zwieńczył spektakl „Nasz Czechow” w wykonaniu Świdnickiej Grupy Teatralnej „Teatr Drogi”.

Akcja przedstawienia toczyła się w XIX wieku. Na dworze, gdzieś na terenie Rosji… Główne bohaterki – trzy siostry: Olga Masza i Irina, mimo dramatu, jaki spotkał jedną z nich (mąż Olgi – Andrzej przegrał majątek w karty), podjęły się uratowania sytuacji poprzez wydanie za mąż najmłodszej z sióstr – Iriny. Mimo wszystko żyły, jakby nic się nie stało. Nadal realizowały swoje pasje i zachcianki, co przełożyło się na to, iż życie dworu nierzadko przypominało komedię… 

 

fot_Agata_Czereba (37).jpeg

 

Nim jednak Świdnicka Grupa Teatralna „Teatr Drogi” wstąpiła na deski przemyskiego Zamku, otrzymała specjalną nagrodę z rąk Przewodniczącej Rady Miejskiej i fundatorki owej nagrody – Ewy Sawickiej.

 

fot_Agata_Czereba (27).jpeg

 

Spektakl w reżyserii Anety Stodulskiej – Sowy okazał się znakomitą duchową ucztą, która zaspokoiła nawet najbardziej wybrednych. W przedstawieniu wystąpili: Anna Bryk, Agata Brodaczewska, Małgorzata Brodaczewska, Aneta Kaniewska, Katarzyna Szajewska – Gała, Irena Olszak, Janusz Adamczyk, Andrzej Wiśnioch oraz przeurocze, małe, ale absolutnie profesjonalne aktorki – Anielka Olszak i Zuzia Sowa.

 

 

Jutro (17 sierpnia br.) kolejny, a zarazem ostatni dzień tegorocznych Nadsańskich Spotkań Poetyckich. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich, którzy spragnieni są niezapomnianych artystycznych doznań lub po prostu chcieliby rozbudzić w sobie szczególny rodzaj wrażliwości. Zapewniamy – naprawdę warto! Przecież następne Nadsańskie Spotkania Poetyckie dopiero za rok…

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

 

NSP program.jpeg

NSP program 0.jpeg

Wersja XML