Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

VIII Międzynarodowy Festiwal Derenia – ZAPRASZAMY!

Każdego roku, gdy tylko nadchodzi jesień, w Arboretum w podprzemyskich Bolestraszycach rozpoczyna się niezwykły festiwal. Tegoroczna edycja (już 8.!) Międzynarodowego Festiwalu Derenia (bo właśnie o nim mowa) odbędzie się w drugą niedzielę września.

 

Brak opisu obrazka

 

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku Jerzy Piórecki założył w bolestraszyckim Arboretum pierwsze w Polsce kolekcje derenia jadalnego. Spośród nich Narcyz Piórecki – obecny szef Arboretum, wyselekcjonował piętnaście odmian tej wyjątkowej rośliny, z czego osiem już zarejestrowano, a pozostałe gotowe są do zgłoszenia. Jak możemy przeczytać na stronie Arboretum: „Wyselekcjonowane odmiany różnią się między sobą zarówno terminem dojrzewania i zbioru, jak również właściwościami fizykochemicznymi owoców. Dojrzewanie i zbiór owoców trwa od połowy sierpnia (odmiany wczesne) do połowy października (odmiany późne)(…).

 

Brak opisu obrazka

 

Coroczny festiwal jest znakomitą okazją do poznania niesamowitych właściwości, smaku oraz produktów na bazie (lub z dodatkiem) derenia, który zdecydowanie zasługuje na miano jednego z naszych najważniejszych lokalnych skarbów.

 

Zapraszamy wszystkich! Tych, co już doskonale znają dereniowe smaki i tych, którzy jeszcze nie odkryli mocy tej jakże wdzięcznej rośliny.

Przybywajcie!

 

Międzynarodowy Festiwal Derenia już 8 września! Start o godzinie 10.00. Do zobaczenia.

 

Brak opisu obrazka

 

Publikacja: Agata Czereba

Wersja XML