Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Przemyśl zdrowo na sportowo – czyli wspaniały pomysł na połączenie zabawy z edukacją zdrowotną!

Czy nam się to podoba, czy nie, wakacje powoli chylą się ku końcowi. Wielu z nas stara się o tym nie myśleć. Jeszcze każdego wolnego dnia łapczywie łapiemy promienie gorącego słońca, wypoczywamy albo oddajemy się beztroskiej zabawie.

Często jednak w porywie letniej beztroski zapominamy o najważniejszym – czyli o zdrowiu naszym i naszych najbliższych, o bezpieczeństwie oraz o tym, że czasem warto wstać z leżaka i poruszać się, bowiem… Sport to zdrowie! I teoretycznie wszyscy doskonale o tym wiemy, jednak z praktyką bywa nieco gorzej, dlatego Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Przemyślu wraz z Przemyskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji postanowiły zachęcić nas wszystkich do ruchu oraz szeroko pojętego zdrowego trybu życia.

 

 

Przemyśl Zdrowo Na Sportowo to nazwa wydarzenia, jakie odbyło się w ostatnią niedzielę na dolnej stacji wyciągu narciarskiego. Na najmłodszych przemyślan, ich rodziców i dziadków czekało mnóstwo atrakcji. Organizatorzy imprezy dwoili się i troili, by każdy znalazł tu coś dla siebie. I udało się! Ubiegłą niedzielę będziemy wspominać jako tę, która przebiegła pod znakiem sportu i fantastycznej zabawy...

 

Brak opisu obrazka

 

Każdy, kto tego dnia odwiedził obiekt przy ulicy Sanockiej, miał okazję zapoznać się m.in.: z grzybami występującymi w naszym regionie oraz porozmawiać z pomysłodawcą i głównym organizatorem imprezy - pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przemyślu, którzy tym razem odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące bezpiecznego grzybobrania. Ponadto na stoisku profilaktycznym PSS-E w Przemyślu każdy chętny mógł skorzystać z badania smokolaizerem, wypróbować alko- i narkogogle, zobaczyć na makietach profilaktycznych jak zmieniają się narządy wewnętrzne po używaniu środków psychoaktywnych oraz otrzymać niezbędne informacje na temat profilaktyki ich używania.

 

Brak opisu obrazka

 

Gratką dla miłośników sportów wodnych (zwłaszcza żeglowania) , była możliwość spotkania z kapitanami - instruktorami przemyskiego Stowarzyszenia Róża Wiatrów, którzy zdradzali meandry sztuki żeglarstwa oraz prezentowali sprzęt, na którym uczą się pływać ci, którzy marzą o zostaniu prawdziwym wilkiem morskim.

 

W tak zwanym międzyczasie instruktorki z POSiR Fit zachęcały do wzięcia udziału w porannym fitnessie oraz w treningu na trampolinach, który tylko z pozoru wyglądał na niezupełnie forsującą zabawę. Tak naprawdę każdy, kto zdecydował się na rytmiczne trampolinowe skoki, przekonał się, iż są one doskonałym sposobem na wylanie „siódmych potów”, a co za tym idzie… również szybkie zgubienie nadprogramowych kilogramów.

 

Brak opisu obrazka


Na tych, którym nie w głowie odchudzanie, czekały stoiska przedstawicieli branży gastronomicznej. Było smakowicie i pachnąco, jednak wystawcy – przemyscy restauratorzy, bariści i producenci – zgodnie z formułą imprezy postawili na zdrowe napoje i przekąski. Maciej Łabuński (Bosko) przybliżał mieszkańcom naszego miasta smak derenia. Opowiedział o pozytywnych właściwościach tego, jakże często niedocenianego owocu oraz zaprezentował kilka prostych przepisów z dereniem w roli głównej. Paweł Kaniewski (Miejsce Kawa i Zabawa) serwował aromatyczną kawę w przeróżnych, niezwykle ciekawych wersjach… A Marian Szeliga raczył piknikowych gości chrupiącymi i soczystymi (a przede wszystkim zdrowymi!) jabłkami ze swoich sadów.

 

 

Ważnym elementem weekendowego wydarzenia było spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych oraz z ratownikami medycznymi, którzy oprócz cennych rad dotyczących bezpieczeństwa, zaprezentowali sprzęt, który na co dzień pomaga im w ratowaniu ludzkiego zdrowia, a nierzadko nawet życia. Natomiast przemyski „Medyk” uczył jak dbać o zdrową postawę, udzielał też ciekawych lekcji nt.: pierwszej pomocy czy anatomii, a także służył propozycją ćwiczeń i zabaw dla dzieci kształtujących prawidłową postawę.

 

W programie imprezy znalazło się również zaproszenie na bezpłatne badanie na obecność w organizmie wirusa HCV. Wykwalifikowana załoga medyczna, zaopatrzona w niezbędne do tego rodzaju badań testy płytkowe, badała każdego, kto chciał się upewnić, iż w jego organizmie nie czają się jakże groźne dla zdrowia, a w konsekwencji i życia przeciwciała anty-HCV.

 

Brak opisu obrazka

 

Wisienką na torcie był szereg gier, konkursów, quizów i zabaw, w które chętnie włączali się wszyscy – ci mali i ci zupełnie dorośli uczestnicy pikniku.

 

 

Publikacja: Agata Czereba

Zdjęcia: Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Ewa Sawicka

 

Brak opisu obrazka

Wersja XML