Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

„Europejscy Przyjaciele”

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. dr Janusza Korczaka w Przemyślu po raz kolejny zwiedzają Europę z Programem Erasmus +. Siedmiu niesłyszących wychowanków oraz dwóch nauczycieli uczestniczyło w wyjeździe do Grecji, w ramach realizowanego projektu „Europe’s Friends”. W dniach od 6 do 15 maja br. uczestniczyli w obozie „UNESCO Heritage Camp” w miejscowości ANOIXIS położonej niedaleko Aten. Wspólnie z 45 przedstawicielami 5 państw: Grecji, Polski, Portugalii, Rumunii i Turcji podejmowali działania prowadzone pod hasłem „ Let’s discover Europe together finding harmony in diferences”. Spotkanie poświęcone było m.in. poznawaniu zabytków  umieszczonych na Liście światowego dziedzictwa UNESCO (na terenie krajów biorących udział w projekcie). 

 

Uczestnicy  mieli szansę poznać kulturę, historię, geografię i tradycje poszczególnych państw. Rozwijali umiejętności komunikacyjne w zakresie języka angielskiego, języka migowego, korzystania z technologii informacyjnych i medialnych. Młodzież miała okazję zwiedzić historyczne centrum Aten z Akropolem, starożytne zabytki w Delfach, świątynię Posejdona w Sounio. Odwiedziła kilka muzeów - w tym bardzo interesujące Muzeum Przemysłu. Ważnym wydarzeniem była wizyta w greckim Parlamencie. Nie obyło się również bez kontaktu z przepiękną grecką przyrodą, wszyscy podziwiali malownicze krajobrazy: nadmorskie plaże i sąsiadujące z morzem góry; cieszyli się piknikiem na górze Parnitha.

 

Odbyło się wiele warsztatów m.in. rękodzieła, tradycyjnych tańców ludowych, fotograficzne, nauka wspólnej piosenki, prezentacja i degustacja narodowych potraw i  słodyczy. Była również okazja do poznania tradycyjnych gier i zabaw oraz do sportowej rywalizacji. Głównym celem projektu jest rozwijanie różnorodnych kompetencji przez formalne i nieformalne formy uczenia się oraz integracja europejska poprzez nawiązanie osobistych więzi. Były więc nowe znajomości, przyjaźnie i „miłości”, czas na wzajemne poznanie, rozmowy, wspólne zabawy i  wzajemną naukę. Na zakończenie wizyty odbyło się uroczyste spotkanie z lokalnymi władzami oraz społecznością szkolną, połączone z występami  m.in. odśpiewanie i „zamiganie” piosenki projektu oraz wspólny taniec „Zorba” oraz wymiana podarunków. To był wspaniały czas pełen wrażeń, emocji i poczucia przynależności do Europejskiej Wspólnoty.

 

 

 

Wersja XML