Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

„Forbes” po raz kolejny uhonorował Przemyśl tytułem „Miasta przyjaznego dla biznesu”

Podczas odbywającego się we Wrocławiu (11 – 12 czerwca) Kongresu Regionów na Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna czekała bardzo miła niespodzianka. W organizowanym przez magazyn „Forbes” rankingu „Miast przyjaznych dla biznesu” nasze miasto zajęło I miejsce w kategorii miast i gmin od 50 tys. do 149 tys. mieszkańców.

Warto przypomnieć, że w ubiegłorocznej edycji rankingu Przemyśl zajął II miejsce tuż za gminą Piaseczno. Dobrą wiadomością dla całego naszego regionu jest to, że w kategorii miast powyżej 150 tys. mieszkańców od lat króluje stolica województwa – Rzeszów.

Brak opisu obrazka

Jak powstał Ranking Miast przyjaznych dla biznesu?

Miasta i gminy zostały podzielone na pięć kategorii według liczby mieszkańców – powyżej miliona; 300 tys. do 999 tys.; 150 tys. do 299 tys.; 50 tys. do 149 tys. i poniżej 50 tysięcy.

Po przeliczeniu na 1000 mieszkańców pod uwagę zostały wzięte: liczba rejestracji nowych spółek (po odjęciu upadłości i wykreśleń z rejestru); liczba zarejestrowanych spółek zagranicznych; saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej).

Ten ostatni czynnik ma wagę trzy razy wyższą niż pozostałe. Dane dostarczył Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Brak opisu obrazka

- W całym kraju w zeszłym roku przeniosło do innych miejscowości swoje siedziby ponad 10,4 tys. spółek. Rok wcześniej takich przeprowadzek było 10,1 tys. Decyzje o przeniesieniu firmy do innej miejscowości podejmowano z pewnością po długim namyśle i głębokiej analizie sytuacji na rynku. Dlatego konstruując nasz ranking, uznaliśmy, że miasta, które przyciągają działające już gdzie indziej spółki, zasługują – mimo dość ograniczonej skali oddziaływania tego zjawiska – na szczególne docenienie. (…) Dlaczego firmy rezygnują ze swojej infrastruktury, nieruchomości i lokalnych kontaktów i decydują się na przeprowadzkę do innej miejscowości? Przyczyn jest wiele, ale coraz większe znaczenie mają kłopoty z pozyskaniem pracowników – czytamy w informacji magazynu „Forbes”.

źródło informacji: magazyn „Forbes”

zdjęcie: Grzegorz Karnas UM Przemyśl

Wersja XML