Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dąb-kapliczka Pustelnik ma szansę zdobyć tytuł Drzewa Roku 2019. Zachęcamy Państwa do głosowania!

Szanowni Państwo,

 

Z przyjemnością informujemy, że rosnący nieopodal Przemyśla (w miejscowości Bełwin), 700-letni dąb Pustelnik, zakwalifikował się do finału konkursu „Drzewo Roku 2019”.

 

Brak opisu obrazka

 

Ideą konkursu nie jest bynajmniej poszukiwanie drzew najstarszych, najpiękniejszych, najwyższych, najrzadszych, ani najgrubszych. Jak mówią organizatorzy konkursu:

-  Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.

 

Jednak uczestnictwo w konkursie stwarza również szansę na promocję walorów przyrodniczych, turystycznych, a także kulturowych swojego miejsca zamieszkania oraz regionu. Laureatem zostanie to drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów w rozpoczętym przed dniami głosowaniu internetowym.

 

 

Na dąb Pustelnik można (a nawet należy!) głosować na stronie www.drzeworoku.pl

Głosowanie trwa od 1 do 30 czerwca br.

Uwaga! Można oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail.

 

Brak opisu obrazka

 

 

Jak zagłosować na Dąb Pustelnik?

 

Więcej o szczegółach konkursu oraz jego regulamin, znajdziecie Państwo na stronie www.drzeworoku.pl

 

Brak opisu obrazka

 

To już 9. edycja konkursu, którego organizatorem jest polska organizacja ekologiczna Klub Gaja. Wydarzenie promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek.

 

W tegorocznym konkursie Drzewo Roku udział bierze 16 drzew z całej Polski. O tym, które drzewo zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2019, zadecydują swoimi głosami internauci. Głosujemy przez cały czerwiec – oczywiście na… Dąb Pustelnik!

 

Brak opisu obrazka

 

Dąb Pustelnik w Bełwinie (gmina Przemyśl) jest dębem z gatunku szypułkowych, jego wiek to ok. 600-700 lat, mierzy 25 metrów wysokości, a jego obwód liczy 6 metrów.

 

Dąb ten wraz z innymi drzewami tworzył niegdyś gęste i mało dostępne lasy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo okolicznej ludności w trakcie kolejnych najazdów na ziemię przemyską: tatarskich, tureckich, kozackich, szwedzkich czy nawet węgierskich. Wraz z budową przez Austriaków Twierdzy Przemyśl, dąb znalazł się na jej przedpolu i stał się mimowolnym świadkiem brutalności i bezwzględności wojny. Do dziś pozostaje zagadką dlaczego dąb przetrwał tak niesprzyjające zawirowania losu. Oszczędzili go nie tylko Austriacy, ale również Rosjanie w trakcie drugiego oblężenia Twierdzy Przemyśl. W latach 1944-1947 Pustelnik stał się niemym świadkiem brutalnych napadów na Bełwin sotni UPA. W latach 50 XX wieku w drzewie została wypalona sporej wielkości dziupla. Wydawałoby się, iż to wydarzenie przypieczętuje jego los. Jednak paradoksalnie wypalenie to uratowało jego życie, zabezpieczając go przed grzybami i wszelkimi chorobami. Od tej pory dąb stał się miejscem, w którym schronienie mogła znaleźć ludność pracująca na okolicznych polach. Z czasem stał się także miejscem kultu (kapliczką), swoistym sacrum, o czym świadczy obrazek umieszczony we wnętrzu dębu przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus. W latach 70 XX wieku, gdy pobliskie Chałupki Bełwińskie (przysiółek wsi Bełwin) opuścili ostatni mieszkańcy, dąb uległ zapomnieniu.

 

Brak opisu obrazka

publikacja: Agata Czereba

zdjęcia: www.drzeworoku.pl

Wersja XML