Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Porozmawiajmy o uzależnieniach - Zakończył się 11. Przegląd Małych Form Teatralnych

Wachlarz zagrożeń, na jakie narażona jest nie tylko dzisiejsza młodzież, ale i dorośli jest tak wielki, iż nawet jedenaście edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych „Porozmawiajmy o uzależnieniach” nie jest w stanie wyczerpać tego jakże ważnego dla nas wszystkich tematu.

 

Uzależnienia od nikotyny, alkoholu, substancji psychoaktywnych… Ale także uzależnienia behawioralne - od internetu, telefonu, portali społecznościowych, zakupów, czy nawet pracy… One wszystkie od lat są głównym (i jak się okazuje – nie tracącym na aktualności) tematem poruszanym przez młodzież biorącą udział w Przeglądzie.

 

Brak opisu obrazka

 

7 maja br. na deskach Zamku Kazimierzowskiego wystawiono dwie poruszające sztuki: „Czas refleksji” w wykonaniu uczennic Szkoły Podstawowej nr 16 w Przemyślu oraz „W zaklętym kręgu”, które przedstawili młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Orłach. W tym roku ze względu na szczególną sytuację w szkołach, frekwencja była znacznie mniejsza niż w ubiegłych latach. Jednak wysoki poziom zaprezentowanych spektakli, wynagrodził widzom ich niewielką ilość.   

 

Brak opisu obrazka

 

W wydarzeniu obok najmłodszych przemyślan i ich opiekunów, udział wzięli: Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor oraz Komendant Miejski Policji nadkom. Piotr Mazur.

 

Brak opisu obrazka

 

- To ważne, że mówicie o problemie uzależnień. Jestem pewien, że nikt nie opowie Wam o nich w bardziej przekonujący sposób, niż Wasi rówieśnicy. (...) Uzależnienia, to ogromny problem - zwłaszcza, że z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Dziś, do uzależnienia od papierosów, czy alkoholu dochodzą uzależnienia od substancji psychoaktywnych, behawioralne - uzależnienia od korzystania z internetu, telefonu komórkowego, konsoli i mediów społecznościowych. One wszystkie powodują bardzo wiele niebezpieczeństw. W tej chwili jeszcze tego nie widać, ale za kilka lat, takie uzależnienia mogą obrócić się przeciwko nam. – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla.

 

Brak opisu obrazka

 

- Dlatego bardzo ważne jest, abyście pamiętali o takim bezpośrednim kontakcie – nie tylko przez facebook. Byście potrafili ze sobą rozmawiać, nawzajem przestrzegać się przed tymi wszystkimi zagrożeniami i przypominać, że czym innym jest życie w tak zwanym „realu”, a czym innym poklask w mediach społecznościowych, który nijak się ma do życia rzeczywistego. – dodał Wojciech Bakun.

 

Brak opisu obrazka

 

Jury konkursu w składzie: Małgorzata Podolak – przedstawiciel PCEN, Małgorzata Mróz z Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom, Marta Fac i Magdalena Stecura z Komendy Miejskiej Policji oraz Jerzy Eliński – przedstawiciel Straży Miejskiej w Przemyślu decydowało o tym, która z występujących grup będzie miała szansę na wystawienie swojego spektaklu w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie powalczy o możliwość zaprezentowania się podczas X Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych w rzeszowskim Teatrze Maska.

 

 

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Wersja XML