Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Imieniny marszałka Piłsudskiego

Już w 1915 roku data 19 marca oznaczała dzień szczególny. Tego dnia bowiem, obok wielu polskich Józefów, imieniny obchodził sam marszałek Piłsudski.

 

Tradycję świętowania imienin marszałka zapoczątkowali 104 lata temu legioniści, którzy z tej okazji podarowali swojemu komendantowi złoty zegarek. Potem, zawsze o tej samej porze roku w całym kraju hucznie obchodzono imieniny Ziuka. W okresie międzywojennym ten jeden z marcowych dni był niemalże jak święto narodowe, które wszyscy Polacy - od morza do Tatr - obchodzili nadzwyczaj uroczyście.

 

Dziś w każdym polskim mieście nadal pamięta się o imieninach Józefa Piłsudskiego. I choć imieniny te nie są już organizowane z takim rozmachem jak przed stu laty, jednak wciąż nie zapominamy o jednej z najważniejszych osób w historii Polski – o niekwestionowanym ojcu naszej niepodległości.

 

fot. Artur Komorowski (1).jpeg

 

Z tej też okazji 19 marca 2019 roku w Przemyślu, Prezydent Miasta Wojciech Bakun wraz z Radnymi Rady Miejskiej: Moniką Jaworską-Żurawską oraz Marcinem Kowalskim złożyli kwiaty przy znajdującym się tuż obok przemyskiego Rynku (u zbiegu ulic Mostowej i Wodnej) popiersiu marszałka.

 

 

 

Józef Piłsudski bywał w Przemyślu nader często i to nie tylko przed, ale i po odzyskaniu przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą niepodległości. 90 lat temu miejscowi Radni nadali mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a jeszcze przed wybuchem wojny w wielu miejscach w nadsańskim grodzie można było spotkać rozmaite upamiętnienia marszałka Piłsudskiego. Żaden z tamtych pomników niestety nie przetrwał czasu okupacji.

 

fot. Agata Czereba (4).jpeg

 

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Artur Komorowski, Agata Czereba

Wersja XML