Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Światło z Betlejem dotarło do Przemyśla

Większość domów zdobią już przybrane choinki, w wielu kuchniach unosi się zapach uszek z grzybami. Wszyscy wiemy, że święta tuż, tuż jednak… Od lat o tej porze roku czekamy na mały płomyk. Płomyk, który przybędzie do nas z dalekiego Betlejem. Symbol miłości, jedności, dobra i pokoju, którym dzięki przemyskim harcerzom każdy z nas może rozświetlić swój dom i swoje serce…

 

Brak opisu obrazka

 

W czwartek, 20 grudnia Betlejemskie Światełko dotarło do Przemyśla. Obok mieszkańców miasta i przedstawicieli służb mundurowych, przywitali je między innymi: w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla – Sekretarz Dariusz Łapa, Posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz i Marek Rząsa, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Radni Andrzej Berestecki i Małgorzata Gazdowicz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM w Przemyślu Janusz Łukasiewicz, Dyrektor PCKiN Zamek Renata Nowakowska oraz Andrzej Huk - Wójt Gminy Przemyśl.

 

Brak opisu obrazka

 

- Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. – powiedział podczas uroczystego spotkania komendant Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej phm. Mariusz Lato.

 

Brak opisu obrazka

 

Tego roku sztafecie niosącej Światło z Betlejem do najodleglejszych zakątków ziemi towarzyszy hasło: ŚWIATŁO, KTÓRE ŁĄCZY. Zgodnie z tradycją, jeszcze nim zaświeci pierwsza, wigilijna gwiazdka, harcerze ZHP przekażą je przedstawicielom władz państwowych i samorządowych. Zaniosą je do urzędów i instytucji państwowych, do szkół i kościołów, szpitali i domów pomocy społecznej, do ludzi samotnych, odrzuconych i niekochanych. Już od lat nasi dzielni skauci dbają o to, by trafiło ono na wszystkie polskie stoły i płonęło na nich podczas wieczerzy wigilijnej.

 

Brak opisu obrazka

 

Płomyk zamknięty w harcerskiej lampce powędrował dalej. Jednak zanim to nastąpiło Sekretarz Miasta Przemyśla Dariusz Łapa wraz z Komendantem Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej phm. Mariuszem Lato rozpalili Betlejemskim Światłem ognisko, które przemyscy harcerze ustawili tuż przy znajdującej się w sercu miasta szopce.

 

Brak opisu obrazka

 

Nieodłącznym elementem grudniowych „światełkowych” spotkań jest wspólna modlitwa, którą wzorem lat ubiegłych poprowadził kapelan przemyskich harcerzy ksiądz Stanisław Czenczek. Po niej nastąpił czas życzeń, dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania. Na koniec każdy z przybyłych gości mógł odpalić od ogniska i zabrać do domu Światło z Miasta, w którym narodził się Jezus Chrystus. Jeden z płomyków Sekretarz Dariusz Łapa zabrał do magistratu, a tam, przekazał je Prezydentowi Miasta Przemyśla, który dla wszystkich, którzy chcieliby mieć je w swoim domu, a nie mogli przybyć na czwartkowe spotkanie, zostawił Światło z Betlejem w urzędowym hallu. Każdy, kto w godzinach funkcjonowania Urzędu przybędzie ze swoją świeczką, lampką czy lampionem, może zabrać je dla siebie i dla swoich bliskich – do czego wspólnie z Prezydentem gorąco zachęcamy.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Wersja XML