Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Straż Graniczna wystartowała w biegu sztafetowym „Wokół Niepodległej”

W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Straż Graniczna zorganizowała bieg sztafetowy pod nazwą „Wokół Niepodległej”. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej biegnąc wzdłuż polskiej granicy, w ciągu 18 dni pokonają dystans około 3600 kilometrów.

 

W wydarzeniu biorą udział funkcjonariusze i pracownicy reprezentujący nie tylko Komendę Główną Straży Granicznej, ale również wszystkie oddziały i ośrodki szkolenia SG.

 

Brak opisu obrazka

 

Sztafeta wystartowała w sobotę, 22 września z Berżników w województwie podlaskim. Biegacze w mundurach planują dotrzeć na metę usytuowaną w tej samej miejscowości w środę, 10 października br. Bieg „Wokół Niepodległej” ma charakter symboliczny. Biegnący w sztafecie będą nieść pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza Straży Granicznej.  W sumie pałeczka sztafetowa trafi do rąk ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, a każdy z biegaczy pokona dystans około siedmiu kilometrów.  

 

Brak opisu obrazka

 

Na trasie biegu znalazły się ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca, które związane są z walką o niepodległość. Na trasie tej niezwykłej sztafety nie mogło zabraknąć Nadsańskiego Grodu. Biegacze w mundurach dotrą do Przemyśla w środę, 26 września. Punktualnie o godzinie 7.40 rano, tuż po złożeniu kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną bieg jednym z honorowych odcinków, w którym udział wezmą także przedstawiciele innych służb mundurowych, urzędów, instytucji, uczniów oraz harcerzy.

 

Brak opisu obrazka

 

Ciekawostką jest, iż bieg „Wokół Niepodległej” będzie także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy  bieg sztafetowy”. Trasa biegu będzie zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które będą wyposażeni biegacze, a na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby.

 

Brak opisu obrazka

 

publikacja: Agata Czereba

źródło: BiOSG

Wersja XML