Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Przemyskie znaki niepodległości w Polskim Radiu

Ostatni weekend (28-29 lipca) w naszym mieście stał pod znakiem audycji Polskiego Radia nadawanych bezpośrednio z Przemyśla i przemyskich znaków niepodległości Polski. W sobotę w Rynku ekipa programu 2 realizowała kolejny odcinek wakacyjnego cyklu "Dwójka na miejscu - znaki niepodległości". Mieszkańcy mogli więc wziąć udział w konkursach, warsztatach, koncertach oraz Narodowym Czytaniu z udziałem Tomasza Wiśniewskiego. Program będą prowadzili Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek. W niedzielę w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej Mateusz Maranowski spotkał się na antenie Polskiego Radia 24 z przemyskimi historykami, aby przybliżyć słuchaczom m.in. historię Orląt Przemyskich w audycji "Słowem Niepodległa".

Znaki Niepodległej

Plenerowa akcja "Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" do tej pory gościła w Warszawie, Sopocie, Gdyni, Krakowie i Kaliszu. Dziennikarze radiowej Dwójki kontynuując wakacyjną trasę, która nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedzili teraz Przemyśl.

 

W namiocie plenerowego studia Dwójki pojawił się historyk Karol Kicman z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, który opowiadał o historii miasta a także o jego teraźniejszości. Tomasz Pomykacz przybliżył historię Twierdzy Przemyśl, zaś genealog Łukasz Karpecki przypomniał sylwetki niektórych mieszkańców Przemyśla. Jednym z bohaterów rozmowy był Henryk Jaskuła, który jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię.

 

W audycji nie zabrakło również tematów związanych ze sztuką. Słuchacze mogli również poznać historie wątków filmowych związanych z Przemyślem, wśród których pojawiła się relacja z planu nowego filmu Krzysztofa Zanussiego. Dziennikarze radiowej Dwójki odwiedzili też podziemną trasę turystyczną, dworzec kolejowy, Zamek Kazimierzowski i Ratusz Wieży Zegarowej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji na stronie radia

 

 

Słowem Niepodległa

Mateusz Maranowski w rozmowie z przemyskimi historykami dr Grzegorzem Szopą i dr Lucjanem Facem dociekali przyczyn polsko - ukraińskiego konfliktu w 1918 roku i przybliżyli słuchaczom historię Orląt Przemyskich. Całość audycji jest również do odsłuchania na stronie internetowej PR 24

Brak opisu obrazka

Orlęta Przemyskie 1918 rok Foto: Ekspozycja Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
 
tekst: Witold Wołczyk zdjęcia: Janusz Łukasiewicz
 
Wersja XML