Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Węgierscy goście w Twierdzy Przemyśl

Około 300 uczestników z Węgier wzięło udział w nostalgicznej podróży pociągiem Galícia Expressz 2018, który wyruszył z Budapesztu 15 lipca do Krakowa. Wśród nich byli potomkowie żołnierzy biorących udział w walkach podczas I wojny światowej, jak i pasjonaci historii tego okresu. Obok Krakowa, Tarnowa i Rzeszowa w planie ich podróży znalazł się Przemyśl, do którego węgierscy goście dotarli 17 lipca. Program pobytu obejmował oczywiście zwiedzanie wybranych fortów Twierdzy Przemyśl i samego miasta, w Urzędzie Miejskim odbyło się również robocze spotkanie, w węższym gronie. Głównym  punktem programu pobytu w Przemyślu były jednak uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro – węgierskich przy ul. Przemysława.

W przemyskim Urzędzie gości witał zastępca Prezydenta Janusz Hamryszczak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Zaleszczyk, rozmawiano w obecności członków przemyskich stowarzyszeń i przedstawicieli instytucji o współpracy w dziedzinie turystyki, badań historycznych, a także uporządkowania sprawy pochówków żołnierzy I wojny światowej. ważnym tematem były także plany wspólnych obchodów 100 - lecia zakończenia Wielkiej Wojny. W składzie delegacji węgierskiej znaleźli się m.in. Adrienne Körmendy Konsul Generalny Republiki Węgierskiej oraz pułkownik Vilmos Kovács  dowódca Instytutu i Muzeum Historii Wojen przy Ministerstwie Obrony Węgier.

W trakcie uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro - węgierskich obok wymienionych wcześniej gości węgierskich, obecni byli także wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, dr hab. Paweł Hut Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele samorządów Ziemi Przemyskiej oraz przemyskich służb mundurowych. Witając gości Prezydent Robert Choma powiedział "Twierdza Przemyśl i jej związki z ówczesną historią i dniem dzisiejszym, to z jednej strony olbrzymi bagaż, ofiara ponad 100 000 ludzi, a z drugiej pamięć, którą jesteśmy winni po to, by z przeszłości czerpać to co najważniejsze, mądre i budować jak najlepsze relacje między naszymi narodami. Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za Państwa obecność, nie tylko dzisiaj i podziękować za olbrzymią sympatię, jaką cieszymy się my Polacy przebywając na Węgrzech". Pułkownik Vilmos Kovács przemawiając na cmentarzu przypomniał historię walk o Twierdzę Przemyśl, a szczególnie działań jednostek węgierskich stacjonujących w Twierdzy.

W trakcie wspólnej modlitwy za zmarłych węgierski i polski kapelan pobłogosławili nowy krzyż drewniany stojący na cmentarzu, a delegacje i pozostali uczestnicy spotkania złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą węgierskich żołnierzy.

 

 

Wersja XML