Miasto podpisało porozumienie z PGNiG. Firma będzie pomagać w poprawie jakości powietrza.
26 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu Janusz Hamryszczak - Zastępca Prezydenta Miasta podpisał z Dyrektorem Biura Sieci Sprzedaży Południe PGNiG - Pawłem Sławką porozumienie w sprawie współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza atmosferycznego w nadsańskim grodzie.
Główną ideą podpisanego we wtorek porozumienia jest eliminacja (zarówno w domach prywatnych, jak i firmach) palenisk lub kotłowni na paliwo stałe. W owej umowie PGNiG zobowiązuje się do kompleksowego wsparcia mieszkańców miasta Przemyśla, które rozpoczynałoby się już na etapie projektowania i realizacji inwestycji związanej z instalacją wewnętrzną.
Ale to nie wszystko – firma chce wesprzeć mieszkańców miasta Przemyśla także w kwestiach finansowych – posiada ona bowiem wachlarz produktów związanych z dofinansowaniem*, które może wynieść nawet 3 tysiące złotych**. Pomoc w tym zakresie można uzyskać w przemyskim Biurze Obsługi Klienta PGNiG mieszczącym się przy ul. 3 Maja 4.
*szczegóły na stronie www.pgnig.pl lub w BOK
**w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny
„Podpisanie dzisiejszej umowy jest kolejną pozytywną „cegiełką” odnowionej półtorej roku temu przez Prezydenta Miasta - Roberta Chomę niezwykle dobrej współpracy z PGNiG-iem. Umowa ta w pełni koresponduje z tak zwanym drugim życiem gazowego złoża „Przemyśl”. Tym razem wchodzimy w obszar ochrony środowiska, a konkretnie jakże ważnej dla nas wszystkich ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza - z czym w naszym mieście oraz w wielu innych miastach w Polsce, gdzie ta substancja mieszkaniowa jest bardzo stara i gdzie dominuje opalanie paliwem stałym jest ogromny problem. Nasza współpraca ma przynieść efekt w ograniczeniu niskiej emisji poprzez przyłączanie się m.in. do paliwa gazowego” – powiedział Janusz Hamryszczak – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla.
„To porozumienie zobowiązuje nas do współpracy w zakresie likwidacji w mieście palenisk opalanych paliwem stałym. Z naszej strony deklarujemy się pomóc mieszkańcom, którzy chcieliby skorzystać z paliwa gazowego. Nasza pomoc polegać będzie głównie na tym, że będziemy wspierać ich przede wszystkim w procesie przyłączeniowym, ale także będziemy pomagać przy projektowaniu oraz realizacji inwestycji związanej z instalacją wewnętrzną (jeśli chodzi o sieć gazową w budynku).” – tłumaczył Paweł Sławka – Dyrektor Biura Sieci Sprzedaży Południe.
Ponadto obie strony zadeklarowały prowadzenie wspólnych, a także indywidualnych (również z udziałem innych podmiotów) , inicjatyw i działań edukacyjno-informacyjnych adresowanych do zarządców nieruchomości, projektantów, aktualnych i potencjalnych inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych oraz lokalnej społeczności, na temat efektywnych, a przede wszystkim przyjaznych środowisku źródeł ciepła.
tekst/zdjęcia: Agata Czereba
Wersja XML