Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Trzynaste Święto Fajki – Fajka Partnerska przeszło do historii… [FOTORELACJA]

Przemyślanie, turyści, fajkarze, fajczarze oraz wielbiciele palenia fajki z Polski i zza granicy – wszyscy w ostatnią niedzielę (17 czerwca br.) bawili się na przemyskim Rynku podczas tegorocznego Święta Fajki. Tym razem do wspólnego świętowania włączyli się także nasi przyjaciele z Niemiec i Węgier. Trzynaste Święto Fajki było bowiem nie tylko świętem rzemiosła, z którego Prastary Nadsański Gród słynie… Było ono także pretekstem do celebrowania dwóch ważnych dla naszego miasta jubileuszy - 25-lecia partnerstwa miast Przemyśl - Padeborn oraz 15 lat partnerstwa Przemyśla i Egeru. Wraz z przedstawicielami partnerskich miast przyjechali do nas niemieccy i węgierscy artyści oraz twórcy lokalnych przysmaków, którzy przez całą imprezę raczyli przemyślan swoimi pysznościami.

 

Brak opisu obrazka

 

Podstawą przemyskiego Święta Fajki jest przywiązanie do tradycji. Także tej, dotyczącej stałych punktów programu, bez których to niezwykłe przedsięwzięcie to nie miałoby sensu. Jednym z takich punktów jest coroczna, wesoła, kolorowa i zupełnie niepowtarzalna Parada Fajczarzy, która wzorem lat ubiegłych również tym  razem przemaszerowała ulicami miasta. Uczestnicy barwnego korowodu wyruszyli z Rynku pod wieżę zegarową – siedzibę Muzeum Dzwonów i Fajek. Tam Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wraz z Burmistrzami Padeborn i Egeru, Zastępcami Prezydenta Miasta – Januszem Hamryszczakiem i Grzegorzem Hayderem oraz Piotrem Malikiem - prezydentem Przemyskiego Klubu Fajki uroczyście rozpalili wielką (pomnikową) fajkę.

 

Brak opisu obrazka

 

Nieodłączną częścią fajowego wydarzenia jest Turniej Wolnego Palenia Fajki, który rokrocznie ściąga do Przemyśla z najodleglejszych zakątków naszego kraju oraz zza granicy wielbicieli szlachetnego, wolnego palenia fajki. Tegorocznym zwycięzcą konkursu został Jurij Madorskij – przedstawiciel Kijowskiego Klubu Fajki.

 

Brak opisu obrazka

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji nie tylko dla dorosłych uczestników niedzielnego wydarzenia. Mobilne laboratorium PGNiG, podobnie jak najprawdziwszy peruwiański Indianin zachwyciły naszych milusińskich. Były warsztaty garncarskie i wikliniarskie, występy dziecięcych zespołów: Nanhi Dunya z Indii, Zarzma z Gruzji oraz Kolorowych Dzieci z Wrocławia – uczestników projektu Brave Kids, Cheerleaderek ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Jordana w Przemyślu oraz Sanockiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej AVANTI.

Muzyczną propozycję dla wszystkich – bez względu na wiek stanowiły tym razem koncerty zespołów: YELLOW HORSE, LÁSZLÓ GONDA i ERNÖ BÁDER z Węgier oraz przybyłej do nas z niemieckiego Padeborn grupy RESET. Gwiazdą tegorocznej imprezy był KONIEC ŚWIATA, który mimo zmieniającej się jak w kalejdoskopie pogody, znakomicie zadbał o pogodę… ducha uczestników prawdziwie fajowej imprezy.

 

 

 

Imprezą towarzyszącą tegorocznemu Świętu Fajki jest wystawa fotografii "Paderborn i okolice" (czynna od 17.06. do 15.07.2018 r. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej), na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 ORGANIZATORZY:


Urząd Miejski w Przemyślu
Przemyski Klub Fajki
Stowarzyszenie dla Przemyśla REGIA CIVITAS

 

 

SPONSOR IMPREZY:

 

logo-top-barwy-narodowe.png

www.pgnig.pl 

 

 

 NASI PARTNERZY:

pckin-zamek.pngStowarzyszenie 3 Historyczny Galicyjski Pułk Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky`ego.jpeg Logo Muzeum.png pgk logo1.pngZUK logo.png

 


 

 

PATRONI MEDIALNI

 

 

Życie Podkarpackie

TVP 3

 Telewizja TOYA

Polskie Radio Rzeszów

 Radio ESKA

 TV Podkarpacka

 Portal przemyski

 

 

Przemyśl i 13.  Święto Fajki - Fajka Partnerska w ogólnopolskich mediach (od 9 minuty ;-):

 

 

 

tekst: Agata Czereba

zdjęcia: Grzegorz Karnas

Wersja XML