Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Przemyślanie uczcili 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [FOTOGALERIA]

Tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja w Przemyślu rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej. Uroczystości zorganizowane z okazji 227. rocznicy uchwalenia ustawy zasadniczej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja przeniosły się następnie na Wzgórze Zamkowe, na którym uroczyście podniesiono flagę oraz odśpiewano hymn narodowy.
 

Brak opisu obrazka

 

Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie świętować ten wielki dzień, dla polskiego państwa i naszego narodu 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przyjęta w 1791 roku ustawa rządowa jest niezwykła pod wieloma względami. Uchwalono ją jako pierwszą w Europie, dlatego wywarła wielki wpływ na rozwój konstytucjonalizmu, a także demokracji w skali powszechnej. Konstytucja 3 Maja jest wyrazem mądrości zbiorowej Polaków dążących do naprawy własnego państwa pogrążonego w kryzysie. Jest dowodem na możliwość zawarcia kompromisów w tamtym czasie między majestatem Rzeczypospolitej Polskiej, czyli w osobie króla, a narodem reprezentowanym przez posłów i senatorów. powiedział Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

 

Brak opisu obrazka

 

Konstytucja 3 Maja była zwieńczeniem prawie 30 letnich wysiłków naprawy państwa polskiego, a jej twórcy mieli wizję odnowionej Rzeczypospolitej. Była świadectwem pluralizmu i równości, potwierdzała ciągłość duchową dziedzictwa chrześcijańskiego, ale jednocześnie gwarantowała wolności religijne. Twórcy Konstytucji mieli też wizję narodu jako wspólnoty politycznej obejmującej wszystkie stany oraz grupy etniczne, językowe, regionalne i wyznaniowe. Miały ich łączyć prawa i wolności Rzeczypospolitej. – dodał M. Kuchciński.

 

Brak opisu obrazka

 

W  Konstytucji zapisano, że “wszelka władza początek swój bierze z woli narodu”. A to oznacza, że tym samym naród już w tamtym czasie został uznany, za suwerena. Konstytucja w swoim założeniu miała spełniać dwa zasadnicze cele: doprowadzić do natychmiastowego zatrzymania procesu upadku państwa oraz ogrodzić, zmodernizować państwo i stworzyć nowoczesny naród. Zatrzymać upadku Rzeczypospolitej nie udało się, ale Konstytucja stała się zobowiązaniem dla przyszłych pokoleń do jej odbudowy. Polacy, my byliśmy temu wierni w XIX i XX wieku i tak jest do dzisiaj. powiedział Marszałek Sejmu RP.

 

Brak opisu obrazka

 

Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma rozpoczął swoje wystąpienie od zacytowania fragmentu utworu Jacka Kaczmarskiego pt. „Rejtan, czyli raport ambasadora”.

 

(...) Po znieważeniu, podeptaniu Konstytucji 3-cio majowej przyszły czasy rozbioru Rzeczpospolitej, ale naród polski ponad 123 lata w niewoli, później okupacji sowieckiej, niemieckiej, mrocznych czasów komunizmu przetrwał. Przetrwał polski język, polska kultura, tradycja i nasza religia. Dzisiaj po tylu latach też słyszymy okrzyki, że demokracja jest zagrożona. Choć demokracja – wiemy o tym doskonale – nie jest zagrożona. Zagrożone są przywileje tych, którzy działali w swoim własnym interesie, nie w interesie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ale jak słyszeliśmy i dzisiaj - Konstytucja podobno jest zagrożona. Każdy mówi to, co uważa za stosowne i słuszne. Natomiast na pewno polityka nie powinna być wykorzystywana w takich momentach i dniach jak ten dzisiejszy. Dzisiaj czekają nas ciężkie dni pracy, reform, budowania mocnego państwa, silnego mocą swojej armii. Dzisiaj jest troska o najsłabszych (…) – powiedział Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma.

 

Żadne społeczeństwo, żadna społeczność nie przetrwa bez wspólnych celów i tradycji do których się odwołujemy... Więc i my dzisiaj – także Przemyślanie, bez względu na orientacje polityczne chcemy budować tę wspólnotę celu. Wspólnie. Razem. Wspólnie sięgając w przyszłość, po to dobro, które zostawili nam nasi przodkowie w swojej tradycji, także tu w Przemyślu, w naszym pradawnym, ponad tysiącletnim mieście... – dodał R. Choma.

 

Brak opisu obrazka

 

Podczas uroczystości miało miejsce złożenia przyrzeczenia strzeleckiego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. Czwartkowe obchody tradycyjnie zakończone zostały złożeniem wieńców przy kamieniu upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

W ceremonii obok mieszkańców Przemyśla, Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, parlamentarzystów, władz miasta i samorządowców udział wzięły: Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz liczne poczty sztandarowe. Oprawę muzyczną zapewniła Salezjańska Orkiestra Dęta „Augustino”. 

 

 

 

 

<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/P47LbO53yE8" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

tekst/zdjęcia: Agata Czereba

Wersja XML