Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Konferencja poświęcona ks. abp. Ignacemu Tokarczukowi

29. grudnia - w piątą rocznicę śmierci Abpa Ignacego Tokarczuka - w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się okolicznościowa konferencja poświęcona "biskupowi niezłomnemu". Organizatorami sesji „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk (1918–2012)” byli Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Odział IPN w Rzeszowie, samorząd Miasta Przemyśla reprezentował na tym wydarzeniu Sekretarz Miasta Dariusz Łapa. W 2018 r. przypada 100. rocznica urodzin metropolity przemyskiego, a Sejm RP ustanowił również Arcybiskupa jednym z patronów rozpoczynającego się roku.

W konferencji wziął udział siostrzeniec abp. Ignacego Tokarczuka Antoni Tokarczuk, metropolita przemyski ks. abp. Adam Szal, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej ks. bp. Edward Białogłowski, parlamentarzyści – Krystyna Wróblewska, Wojciech Buczak, Andrzej Matusiewicz, Mieczysław Miazga, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicewojewoda Piotr Pilch, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przedstawiciele władz samorządowych, osoby duchowne, młodzież. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością tej zasłużonej dla Podkarpacia i całego kraju postaci, a także przedstawić swoje przeżycia i wspomnienia związane z osobą abp. Tokarczuka. 

W swoim wystąpieniu dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko przypomniał: – Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie od samego początku swojej działalności uznał, że ta postać musi być przypominana i w sposób odpowiedni być obecna w pracach naukowych i historiografii, która powstawała w oddziale. Tak było podczas pierwszej konferencji, którą jeszcze za życia abp. Ignacego Tokarczuka zorganizowaliśmy w Rzeszowie, wręczając wówczas kilka koszy akt wytworzonych przez służby bezpieczeństwa na temat postaci biskupa, ówczesnego ordynariusza przemyskiego. (...) Ten rok nakłada na nas kolejne zobowiązania związane z tą postacią. Nasz sztandarowy projekt, album o abp. Ignacym Tokarczuku, album z serii IPN-owskich dużych albumów poświęconych wybitnym postaciom. Także inicjatywy związane z popularyzacją tej postaci, w formie publicystycznej, naukowej ale i edukacyjnej, związanej z czynami i dziełami, które za swojego życia prowadziłMam nadzieję, że Instytut Pamięci Narodowej dobrze włączy się w obchody roku tokarczukowskiego, który zbiega się z ważną 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a w kontekście szerokiego patrzenia na wolność Polski abp. Tokarczuk jest jedną z istotniejszych postaci w dziejach Polski XX wieku...

 

 

źródło: rzeszow.ipn.gov.pl

Wersja XML