Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zadbaj o swoje zwierzę w Sylwestra!

Prezydent Miasta przyłączając się do apelów stowarzyszeń działających na rzecz zwierząt, zwraca się z prośbą do mieszkańców Przemyśla o zwrócenie szczególnej uwagi podczas nocy sylwestrowej na bezpieczeństwo zwierząt znajdujących się pod naszą opieką, a przede wszystkim o ograniczenie użycia materiałów pirotechnicznych w tym czasie.

Z apelem do Prezydenta Miasta, a za jego pośrednictwem do wszystkich Przemyślan wystąpiło Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce oraz przemyskie Stowarzyszenie "Kudłate Serce", współpracujące ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach. I w jednym i w drugim piśmie znalazły się bardzo ważne argumenty, uświadamiające, jak używanie sztucznych ogni, petard i innych materiałów pirotechnicznych działa na nasze psy i koty: "Nasi działacze co roku notują dziesiątki zaginięć psów oraz kotów z powodu huku wystrzałów petard i ogni sztucznych. Część z tych zwierząt trafia po jakimś czasie do schronisk dla bezdomnych zwierząt, lub ginie na zawsze. Trudno zliczyć ilość cierpienia z tego powodu zwierząt oraz ludzi. Dlatego zwracamy się (...) z apelem do wszystkich właścicieli zwierząt o pozostanie podczas nocy sylwestrowej w szczególności około północy ze swoimi pupilami w domu, a w każdym razie pod żadnym względem nie zwalnianie w tym czasie zwierzęcia ze smyczy będąc na spacerze.
Należy pamiętać, że pies zabezpieczony, a więc pozostający na smyczy będzie przeżywał także duży stres na wskutek huku wystrzałów . To samo dotyczy psów przebywających luzem na posesjach. Najlepszym zabezpieczeniem naszego pupila jest pozostawienie go w domu na czas zabawy sylwestrowej. Podanie zwierzęciu środków uspokajających lub nasennych, po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii, pomoże zwierzęciu przeżyć w spokoju ten trudny dla niego czas." -
argumentuje Prezes TOnZ Łukasz Balcer.

Stowarzyszenie "Kudłate Serce" proponuje, aby zminimalizować, bądź całkowicie zaprzestać używania materiałów pirotechnicznych w tym czasie: "Huk petard, wystrzałów i fajerwerków wywołuje wzrost ciśnienia w psich uszach, które są o wiele bardziej wrażliwsze niż ludzkie i to powoduje ból. Spory procent psów bardzo się boi w takich sytuacjach, czasem do tego stopnia, że uniemożliwia im to normalne funkcjonowanie. Reagują wtedy panicznym lękiem, czasem nawet agresją, rozpaczliwym szukaniem schronienia bądź ucieczki. (...) Tak nasilony stres i hałas powodują drgawki, prowadzą do zapaści, a w skrajnych przypadkach może skończyć się zgonem zwierzęcia z powodu zawału."

Brak opisu obrazka

Wersja XML