Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dokładnie 150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku w Żułowie na Wileńszczyźnie urodził się jeden z najwybitniejszych Polaków, ojciec polskiej niepodległości Józef Piłsudski. Dziś, tj. 5 XII 2017 r. w rocznicę jego urodzin Zastępcy Prezydenta Miasta Przemyśla Grzegorz Hayder oraz Janusz Hamryszczak wraz z Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą złożyli kwiaty przy popiersiu marszałka.

 

Brak opisu obrazka

 

Józef Piłsudski wychowywał się w rodzinie o silnie zakorzenionych tradycjach patriotycznych. Marszałek był wielkim patriotą i całe swoje życie poświęcił walce o wolną Polskę. W sposób szczególny był on również związany z Przemyślem. Wielokrotne wizyty w nadsańskim grodzie oraz liczne zasługi przyczyniły się do nadania mu w 1929 roku tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

 

 

Marszałek zmarł 12 maja 1935 roku w wieku niespełna 68 lat. Jego śmierć była zaskoczeniem dla wszystkich, bowiem niewielu oprócz samego „Ziuka” wiedziało, że choruje on na  nieuleczalną chorobę, którą był rak wątroby. Ciało marszałka złożono w kryształowej trumnie wśród królów i najwybitniejszych z Polaków w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w Katedrze na Wawelu, natomiast serce Piłsudskiego wyjęto z ciała po jego śmierci i zgodnie z jego testamentem zostało umieszczone w srebrnej urnie i przewiezione do Wilna, po czym  spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu na Rossie...

 

Brak opisu obrazka

 

fot. Agata Czereba

Wersja XML