Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Spotkanie historyczne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

10 listopada 2017 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się spotkanie historyczne „Współtwórcy niepodległości Polski - Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Haller” inaugurujące Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w naszej placówce.

 

PBW (3).jpeg

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli:

Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla oraz Jan Pączek – Starosta Przemyski.

 

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum Nr 4 w Przemyślu, Gimnazjum w Żurawicy, klas gimnazjalnych SP Nr 14 w Przemyślu (dawne Gimnazjum Nr 1), studenci PWSW oraz specjalni goście: Renata Kochanowicz – pracownik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu, Zdzisław Szeliga – Rzecznik Starosty Przemyskiego, Augustyn Jędruchów – Starszy wizytator Oddziału Jakości i zarządzania Edukacją w Przemyślu KO w Rzeszowie, dr Maciej Waltoś - Dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Zbigniew Hamielec - Wicedyrektor PCEN ds. Oddziału w Przemyślu, Danuta Suchorzepka - Dyrektor Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu, Małgorzata Ekiert - Prezes Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Edward Misztal - Przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty NSZZ Solidarność POiW w Lubaczowie, Harcmistrz Krystyna Czajkowska – Hufiec Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich, Krystyna Gawlik – Sekretarz Oddziału ZNP w Przemyślu, członkowie Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu oraz członkowie Przemyskiej Rady Seniorów.

 

PBW (5).jpeg

 

Na wstępie harcerze z 21 PDH im. Szarych Szeregów wykonali piękny program słowno – muzyczny, który nie tylko wprawił zebranych w typowy dla Narodowego Święta Niepodległości podniosły nastrój, ale również uświadomił, że za upragnioną wolności wielu Polaków zapłaciło własną krwią i młodym życiem.

 

PBW (1).jpeg

 

Zasadniczą część wydarzenia stanowił tytułowy referat, który wygłosił Zenon Fajger – główny specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie. W niezwykle interesujący i przystępny sposób podzielił się ze słuchaczami swoją rozległą wiedzą na temat życia i działalności osób, które dzięki swoje wielkiej mądrości i determinacji w decydujący sposób przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę, po 123 latach zaborów. Omawiając działalność polityczną i społeczną poszczególnych "ojców niepodległości" zwrócił uwagę na główne sposoby ich działania, wizje niepodległości Polski, a także skrajne różnice w sposobie dążenia do osiągniecia tego szczytnego celu. Z całą mocą podkreślił jednak, że tym, co stanowiło klucz do sukcesu, było to co ich łączyło i mimo ogromnych różnic światopoglądowych skłaniało do swoistej cichej współpracy. Tym czymś była szczera miłość do Polski i chęć przywrócenia jej należnego miejsca na mapie Europy. Dlatego też, kierując się wyższym dobrem Ojczyzny i narodu, potrafili odrzucić wzajemne animozje i wykorzystując sprzyjające okoliczności, przekazując sobie w odpowiednim czasie prawo przewodzenia procesom przemian, działając na polu walki zbrojnej oraz dyplomacji osiągnęli upragniony i wyczekiwany przez pięć pokoleń Polaków cel – Niepodległą Polskę.

 

PBW (2).jpeg

 

To Oni - Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski i Józef Haller potrafili romantyczne marzenia o wolnej Polsce przekuć na pozytywistyczny czyn, by w ten sposób owe górnolotne pragnienia urzeczywistnić.

Dla nas, uczestników spotkania, była to nie tylko ciekawa lekcja historii, ale przede wszystkim lekcja wychowania i prawdziwego patriotyzmu.

 

PBW (4).jpeg

 

 

Tekst: E. Krupa
Fot.: M. Głogowska

 

Wersja XML