Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wolni po 123 latach niewoli. W sobotę obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA + WIDEO]

11 listopada 1918 r. Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.  W ostatnią sobotę minęło 99 lat od tej pamiętnej i jakże ważnej dla nas wszystkich chwili. I tego dnia, jak co roku, Przemyślanie w każdym wieku tłumnie zgromadzili się wokół pomnika Orląt Przemyskich, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy przelali krew za wolność i niepodległość naszego kraju…

 

Tegoroczne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Niepodległości w Przemyślu tradycyjnie odbywały się przy Pomniku Orląt Przemyskich, jednak zarówno w dniu poprzedzającym wielkie święto, jak i w następnych dniach, mieszkańcy miasta mieli mnóstwo okazji do upamiętnienia bohaterów wydarzeń sprzed niemal 100 lat. Przez 3 dni w różnych częściach miasta odbywały się rozmaite imprezy towarzyszące – koncerty, prelekcje, zawody sportowe i wystawy.

 

 

Główne obchody Narodowego Święta  Niepodległości, 11 listopada br. zwyczajowo zainaugurowała Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” i Salezjańskiej Orkiestry Dętej „Augustino” w przemyskiej Bazylice Archikatedralnej. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Orląt Przemyskich. Podczas marszu złożono również kwiaty przy popiersiu i tablicy poświęconym Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

 

 

W sobotnich uroczystościach udział wzięli m.in.: Parlamentarzyści Ziemi Przemyskiej – Andrzej Matusiewicz i Wojciech Bakun, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch,  Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma, Zastępca Prezydenta Miasta Janusz Hamryszczak, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji, kombatanci, przemyskie drużyny harcerskie, strzelcy, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K.", młodzież przemyskich szkół i mieszkańcy miasta.

 

Bo dzisiaj, by być Polakiem nie wystarczy mieszkać w Polsce i mówić po Polsku... Dzisiaj być Polakiem, to myśleć po Polsku i mieć Polskę w sercu. A często różnią nas słowa i poglądy, co nie znaczy, że ta Najjaśniejsza Rzeczpospolita nie ma być dla nas najważniejsza. Wszyscy mamy rok na to, aby zrobić rachunek sumienia i spróbować, by spotykając się tutaj za rok móc powiedzieć – „Jesteśmy jednością. Dajemy przykład innym i realizujemy to, czego od nas oczekują. Od nas, każdego, postawionego w miejscu, w którym jesteśmy.” To wydaje się łatwe, ale jak jest trudne, dowiadujemy się na co dzień, (...)"mówił do zgromadzonych Robert Choma – Prezydent Miasta Przemyśla.

 

 

Sobotnie uroczystości zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, prowadzone wzorem lat ubiegłych przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

 

 

Coroczne obchody Narodowego Dnia Niepodległości stanowią niesamowitą lekcją patriotyzmu nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych. Lekcję, która procentuje z każdym rokiem, gdyż w przemyskich uroczystościach bierze udział coraz większa liczba mieszkańców naszego miasta. 99. rocznicę odzyskania niepodległości świętowało w Przemyślu kilkaset osób.

 

 

Życzenia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Brak opisu obrazkaBrak opisu obrazka

 

Agata Czereba - Kancelaria Prezydenta Miasta

fot. Agata Czereba

Wersja XML