Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Delegacja przemyskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z wizytą studyjną w partnerskim Paderborn

Na zaproszenie niemieckiego Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl w dniach od 7 do 11 października 2017 r. delegacja Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu gościła w Paderborn.

 

Brak opisu obrazka

 

W wizycie uczestniczyły: Beata Gumienny - dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Małgorzata Dańczak-Maksym - kierownik Ośrodka Wczesnej Interwencji (obie placówki prowadzone przez PSONI Koło w Przemyślu) oraz Zofia Czyżyk - nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej Nr 4 w Przemyślu.

Atrakcyjny program pobytu przy współpracy ze służbami Urzędu Miejskiego w Paderborn przygotował Prezes Towarzystwa – pan Karl Ernst Neumann.

 

Brak opisu obrazka

 

Celem wizyty studyjnej było zapoznanie się z praktyką niemieckiego systemu w zakresie interdyscyplinarnej pomocy dzieciom z zaburzeniami rozwoju oraz wsparcia ich rodzin.  Delegacja zapoznała się z obszarem działań w zakresie inkluzji edukacyjnej (forma nauczania dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych) w przedszkolach i szkołach oraz organizacją krótkoterminowej opieki nad młodzieżą, szczególnie ze sprzężoną niepełnosprawnością. Ponadto zapoznano się z realizacją specjalistycznych usług na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną w przestrzeni rodziny, szkoły, środowiska i pracy. Poznano również system przysposabiania do pracy osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Wizytowanymi  placówkami były:  Centrum Socjalno-Pediatryczne w Paderborn, Ośrodek Integracyjny działający na rzecz przysposobienia do pracy osób z niepełnosprawnością, Ośrodek „Lebenshilfe Paderborn”, wspierający osoby niepełnosprawne i ich rodziny, przedszkole inkluzyjne działające przy Centrum dla Rodzin im. św. Krzysztofa oraz Ośrodek Krótkotrwałej Opieki dla młodzieży „Wilhelmshöhe”.

 

Brak opisu obrazka

 

Podczas pobytu w Paderborn reprezentacja Stowarzyszenia zwiedziła także starówkę miasta, niezwykle piękne zabytki oraz liczne źródła Pader - najkrótszej  rzeki Niemiec. Na zaproszenie Prezesa Towarzystwa przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli w obchodach Tygodnia Chińskiego w Ratuszu. Jesienna aura raczej sprzyjała spacerom po brukowych uliczkach, urokliwych zakamarkach miasta i deptakach parkowych. Pan Karl Ernst Neuman i członkowie Towarzystwa tworzyli bardzo serdeczną atmosferę, dbając o każdy szczegół pobytu.

 

Brak opisu obrazka

 

 

Tekst i zdjęcia: Beata Gumienny

 

Wersja XML