Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zbliżają się obchody Dni Patrona Miasta Przemyśla. A co Ty wiesz o Świętym Wincentym?

Brak opisu obrazka

 

Zbliżające się obchody Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego, to szczególny czas nie tylko dla mieszkańców, ale również dla turystów odwiedzających stare królewskie miasto nad Sanem.

Coroczna WINCENTIADA, to czas dobrej zabawy, integracji, radości i spotkań. To również moment, w którym szczególnie wspominamy patrona naszego miasta Świętego Wincentego - kapłana i męczennika, którego relikwiami już od setek lat opiekują się przemyscy franciszkanie…

 

Brak opisu obrazka

 

Święty Wincenty żył w II wieku w Rzymie. Głosił Ewangelię, za co zastał oskarżony o zniewagę bogów rzymskich i cesarza. Torturami próbowano wymusić na nim zaparcie się wiary. Swoją niezłomną postawę przypłacił życiem, a Kościół uznał go za świętego męczennika. Relikwie Świętego Wincentego w XVI wieku trafiły do kościoła Franciszkanów w Przemyślu. Jak mówią przekazy, za ich sprawą dokonało się w naszym mieście kilka cudów.

 

Pierwszy zdarzył się w roku 1657, kiedy to wojska Rakoczego z Siedmiogrodu wraz z Tatarami usiłowały zdobyć Przemyśl. Zagrożeni mieszkańcy miasta wraz z franciszkanami zorganizowali procesję z relikwiami Świętego, po czym wystawili je w jednej z bram miejskich. Skutkiem tego nieprzyjaciele odstąpili od oblężenia bram Przemyśla. Cud ten został pokazany na obrazie, który znajduje się nad wejściem na chór w kościele OO Franciszkanów.

 

Drugim zdarzeniem było cudowne ukazanie się Świętego Wincentego na niebie, gdy miasto było zagrożone pożarem. Na pamiątkę tego cudu, widzący go żydowscy mieszkańcy Przemyśla ustalili zwyczaj dostarczania kamienia łoju na światło do kościoła franciszkańskiego. Z trzeci cud uznano uzdrowienie niewidomego Marcina Wachowicza, który modlił się przed obrazem Świętego Wincentego.

 

Cześć oddawana Świętemu ma długą tradycję. W okresie powojennym święto ograniczało się jednak tylko do uroczystej liturgii w ostatnią niedzielę sierpnia w kościele OO Franciszkanów. W latach dziewięćdziesiątych samorządowe władze miasta Przemyśla i Ojcowie Franciszkanie powrócili do tradycji obchodów Dni Patrona Miasta i nazwali uroczystość WINCENTIADĄ.

 

Brak opisu obrazka

 

 

Wszystkich chętnych zapraszamy w niedzielę o godzinie 10.00 do Kościoła OO. Franciszkanów. Odbędzie się tam Uroczysta Msza Święta w intencji Przemyśla, podczas której zostaną wystawione relikwie Świętego Wincentego.

Po mszy świętej zachęcamy do udziału w procesji z relikwiami Świętego Wincentego, z udziałem władz miasta, pocztów sztandarowych i orkiestry dętej.

 

Brak opisu obrazka

 

 

Źródło: www.visit.przemysl.pl

Zdjęcia: www.visit.przemysl.pl

Wersja XML