Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Piękna Morylinda, Hrabia i Amor na przemyskim Rynku

Brak opisu obrazka

Zapraszamy w najbliższą niedzielę o  godzinie 17.00 na Rynek Starego Miasta w Przemyślu, gdzie w ramach tegorocznej WINCENTIADY odbędzie się spektakl pt. „Piękna Morylinda” w wykonaniu artystów wrocławskiego Teatru Formy.

 

Spektakl "Piękna Morylinda" (Pantomima - Commedia Dell`arte) to barwna opowieść, która nawiązuje do starej legendy o perypetiach miłosnych.

Motyw opowiadania został zaczerpnięty z komedii Dell' arte granej przez włoskich komediantów, przybywających na polskie dwory w XVII w.

 

Brak opisu obrazka

 

„Piękna Morylinda” to historia młodej damy, pochodzenia włoskiego o niezwykłej urodzie, której prawdziwym nieszczęściem było to, że nie mogła nikogo pokochać. Była zimna i bezwzględna, bez mrugnięcia okiem, odrzucała wszystkich zalotników, którzy w nadziei, że uda im się poruszyć jej nieczułe serce, licznie przybywali na dwór. Takiż los spotkał młodego Hrabiego, któremu pomimo usilnych starań nie udało się zdobyć klucza do serca pięknej księżniczki. Hrabia jednak nie daje tak łatwo za wygraną, postanawia wziąć się na sposób i wraz ze służącą, którą bez większego trudu udaje mu się przekupić, knuje plan zdobycia miłości pięknej Morylindy. Prosi służącą, aby pomogła mu potajemnie uśpić swoją panią. Śpiącą księżniczkę zanosi niezwłocznie do Doktora Nauk Wschodnich, aby ten swoją tajemną wiedzą i praktykami wzniecił w niej żar miłości. Niestety ta próba zawodzi, bezradny zalotnik przynosi Morylindę w jej pałacowe pielesze. Na koniec okazuje się, że ożywa milczący posąg Amora - bożka miłości, który na polecenie Hrabiego ma wycelować swoją strzałą w serce nieugiętej niewiasty. Ale jak to bywa w komedii omyłek, strzała zatacza dziwne tory, trafia wszystkich świadków zdarzenia, a to, że Hrabia zakochał się w Amorze, który próbuje ratować się ucieczką, to już inna kwestia...

 

Brak opisu obrazka

Teatr Formy (niegdyś Współczesny Teatr Pantomimy) - istniejący od 1996 roku wrocławski teatr prywatny. Został on założony przez Józefa Markockiego, aktora, reżysera teatralnego i scenografa. Członkowie zespołu, to zawodowi aktorzy i adepci studia aktorskiego Teatru Formy. Formacja nawiązuje do tradycji polskiego mimu zbiorowego.

Inspiracją dla ich spektakli są mity i legendy, utwory literackie Hermanna Hessego (Awatar), Bruno Schulza (Ulica Krokodyli), Knuta Hamsuna (Głód), obrazy Rene Magritte (Fontanna młodości). Operując międzynarodowym językiem gestu nie wymagającym tłumacza, teatr gości na wielu festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą. (źródło: Wikipedia)

 

Brak opisu obrazka

 

Do wspólnego świętowania Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego zapraszają:

Prezydent Miasta Przemyśla

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”

Klasztor OO. Franciszkanów w Przemyślu

Wersja XML