Równie ciekawe, co nietypowe. Mobilne Muzeum Migracji w weekend odwiedzi Przemyśl.
Są grupą składającą się z twórców, animatorów, socjologów i publicystów. Razem tworzą Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”.
Dwa lata temu wspólnymi siłami wyremontowali starą, kultową przyczepę kempingową „Niewiadów”. Od tego momentu, każdego lata ruszają w Polskę, aby rozmawiać z ludźmi, gromadzić fotografie, przedmioty i relacje. Szczególnie interesują się tematem powojennych przesiedleń wynikających z przesunięcia granic Polski.
W tym roku przypada 70. rocznica akcji „Wisła” i to ona tym razem stała się głównym motywem ich podróży. To niezwykłe Muzeum odwiedziło trzy wsie w północnej i zachodniej Polsce, na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. To właśnie tam zaraz po zakończeniu wojny przesiedlono z południowo-wschodniej Polski grubo ponad 100 tysięcy Ukraińców (Łemków, Bojków) oraz Polaków z mieszanych rodzin.
W każdej z tych miejscowości obejrzeli dziesiątki zdjęć, nagrywali opowieści ostatnich świadków tych wydarzeń oraz ich dzieci, wnuków i prawnuków. Pytali ich o życie przed wojną, o przymus porzucenia domu i całego dobytku, o podróż na Zachód i o dzisiejszą tożsamość najmłodszych pokoleń…
Zapraszamy do Muzeum Migracji, które w najbliższy weekend będzie gościć na przemyskim Rynku.
Muzeum zaparkuje na Placu Dominikańskim w Przemyślu w sobotę rano i będzie otwarte dla zwiedzających do niedzieli wieczorem.
Po przystanku w Przemyślu Muzeum Migracji będzie można jeszcze przez kilka dni odwiedzić w kilku miejscach w Bieszczadach i Beskidzie Niskim oraz podczas trwającego na Dolnym Śląsku reportażu „Miedzianka Fest”.
Więcej informacji na temat Muzeum Migracji znajdziecie Państwo na stronie: www.facebook.com/muzeummigracji
Wersja XML