Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Równie ciekawe, co nietypowe. Mobilne Muzeum Migracji w weekend odwiedzi Przemyśl.

Są grupą składającą się z twórców, animatorów, socjologów i publicystów. Razem tworzą Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz”.

 

Dwa lata temu wspólnymi siłami wyremontowali starą, kultową przyczepę kempingową „Niewiadów”. Od tego momentu, każdego lata ruszają w Polskę, aby rozmawiać z ludźmi, gromadzić fotografie, przedmioty i relacje. Szczególnie interesują się tematem powojennych przesiedleń wynikających z przesunięcia granic Polski.

W tym roku przypada 70. rocznica akcji „Wisła” i to ona tym razem stała się głównym motywem ich podróży. To niezwykłe Muzeum odwiedziło trzy wsie w północnej i zachodniej Polsce, na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. To właśnie tam zaraz po zakończeniu wojny przesiedlono z południowo-wschodniej Polski grubo ponad 100 tysięcy Ukraińców (Łemków, Bojków) oraz Polaków z mieszanych rodzin.

W każdej z tych miejscowości obejrzeli dziesiątki zdjęć, nagrywali opowieści ostatnich świadków tych wydarzeń oraz ich dzieci, wnuków i prawnuków. Pytali ich o życie przed wojną, o przymus porzucenia domu i całego dobytku, o podróż na Zachód i o dzisiejszą tożsamość najmłodszych pokoleń…

 

Zapraszamy do Muzeum Migracji, które w najbliższy weekend będzie gościć na przemyskim Rynku.

Muzeum zaparkuje na Placu Dominikańskim w Przemyślu w sobotę rano i będzie otwarte dla zwiedzających do niedzieli wieczorem.

 

Muzeum Migracji - przyczepa.jpeg

 

Po przystanku w Przemyślu Muzeum Migracji będzie można jeszcze przez kilka dni odwiedzić w kilku miejscach w Bieszczadach i Beskidzie Niskim oraz podczas trwającego na Dolnym Śląsku reportażu „Miedzianka Fest”.

 

 

 

 

Muzeum Migracji on Tour.png

 

 

Więcej informacji na temat Muzeum Migracji znajdziecie Państwo na stronie: www.facebook.com/muzeummigracji

 

Wersja XML