Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Otwarcie I Międzynarodowej Wystawy Malarstwa Grupy Wyszehradzkiej - Visegrad4Art

- Grupa Wyszehradzka to nie tylko współpraca polityczna i gospodarcza. Powinniśmy razem działać także w sferze kultury - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w ubiegłą sobotę (15 bm.) 1. Wystawę Państw Grupy Wyszehradzkiej „Visegrad4Art”.

 

Kuratorem artystycznym wystawy jest:
 

Aurel Chiriac  - pochodzący z Rumunii krytyk i historyk. Aurel Chiriac jest dyrektorem Cris County Museum w rumuńskiej Oradei przy granicy z Węgrami. W Polsce znany jest jako kurator artystyczny wystaw, m.in. Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat 2015. Aurel Chiriac jest również wielkim pasjonatem sztuki i piękna - uważa, że ​​„piękno jest estetyczną kategorią, gwarantującą zakończenie dzieła sztuki, które wyzwala emocje i poczucie niezbędnego człowieka we współczesnym świecie zdominowanym przez indywidualizm".

 

Kuratorami wystawy Visegrad4art są 4 osoby, reprezentujące 4 kraje Wyszehradzkie: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Kuratorzy krajowi:
Sławomir Toman - Polska
František Kowolowski - Czechy
Peter Markovič - Słowacja
András Kákóczki - Węgry

 

Na wystawie możemy podziwiać prace:

Polska
Marta Antoniak
Mikołaj Kowalski
Tomasz Milanowski
Marcin Zawicki
Małgorzata Wielek-Mandrela

Czechy
Daniel Balaban
David Hanvald
Jan Merta
Jiri Kuděla
Robert Salanda

Słowacja
Milan Boèkay
Bohdan Hostiňak
Martin Knut
Adam Szentpetery
Jan Vasilko

Węgry
Laszlo FeLugossy
Peter Lenkey-Toth
Janos Pataki
Robert Sutõ
Tibor Urban

 

A tak o wystawie pisze Janusz J. Cywicki – kurator projektu:

Wiek XXI jest dla każdego z nas wyzwaniem. Nowe idee, nowe sytuacje otwierają szerokie pole do prób definiowania na nowo kultury. Malarstwo jako podstawowe medium twórcze stwarza artystom wiele możliwości do tego, by mogli swobodnie wyrazić swój stosunek do nowej rzeczywistości, stanowiąc niezależny głos pokolenia. Tradycyjny dotąd podział na Zachód i Europę Środkowo-Wschodnią stracił rację bytu, a twórczość wielu artystów tego ostatniego regionu stała się elementem globalnego świata sztuki.

Pierwsza Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Państw Grupy Wyszehradzkiej – VISEGRAD4ART – jest próbą analizy aktualnej kondycji współczesnego malarstwa tej części Europy. „Painting Rediscovery” próbuje ponownie odkryć, odnaleźć malarstwo, analizując jego siłę, prawdę jego przesłania w dynamicznie zmiennej sytuacji jednoczącej się Europy. Ten istotny ferment ma bez wątpienia aspekty kreatywne, które trzeba zauważyć, próbować określić, zdefiniować. Odkrywanie na nowo malarstwa, nowe malarstwo – to część wielkiego procesu zmian, którego jesteśmy świadkami. To, co przyniesie jutro, definiuje się już dzisiaj. [...]   

 

Ekspozycja została zorganizowana z inicjatywy Kancelarii Sejmu i Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.

 

 

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum do 31 sierpnia 2017 roku. 

Gorąco zachęcamy również do odwiedzin na stronie Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu - Organizatora projektu: VISEGRAD4ART „Painting Rediscovery”.

 

Zapraszamy!

 

 

 

fot. Agata Czereba

Wersja XML