Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 16 lipca br. po intensywnym, 16-dniowym szkoleniu słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzieli nowi żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego.

 

Uroczystą przysięgę żołnierzy 3  Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej poprzedziła msza święta, która została odprawiona w Kolegiacie Bożego Ciała w Jarosławiu przez Kapelana Garnizonu Przemyśl księdza majora Marcina Kwiatkowskiego. W uroczystościach na jarosławskim Rynku uczestniczyli między innymi: Sekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Michał Dworczyk, dowódca 3 PBOT płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk, parlamentarzyści, samorządowcy oraz rodziny ślubujących żołnierzy. Samorząd Miasta Przemyśla reprezentował Pan Janusz Hamryszczak Zastępca Prezydenta Miasta.

 

- Przysięga wojskowa to zobowiązanie podjęte do końca życia, zobowiązanie do służby Ojczyźnie, do służby Bogu i narodowi. To jest zobowiązanie do tego, że jeżeli przyjdzie taka potrzeba, to każdy z nas z bronią w ręku stanie i będzie bronił granic Polski – powiedział sekretarz stanu Michał Dworczyk podczas uroczystości w Jarosławiu.

Sekretarz stanu podziękował żołnierzom za ich służbę, za decyzję wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego, za budowanie nowego rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

W trakcie uroczystości odczytany został również list ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza:

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego!
Przysięga wojskowa dla każdego żołnierza jest momentem szczególnie doniosłym. Określa ona żołnierza jako Polaka, patriotę i obrońcę Narodu. Stanowi jednocześnie symbol włączenia w szeregi Wojska Polskiego i rozpoczęcia służby dla Ojczyzny. Złożenie przysięgi wyraża gotowość do przyjęcia trudnych i odpowiedzialnych obowiązków, wierności tradycji i etosowi żołnierza polskiego.

Powtarzając słowa roty przysięgi żołnierze zobowiązują się do zapewnienia krajowi niepodległości i suwerenności, a społeczeństwu bezpieczeństwa i pokoju. W sposób szczególny odnosi się to do Was – żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Zawsze blisko, zawsze gotowi w swych małych ojczyznach macie być nie tylko reprezentantami Sił Zbrojnych RP, ale również gwarantem obrony swoich lokalnych społeczności.

Jestem przekonany, że wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, składający dziś w Jarosławiu przysięgę wojskową z honorem wypełnią swoje wojskowe zobowiązania. Wierzę, że będziecie chlubnie podążać żołnierską drogą wytyczona przez Waszych poprzedników – bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych. Jestem pewien, że Wasza wzorowa postawa będzie powodem do dumy dla mieszkańców Jarosławia i całego Podkarpacia (...)

 

Przysięgę żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyła defilada, po której nastąpił występ wokalistek z klubu garnizonowego 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

 

Integralną częścią niedzielnych uroczystości było złożenie przez parlamentarzystów i samorządowców kwiatów pod pomnikiem Kapitana Władysława Koby. W imieniu władz Miasta Przemyśla uczynili to Pan Janusz Hamryszczak - Zastępca Prezydenta Miasta oraz Pani Agnieszka Cynowska-Porada - reprezentująca Starostwo Powiatowe w Przemyślu. Podczas ceremonii obecny był również syn Władysława Koby - Wojciech.


Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę 2,7 tysięcy żołnierzy. Zdecydowanie najliczniejszą grupę "Terytorialsów" stanowią osoby do 25 roku życia. Co piąty "Terytorials" jest w wieku odpowiednio do 30, 35 i 40 lat. Średnia wieku statystycznego "Terytorialsa" to 32 lata.

Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia, to ponad 1/3 żołnierzy TSW legitymuje się wykształceniem wyższym, więcej niż połowa średnim, a co dziesiąty deklaruje, że studiuje. Prawie połowa "Terytorialsów" posiada wykształcenie techniczne.

60% żołnierzy TSW pochodzi z miast, a 5% wszystkich Terytorialsów to kobiety.  (źródło: MON)

 

We wrześniu kolejna przysięga żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Odbędzie się ona tym razem na płycie przemyskiego Rynku.

 

 

 

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba - Kancelaria Prezydenta Miasta Przemyśla

Wersja XML