Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pierwsza niedziela lata była naprawdę fajowa!

W ostatnią niedzielę czerwca obchodziliśmy w Przemyślu już dwunaste, ale tym razem zupełnie Nietuzinkowe Święto Fajki. I jak nakazuje tradycja, tego dnia do Przemyśla zjechali fajkarze i fajczarze oraz miłośnicy szlachetnej sztuki palenia fajki z całej Polski i zza granicy. Przybyli oni do prastarego grodu nad Sanem, aby wspólnie z jego mieszkańcami celebrować święto rzemiosła, z którego Przemyśl w całym świecie słynie...

 

Zaczęło się w południe. Na licznie rozstawionych z tej okazji straganach, każdy mógł obejrzeć wystawy przepięknych fajek oraz  innego rodzaju rękodzieła w wykonaniu lokalnych artystów. Kolorowe kiermasze, niepowtarzalne przysmaki serwowane prosto z Food-Tracków, a także Przemyska Giełda Staroci, na której wszyscy, którzy kochają przedmioty z duszą mogli wyłowić dla siebie prawdziwe „perełki”. Ale doroczne Święto Fajki, to przede wszystkim Wielka Parada Fajkarzy, która w barwnym korowodzie przemierza ulice Starego Miasta, aby przy pomniku „fajki-ławeczki” znajdującym się przed budynkiem Muzeum Dzwonów i Fajek dokonać uroczystej inauguracji imprezy.

Wiele fajowych osób miało swój udział w rozpaleniu wielkiej fajki stojącej pod Muzeum. Wśród nich znaleźli się między innymi: Grzegorz Hayder oraz Janusz Hamryszczak - Zastępcy Prezydenta Miasta, Poseł na Sejm RP Wojciech Bakun, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal oraz prezydent Przemyskiego Klubu Fajki – Piotr Malik.

Integralną częścią obchodów corocznego Święta Fajki jest również Turniej Wolnego Palenia Fajki, który co roku przygotowywany jest przez innego Mistrza Fajkarskiego. W tym roku fajki na Turniej przygotowywał nie kto inny, jak sam Ryszard Filar - jeden z najstarszych i najbardziej znanych i cenionych Mistrzów w całej Polsce. Ponadto, Prezydent Miasta Przemyśla oraz członkowie kapituły wręczyli po raz kolejny „Fajkę Zaufania”. Tym razem trafiła ona do rąk Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiej Policji - generała Krzysztofa Pobuty.

Oprócz tego w programie imprezy znalazły się występy grup Festivalu Brave Kids, które aktualnie goszczą w naszym mieście, widowiskowe popisy tancerzy Szkoły Tańca A-Z i koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej z Żurawicy. Swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły w tym dniu również Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Przemyskie Podziemia. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej miała natomiast miejsce niezwykła wystawa prac Wery Śliwowskiej zatytułowana „Grafiki z Fajką też…”.

Oczywiście nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dmuchańce, wata na patyku i przejażdżki po Starym Mieście fantazyjną kolejką turystyczną cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród naszych milusińskich.

Całość imprezy zwieńczyły koncerty aż dwóch gwiazd wieczoru. Najpierw w koncertowy nastrój wprowadził publiczność wywodzący się z Częstochowy reggae’owy zespół HABAKUK, a zaraz po nim ze swoimi największymi przebojami wystąpił jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych w Polsce, kultowy – REZERWAT.

 

Tak, jak obiecywaliśmy  – było Fajowo i Nietuzinkowo! A jakich wrażeń dostarczy nam trzynaste Święto Fajki?

Tego dowiemy się za rok!

Do zobaczenia!

 

 

Organizatorzy imprezy – Urząd Miejski w Przemyślu oraz Przemyski Klub Fajki serdecznie dziękują:

 

 

A także wszystkim tym, bez których nie wyobrażamy sobie 12. Nietuzinkowego Święta Fajki, czyli:

 

Przemyskiej Straży Miejskiej,

Grupom Festivalu Brave Kids,

Tancerzom Szkoły Tańca A-Z,

Przemyskiemu Stowarzyszeniu Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, 

Harcerskiej Orkiestrze Dętej z Żurawicy,

Restauracji C.K. Monarchia.

 

 

 

 

 

zdjęcia: Grzegorz Karnas

 

Wersja XML