Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Przemyskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Już od 18 lat, dzień 5. maja jest tym dniem, w którym obchodzimy w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Data ta nie jest datą przypadkową, bowiem w tym właśnie dniu w całej Europie obchodzony jest także Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowionego w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jest przede wszystkim uświadamianie społeczeństwu różnorodności i pokazywanie możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności. Kluczowe w tym przypadku jest również zwracanie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne czy kulturalne, które uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie prowadzenie normalnego życia…

Dzień Godności jest właściwie najważniejszym wydarzeniem w ciągu roku dla całego środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną: samych osób, ich rodzin, przyjaciół i terapeutów. Tegorocznym hasłem przewodnim przemyskich obchodów święta jest: „Jestem aktywny – więc czuję się potrzebny”.  

Uroczyste otwarcie Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną nastąpiło dziś, o godzinie 10:00 pod budynkiem Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Organizatorzy akcji – Beata Gumienny oraz Krzysztof Lewczuk wraz z Grzegorzem Hayderem - Zastępcą Prezydenta Miasta powitali gości i zaprosili wszystkich zebranych do przemarszu ulicami miasta, który miał się zakończyć na Wzgórzu Zamkowym, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Nim jednak zaproszeni goście wyruszyli na Zamek, Ksiądz Marian Koźma – proboszcz Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu dokonał poświęcenia nowego busa, który od teraz służyć będzie wychowankom Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu.

Na scenie Zamku Kazimierzowskiego wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przemyślu przedstawili niezwykle wzruszający program artystyczny, a po nim wręczono wyróżnienia „Anioł Stróż” PSONI  - otrzymały je po raz drugi w historii osoby i instytucje szczególnie wspierające inicjatywy podejmowane dla dobra osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W tym roku wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Tarnawska – naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu, Maciej Szymański – dyrektor PFRON Oddziału w Rzeszowie, Ksiądz Marian Koźma – Proboszcz przemyskiej Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, ppłk Marcin Dusza z V Batalionu Strzelców Podhalańskich, Grzegorz Kijowski oraz Adam Krzanowski i Jerzy Krzanowski – Grupa Nowy Styl.

 

 

Tekst i zdjęcia:

Agata Czereba

Wersja XML