Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Majówka 2017 w Przemyślu, czyli przygotuj się na rowerowe szaleństwo!

Co roku Bike Town Przemyśl przyciąga do rowerowej stolicy Podkarpacia grono zapalonych bikerów. Dla wielu osób Majówka w Przemyślu to już stały punkt corocznych wypadów. Dla tych, którzy na festiwal wybiorą się po raz pierwszy, czeka spora dawka adrenaliny. Pewne jest, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym  roku Majówka to aż 5 dni wolnego, co daje spore możliwości w zaplanowaniu czegoś nietuzinkowego. Nie przegapili tego organizatorzy festiwalu Bike Town Przemyśl - Urząd Miejski w Przemyślu, Fundacja Azymut oraz Veloprojekt - którzy na tegoroczne „rowerowe święto“ przygotowali nie lada atrakcje. Co dokładnie będzie się działo?

Dzień 1

Podobnie jak w ubiegłym roku, maraton rowerowy zainauguruje tegoroczny Festiwal. W sobotę 29 kwietnia startuje wyścig ponad 800 rowerzystów na dystansach hobby, mega oraz giga. Jest to jedna ze stałych pozycji programu Bike Town Przemyśl dedykowana wszystkim, którzy pragną spróbować swoich sił w długodystansowej jeździe na dwóch kółkach.

- Maraton Rowerowy Twierdza Przemyśl organizowany jest w Przemyślu już po raz dwunasty! Kolejny rok z rzędu odbywa się on w klasyfikacji Maratonów Rowerowych Kellys Cyklokarpaty.pl, co jest dowodem na wysoki poziom organizacji przemyskiej imprezy. Miasteczko zawodów zlokalizowane będzie na Placu Niepodległości, gdzie odbywać się będą również bezpłatne zawody dla dzieci w ramach Cyklokarpaty.pl Kids Race - mówi Grzegorz Prucnal z Cyklokarpaty.pl.

Zdjecie_1_Maraton.jpeg

Dla tych, którzy od jazdy na czas wolą bardziej rekreacyjną formę pedałowania, przez pierwsze dwa dni festiwalu czekają specjalnie zaplanowane trasy przygotowane przez profesjonalnych przewodników z ekipy Projekt 80 Rowerów dookoła Europy. - W tym roku połączymy nasze doświadczenie w organizowaniu wypraw rowerowych z testowaniem sprzętu firmy Kellys. Nasi przewodnicy pokażą niebywałe piękno Przemyśla, a z testowanego sprzętu wycisną sto procent możliwości – zapewnia Marcin Kozioł, Projekt 80 Rowerów Dookoła Europy.

Dzień 2

W niedzielę, od samego rana zjazdowcy opanują stok narciarski, na którym przez cały dzień odbywać się będą zawody downhillowe. Dla tych, którzy pozostaną w centrum Przemyśla, towarzyszyć będą pokazy trialowe, otwarte sesje treningowe na pumptracku oraz inne liczne atrakcje.

W godzinach popołudniowych rozpoczną się zawody najlepszych światowych dirt jumperów, czyli punkt kulminacyjny Festiwalu. - Jak co roku postaramy się zrobić porządną trasę pod najlepsze triki. Planujemy kilka zmian w trasie, głównie na konstrukcji startowej i na poszczególnych hopach, które będą jeszcze wyższe i lepiej wyprofilowane. Modyfikacje obejmą także kąty lądowań, by umożliwić riderom płynny finisz. Na końcu trasy postawimy quarter, czyli przeszkodę umożliwiającą efektowne zakończenie przejazdu. Trasę jak zawsze budować będziemy w zwartej ekipie – mówi Dominik "Mop" Szymański, konstruktor toru dirtowego.

Przemyska impreza jest jedną z trzech zaliczanych do Pucharu Świata w Dircie, które odbędą się w tym roku w Polsce. Pokaz najbardziej spektakularnych skoków obejrzymy  w niedzielny wieczór, w świetle reflektorów, na tle historycznych kamienic przemyskiego rynku. Zasady są proste - wygrywa ten zawodnik, który wykona najbardziej spektakularny trick w powietrzu.

Dirt.jpeg

- W ubiegłych latach ten punkt programu cieszył się największym zainteresowaniem mieszkańców. Fruwający rowerzyści zapierają dech w piersiach, a Przemyśl staje się na te kilka chwil prawdziwie magicznym miastem. Właśnie dlatego w tym roku zadbaliśmy o to, by wszyscy mieli dostęp do relacji na żywo zarówno w internecie jak i poprzez specjalnie ustawiony na terenie Rynku telebim – mówi Alicja Solarska z Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Dzień 3

To czego z pewnością brakowało uczestnikom w ubiegłym roku, to przede wszystkim dyscyplina, bez której Bike Town Przemyśl to nie to samo. W tym roku organizatorzy zadbali o to, by legendarny zjazd uliczkami Przemyśla czyli downtown, powrócił do festiwalowego programu. Pierwszomajowy wyścig rowerzystów to spora dawka adrenaliny nie tylko dla zawodników, ale także widzów. Specjalnie na potrzeby imprezy zostanie zbudowana niepowtarzalna trasa zjazdowa ulicami starego miasta. Tego typu imprezy odbywają się zazwyczaj w krajach Ameryki Południowej, jest to więc nie lada okazja dla tych, którzy pragną z bliska przyjrzeć się ekstremalnej dyscyplinie, jaką jest miejski downhill.

- Jestem niezwykle dumny z faktu, iż w tym roku będziemy mieli okazję współtworzyć Bike Town Przemyśl, a więc ogromną imprezę, która łączy wiele widowiskowych dyscyplin rowerowych rozgrywanych w centrum zabytkowego miasta. Cieszę się, że wraz z innymi stworzymy widowisko na europejską skalę. Będzie się działo! – zapewnia Jurek Mędrek z Fundacji Kult, organizator cyklu Downhill City Tour, odpowiedzialny za trasę przemyskiego wyścigu. Ciekawostką jest, że przemyski downtown zostanie rozegrany w popularnym cyklu Downhill City Tour, który odbędzie się w tym sezonie w pięciu miastach południowej Polski.

Zdjecie_3_Downtown.jpeg

Co ponadto?

Każdy z uczestników festiwalu, zarówno zawodnik jak i amator, ma szansę rozpocząć, bądź też rozwinąć swoją przygodę z rowerowym obłędem. W czasie gdy profesjonaliści będą ścigali się po ulicach miasta, na stoku narciarskim odbędzie się darmowe szkolenie z zakresu podstaw techniki jazdy z Szymonem Taszem, który podpowie jak jeździć bezpieczniej i szybciej, nie tylko w dół.

- Pamiętamy także o tym, że weekend majowy to okazja do spędzenia czasu z całą rodziną. Właśnie dlatego rozwinęliśmy w tym roku Strefę Malucha, czyli miejsce dla najmłodszych uczestników festiwalu – mówi Waldemar Hryniszyn, organizator Festiwalu, prezes Fundacji Azymut. Przez dwa dni festiwalu prowadzone będą liczne gry i zabawy dla dzieci. Pod okiem animatorów najmłodsi uczestnicy skorzystają z materiałów, które nawiązują do tematyki kolarstwa oraz zostaną zaangażowani w różnego rodzaju zabawy umilające im czas spędzony na Rynku. Wiele atrakcji dostarczy także Strefa Orange. W bezpośrednim sąsiedztwie festiwalowych wydarzeń ustawiony będzie namiot z aktywnościami dla wszystkich grup wiekowych.

- Mam nadzieję, że tegoroczna, naprawdę bogata formuła festiwalu Bike Town Przemyśl, zaskoczy wielu. Przywróciliśmy downtown i downhill, wydłużyliśmy treningi wszystkich dyscyplin rowerowych. Poza ekstremą przewidzieliśmy też sporo atrakcji dla rowerowych turystów. Dodaliśmy także szereg aktywności, by Majówka w Przemyślu była aktywnym, niezapomnianym czasem dla całych rodzin – mówi Maciek Kucbora z VeloProjekt, organizator Festiwalu.

Zdjecie_4_Strefa_Malucha.jpeg

Po ostatnich edycjach multirowerowego festiwalu wiadomo już, że weekend majowy będzie nie lada przeżyciem - czasem ekstremalnym, a chwilami okazją do odpoczynku w klimatycznej scenerii historycznej i unikatowej architektury Przemyśla. Jedno jest pewne – zarówno dla oglądających jak i tych jeżdżących - szaleńczej radości tutaj nie zabraknie. Jeśli Majówka 2017, to tylko na Bike Town Przemyśl.

 

SPONSORZY: Orange Polska, Fundacja PGNiG, Monster Energy, Dom Handlowy Szpak, DOKA, Mitko, MPEC, ZUK, PGM, PWiK, Nowbud, Twoje oko

DOFINANSOWANIE: Ministerstwo Sportu i Turystyki

HONOROWY PATRONAT: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

PATRONI MEDIALNI: Czwórka Polskie Radio, TV Podkarpacka, Życie Podkarpackie, Grupa Medialna INFO, Extreme Sport Channel, 43ride, Downhill24.pl, Bikeworld, Magazyn BIKE, Magazyn rowerowy, Pinkbike, MTB.pl, BikeBoard

ORGANIZATORZY: Urząd Miejski w Przemyślu, Fundacja Azymut, Veloprojekt.

PARTNERZY: RADICAL.sm, Fundacja Kult, Projekt 80 rowerow dookoła Europy , Kellys Cyklokarpaty, Przemyskie Towarzystwo Cyklistów, ASBike

Wersja XML