Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

NOWA KSIĄŻKA O MUZEUM NARODOWYM ZIEMI PRZEMYSKIEJ „W PRZEMYŚLU KIEDYŚ...”

     Kilka dni temu opuściła drukarnię nowa publikacja o Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, o tytule „W Przemyślu kiedyś…” - obszerny przewodnik po Muzeum Historii Miasta Przemyśla, niedawno otwartym nowym Oddziale Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Książka liczy 100 stron, na których muzealnicy z przemyskiego muzeum szczegółowo opisali wystawy, do zwiedzenia których zachęcają. Elegancka i szlachetna w wyrazie szata graficzna jest dziełem Marka Mikruta, absolwenta Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, krakowianina osiadłego w grodzie nad Sanem. Marek Mikrut i znany przemyski artysta fotografik Marek Horwat, są też autorami zdjęć zamieszczonych w książce.

   

    Po raz pierwszy w historii Przemyśl doczekał się placówki muzealnej opowiadającej o jego tysiącletniej, złożonej i bogatej historii. Ta szansa zmaterializowała się 23 maja 2005 roku, gdy otwarte zostało Muzeum Historii Miasta Przemyśla mieszczące się w dwóch zabytkowych kamienicach: Rynek 9 i Serbańska 7. Obiekty te, należące do Muzeum, odrestaurowano w latach 2001-2004 ze środków Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego i budżetu państwa.
Opublikowany kilka dni temu przewodnik po kolei, kondygnacja po kondygnacji omawia prezentowane wystawy.
     Wędrówkę po muzeum rozpoczyna szkic o historii budynku. Chociaż prawie codziennie mijamy kamienicę Rynek 9, nie wszyscy zdajemy sobie sprawy z faktu, że ma ona już za sobą ponad pół tysiąca lat istnienia i burzliwą, ciekawą historię. Jaką?.. trzeba o tym przeczytać w przewodniku i zobaczyć własnymi oczami przechadzając się po zakamarkach budowli...
     Z kolei opisane jest jedno z najciekawszych (i najstarszych!) pomieszczeń – tak zwana „Wielka Izba”. Dawniej każda kamienica mieszczańska posiadała taką reprezentacyjną komnatę, w której właściciel, zwykle bogaty kupiec, podejmował gości, prowadził negocjacje handlowe, eksponował najlepsze wzory sprzedawanego towaru.
W ślad za „Wielką Izbą”, podążamy do „Małej Sieni”, w której eksponowane są czasowe wystawy fotograficzne. Wiedzieć trzeba, iż Muzeum Historii Miasta Przemyśla prezentuje, jako jedno z nielicznych w kraju, bogatą ekspozycję dawnej sztuki fotograficznej – odtworzone atelier przemyskiego fotografa Bernarda Hennera. Nic więc dziwnego, że w tym samym budynku, dla umożliwienia prześledzenia ewolucji sztuki fotografowania, w „Małej Sieni” pokazywana jest fotografia współczesna.
     W drodze na wyższe piętra warto zapoznać się z historią przemyskiego herbu (Galeria Herbu Przemyśla), wyeksponowaną na klatce schodowej, po czym zagłębić się w dawnym, sięgającym w wiek XIX apartamencie mieszczańskim. Wnętrze urządzone z pietyzmem, składające się z kuchni, gabinetu pana domu, salonu, jadalni i sypialni urzeka stylową atmosferą, starannym doborem eksponatów, nastrojem...
     Na kolejnych kondygnacjach turysta zapozna się z historią Przemyśla, począwszy od pradziejów miasta aż po koniec międzywojnia. Zobaczy „węgierski ślad” (staromadziarskie pochówki) w historii przemyskiego grodu sprzed tysiąca lat, eksponaty zwiazane z przemyskimi cechami, dokumenty okresu autonomii galicyjskiej, wspomnienie o „przemyskich orlętach” i wiele innych interesujących tematów. Na najwyższej kondygnacji spotka galerię przemyskiego pejzażu – salę poświęconą obrazom autorstwa artystów zainspirowanych przemyskimi widokami.
    Ponieważ muzeum pozbawione jest barier architektonicznych i spełnia wszelkie warunki dostępu dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, windy), może być z pełną odpowiedzialnością polecane jako obiekt przyjazny wszystkim.
W piwnicach usytuowana została kawiarnia i restauracja „Mieszczańska”, która w porze letniej funkcjonuje również w przynależnym do muzeum patio.
   O tych i o wielu innych atrakcjach Muzeum Historii Miasta Przemyśla czytelnik dowie się z nowo wydanego informatora-przewodnika. Wstęp do publikacji, omawiający w syntetyczny sposób tło powstania Muzeum Historii Miasta Przemyśla przygotował dyrektor Mariusz J. Olbromski, a teksty omawiające poszczególne ekspozycje przygotowali i napisali pracownicy muzeum: Joanna Sztaba (historia kamienicy Rynek 9 – siedziby muzeum), Lucyna Czarska („Wielka Izba”), Jacek Błoński (Galeria Herbu Przemyśla), Dorota Zahel (kuchnia w dawnym domu mieszczańskim), Józefa Kostek (gabinet, jadalnia i Galeria Pejzażu Przemyskiego), Urszula Olbromska (salon biedermeierowski), Marta Trojanowska (sypialnia), Grażyna Stojak (atelier fotograficzne Bernarda Hennera), Andrzej Koperski (wystawa archeologiczna) i Anna Cieplińska (dzieje Przemyśla od 1340 roku do wybuchu II wojny światowej).
   Publikacja zawiera streszczenia w językach: angielskim (Antoni Sarkady) i niemieckim (Stanisław Karszyń). Wszystkie, a jest ich rzeczywiście dużo, fotografie, za wyjątkiem archiwalnych, zaprezentowane są w pełnym kolorze. Również kolorowa okładka, foliowana na mat oraz zastosowany wewnątrz dobrej jakości papier kredowany dodają wydawnictwu elegancji.
   Publikacja „W Przemyślu kiedyś…” powinna znaleźć się w każdym przemyskim domu i w każdej przemyskiej bibliotece szkolnej. Może być też doskonałym prezentem na każdą okazję.
    Realizacja tego zamierzenia wydawniczego nie byłaby możliwa, gdyby nie materialne wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Fakt ten niech będzie zwiastunem, iż być może nadchodzą dla kultury czasy lepsze.
Promocja książki, połączona z oprowadzaniem po ekspozycjach przez autorów omówień odbędzie się 31 marca bieżącego roku, o godzinie 11, w salonie mieszczańskim na I piętrze Muzeum Historii Miasta Przemyśla, przy Rynku 9. Wstęp wolny.
Zapraszamy wszystkich przemyślan i wszystkich, którym drogi jest tysiącletni gród nad Sanem.

OBEJRZYJ GALERIĘ FOTOGRAFII


Antoni Sarkady

Aktualizacja: Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

Wersja XML