Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

"Szkoła żon" monodram Andrzeja Seweryna

Z cyklu „Zamkowe Teatralia” - "Szkoła żon" monodram Andrzeja Seweryna - 8 lutego 2017 r.

Jedna z najbardziej znanych komedii Moliera w mistrzowskim wykonaniu.

Ten niepowtarzalny spektakl w solowym przekazie Andrzeja Seweryna jest wyrazem fascynacji twórczością francuskiego pisarza. W mistrzowskim wykonaniu przesłanie tekstu Moliera staje się niepowtarzalnym przeżyciem dla widza.
W swojej opowieści scenicznej, zbudowanej wokół perypetii zazdrosnego bohatera Molierowskiej „Szkoły żon”, artysta pozwala sobie na cudowny luz już od samego początku. Wchodzi na scenę krokiem tanecznym, w rytm swingującej muzyki, którą wybrał znany dziennikarz radiowy i prezenter estradowy Paweł Sztompke. Jednak mimo tego, ten niezwykły spektakl jest przemyślany. Najmniejszy gest, drżenie głosu, każdy ruch na scenie jest po to, by wywoływać emocje.

 

 
Dalej w tym duchu, choć już bez „musicalowego” tła, toczy się historia czterdziestoletniego („starego” jak na XVII-wieczne standardy) mieszczanina Arnolfa, który szykując się do ożenku z dziewczęciem znacznie młodszym od niego, zaczyna przeżywać katusze, gdy ta wpada w oko pewnemu młodzieńcowi. Aktor improwizuje, czyni zabawne dygresje, przeczytanie fragmentów tekstu powierza widzom. Mistrz sztuki teatralnej był w znakomitej formie. Genialnie brzmiącym głosem czarował publiczność. Lekko, dowcipnie, finezyjnie. Na naprawdę najwyższym poziomie.
Spektakl adresowany jest zarówno do znawców twórczości Moliera, którzy usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi w mistrzowskiej interpretacji, jak i do tych, którzy swą przygodę z geniuszem dramatu dopiero zaczynają.

Publiczność była zafascynowana i poruszona spektaklem

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

fot. Tomasz Beliński

 

Wersja XML