Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zarządzanie Kryzysowe - Bezpieczeństwo - Obrona Terytorialna

Bezpieczeństwo to potrzeba pierwotna, w swej naturze fundamentalna dla istnienia i rozwoju zarówno jednostek, grup społecznych czy całych narodów. Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytetowy cel każdego państwa. Historia uczy, że bez armii, bez siły, bez dyscypliny, nie ma ani niezależności politycznej, ani wolności obywatelskiej (Napoleon Bonaparte) albowiem dobra armia to fundament organizacji państwowej, a tam gdzie jej brak, trudno o dobre prawo, i w ogóle o powstanie czegokolwiek dobrego (Niccolo Machiavelli). Naczelnym wyzwaniem dla narodu pozostaje zatem stworzenie armii zdolnej zapewnić mu obronę i ochronę oraz odstraszanie potencjalnego agresora. Warunkiem skutecznego odstraszania jest zapewnienie takiego potencjału obronnego, ażeby ryzyko agresji w percepcji przeciwnika wzrosło do poziomu, w którym staje się ona nieopłacalna.
Brak opisu obrazka
Obrona Terytorialna (OT), stanowi uzupełnienie i jednocześnie jest komplementarną częścią potencjału obronnego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej jako ich piąty rodzaj obejmujący terytorialne organy dowodzenia oraz jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowane do prowadzenia ochrony i obrony miejscowej w stałych rejonach odpowiedzialności w ścisłym współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz z miejscową administracją rządową i samorządową, służbami i strażami, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem, a także pozarządowymi organizacjami paramilitarnymi.
 
Źródło: Grafika Orła - Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Publikacja: Maciej J. Szeremeta
 
 • Dwa tygodnie z życia terytorialsa - zakończenie szkolenia zintegrowanego w 36blp

  Brak opisu obrazka
  W niedzielę 10 lipca br. zakończyło się dwutygodniowe szkolenie zintegrowane w 36 Batalionie Lekkiej Piechoty w Przemyślu.
  Data publikacji: 11-07-2022 18:35
 • 20 litrów krwi od 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

  Brak opisu obrazka
  Dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Przemyślu Pan płk Daniel Błotko zainaugurował wraz z przemyskimi terytorialsami w piątek 8 lipca br. akcję honorowego krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Przemyślu.
  Data publikacji: 11-07-2022 18:12
 • Mamy Dowódcę 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej!

  Brak opisu obrazka
  Dnia 14 Czerwca Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak z dniem 15 czerwca br. wyznaczył nowych dowódców: płk Marka Pietrzaka - dowódcę 18 Stołecznej Brygady OT, płk Robert Kasperczuk – dowódcę 19 Nadbużańskiej Brygady OT oraz .....
  Data publikacji: 14-06-2022 19:41
 • Wakacje z WOT Edycja 2022!

  Brak opisu obrazka
  Już 25 czerwca rusza kolejne szkolenie na Podkarpaciu w ramach projektu "Wakacje z WOT".    
  Data publikacji: 31-05-2022 19:31
 • Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny

  Brak opisu obrazka
  Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia jest niezwykle istotnym elementem budowania odpornego społeczeństwa, a to przekłada się bezpośrednio na odporność państwa. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od kilku lat prowadzi edukację w tym obszarze, przygotowując poradniki bezpiecznych zachowań, infografiki, animacje i filmy......
  Data publikacji: 05-04-2022 11:12
 • Informacja w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2022 r.

  Brak opisu obrazka
  Prezydent Miasta Przemyśla informuje, że w dniach od 11 kwietnia do 26 maja 2022 r. w budynku Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Adama Mickiewicza 30 w Przemyślu będzie przeprowadzona
  Data publikacji: 22-03-2022 10:41
 • Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP

  Brak opisu obrazka
  Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju.
  Data publikacji: 23-02-2022 12:17
 • Ogłoszenie Prezydenta Miasta o poszukiwaniu kandydatów do pracy - kwalifikacja wojskowa

  Brak opisu obrazka
  Prezydent Miasta Przemyśla poszukuje kandydatów do wykonywania pracy związanej z kwalifikacją wojskową planowaną na okres od 11.04.2022 r. do 26.05.2022 r.
  Data publikacji: 22-02-2022 11:42
 • Nie trać czasu! Podejmij wyzwanie Zostań terytorialsem!

  Brak opisu obrazka
  W przyszłym tygodniu 12 lutego rusza czwarta edycja projektu „Ferie z WOT” w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Propozycja szkolenia w tym terminie skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz nauczycieli a także do rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas poza domem np. na obozach zimowych.
  Data publikacji: 03-02-2022 11:33
 • Ograniczenie w obsłudze dowódów osobistych!

  Brak opisu obrazka
  W dniach od 31 stycznia do 4 luty Sekcja Dowodów Osobistych Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego będzie realizować czynności w ograniczonym zakresie i tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Taki stan rzeczy spowodowany jest chorobą pracowników oraz problemami technicznymi.
  Data publikacji: 31-01-2022 12:45
Wersja XML