Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zarządzanie Kryzysowe - Bezpieczeństwo - Obrona Terytorialna

Bezpieczeństwo to potrzeba pierwotna, w swej naturze fundamentalna dla istnienia i rozwoju zarówno jednostek, grup społecznych czy całych narodów. Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytetowy cel każdego państwa. Historia uczy, że bez armii, bez siły, bez dyscypliny, nie ma ani niezależności politycznej, ani wolności obywatelskiej (Napoleon Bonaparte) albowiem dobra armia to fundament organizacji państwowej, a tam gdzie jej brak, trudno o dobre prawo, i w ogóle o powstanie czegokolwiek dobrego (Niccolo Machiavelli). Naczelnym wyzwaniem dla narodu pozostaje zatem stworzenie armii zdolnej zapewnić mu obronę i ochronę oraz odstraszanie potencjalnego agresora. Warunkiem skutecznego odstraszania jest zapewnienie takiego potencjału obronnego, ażeby ryzyko agresji w percepcji przeciwnika wzrosło do poziomu, w którym staje się ona nieopłacalna.
Brak opisu obrazka
Obrona Terytorialna (OT), stanowi uzupełnienie i jednocześnie jest komplementarną częścią potencjału obronnego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej jako ich piąty rodzaj obejmujący terytorialne organy dowodzenia oraz jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowane do prowadzenia ochrony i obrony miejscowej w stałych rejonach odpowiedzialności w ścisłym współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz z miejscową administracją rządową i samorządową, służbami i strażami, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem, a także pozarządowymi organizacjami paramilitarnymi.
 
Źródło: Grafika Orła - Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Publikacja: Maciej J. Szeremeta
 
 • DODATKOWY NABÓR DO PODKARPACKICH TERYTORIALSÓW

  Brak opisu obrazka
  Ruszył dodatkowy i ostatni w tym roku termin rekrutacji do podkarpackich terytorialsów. Chętni do podjęcia wyzwania już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwych terytorialnie Wojskowych Komend Uzupełnień. Szkolenie podstawowe rozpocznie się 18 grudnia.
  Data publikacji: 19-11-2021 13:26
 • Akcja Zima - wykaz przydatnych numerów telefonów

  Brak opisu obrazka
  Jak co roku przypominamy Państwu w jakich miejscach, instytucjach w związku z rozpoczynającą się zimą można zgłaszać interwencje i zwracać się z prośbą o pomoc dla potrzebujących.
  Data publikacji: 14-11-2016 13:18
 • Kolejny Generał w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  W dniu wczorajszym 11 listopada 2021 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda awansował na pierwszy stopień  generalski czterech oficerów Wojska Polskiego oraz czterech funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wśród awansowanych oficerów Straży Granicznej był Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG płk Andrzej Popko. Do stopnia generała broni został awansowany również Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła.
  Data publikacji: 12-11-2021 18:42
 • Ostatni w tym roku nabór do podkarpackich terytorialsów

  Brak opisu obrazka
  Ruszył ostatni w tym roku termin rekrutacji do podkarpackich terytorialsów. Chętni do rozpoczęcia wyzwania służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwych terytorialnie Wojskowych Komend Uzupełnień. Szkolenie podstawowe rozpocznie się 20 listopada.
  Data publikacji: 26-10-2021 14:03
 • W NIEDZIELĘ TERYTORIALSI PRZYSIĘGALI W RZESZOWIE

  Brak opisu obrazka
  W niedzielę 24 kwietnia o godz. 11.00 w Rzeszowie, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi składali ślubowanie na terenie 31. Batalionie Lekkiej Piechoty. Słowa roty wypowiedziało 20 ochotników.
  Data publikacji: 26-10-2021 13:27
 • CHRZEST BOJOWY PODKARPACKICH TERYTORIALSÓW

  Brak opisu obrazka
  Od 9 października trwa szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej podczas którego szkolą się ochotnicy z Przemyśla i okolic, pozyskani między innymi przez Punkt Rekrutacyjny 3PBOT utworzony z inicjatywy Dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady OT i Prezydenta Miasta Przemyśla w Urzędzie Miejskim w Przemyślu dla kandydatów z naszego miasta i powiatu Przemyskiego.
  Data publikacji: 18-10-2021 15:20
 • PRZEKAZANIE OBOWIĄZKÓW DOWÓDCY 3. PODKARPACKIEJ BRYGADY OT

  Brak opisu obrazka
  W piątek 8 października o godz. 13.00 w Rzeszowie odbyły się uroczystości przekazanie obowiązków dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Uroczystości towarzyszył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła.
  Data publikacji: 08-10-2021 20:16
 • Stan Gotowości Obronnej Państwa Czasu Kryzysu – Ćwiczenie Obronne „Jesień 2021”

  Brak opisu obrazka
  „W dniach od 5 do 6 października 2021 r. na terenie kraju miały miejsca akty terroru na obiekty infrastruktury krytycznej, natomiast ataki cybernetyczne spowodowały paraliż pracy w obiektach administracji publicznej. W związku z zaistnieniem zwiększonego zagrożenia działaniami grup dywersyjnych i atakami na sieci teleinformatyczne Prezes Rady Ministrów w dniu 30 września 2021 r. wprowadził na obszarze całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stopień alarmowy BRAVO oraz BRAVO-CRP.....
  Data publikacji: 08-10-2021 12:31
 • RUSZYŁ DODATKOWY NABÓR DO PODKARPACKICH TERYTORIALSÓW

  Brak opisu obrazka
  Ruszył dodatkowy termin rekrutacji do podkarpackich terytorialsów. Chętni do rozpoczęcia przygody w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwych terytorialnie Wojskowych Komend Uzupełnień. Szkolenie podstawowe rozpocznie się 9 października.
  Data publikacji: 16-09-2021 15:06
 • 30 Tysięcy Terytorialsów w koszarach – A kolejni stoją już u bram

  Brak opisu obrazka
  Ponad 30 tysięcy żołnierzy służy już w koszarach Wojsk Obrony Terytorialnej, a na Podkarpaciu kolejni stoją u bram, by w najbliższą sobotę zasilić szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy, nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań.
  Data publikacji: 31-08-2021 13:19
Wersja XML