Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zarządzanie Kryzysowe - Bezpieczeństwo - Obrona Terytorialna

Bezpieczeństwo to potrzeba pierwotna, w swej naturze fundamentalna dla istnienia i rozwoju zarówno jednostek, grup społecznych czy całych narodów. Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytetowy cel każdego państwa. Historia uczy, że bez armii, bez siły, bez dyscypliny, nie ma ani niezależności politycznej, ani wolności obywatelskiej (Napoleon Bonaparte) albowiem dobra armia to fundament organizacji państwowej, a tam gdzie jej brak, trudno o dobre prawo, i w ogóle o powstanie czegokolwiek dobrego (Niccolo Machiavelli). Naczelnym wyzwaniem dla narodu pozostaje zatem stworzenie armii zdolnej zapewnić mu obronę i ochronę oraz odstraszanie potencjalnego agresora. Warunkiem skutecznego odstraszania jest zapewnienie takiego potencjału obronnego, ażeby ryzyko agresji w percepcji przeciwnika wzrosło do poziomu, w którym staje się ona nieopłacalna.
Brak opisu obrazka
Obrona Terytorialna (OT), stanowi uzupełnienie i jednocześnie jest komplementarną częścią potencjału obronnego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej jako ich piąty rodzaj obejmujący terytorialne organy dowodzenia oraz jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowane do prowadzenia ochrony i obrony miejscowej w stałych rejonach odpowiedzialności w ścisłym współdziałaniu z wojskami operacyjnymi oraz z miejscową administracją rządową i samorządową, służbami i strażami, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem, a także pozarządowymi organizacjami paramilitarnymi.
 
Źródło: Grafika Orła - Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Publikacja: Maciej J. Szeremeta
 
 • Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny

  Brak opisu obrazka
  Umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia jest niezwykle istotnym elementem budowania odpornego społeczeństwa, a to przekłada się bezpośrednio na odporność państwa. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od kilku lat prowadzi edukację w tym obszarze, przygotowując poradniki bezpiecznych zachowań, infografiki, animacje i filmy......
  Data publikacji: 05-04-2022 11:12
 • Informacja w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2022 r.

  Brak opisu obrazka
  Prezydent Miasta Przemyśla informuje, że w dniach od 11 kwietnia do 26 maja 2022 r. w budynku Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Adama Mickiewicza 30 w Przemyślu będzie przeprowadzona
  Data publikacji: 22-03-2022 10:41
 • Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP

  Brak opisu obrazka
  Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju.
  Data publikacji: 23-02-2022 12:17
 • Ogłoszenie Prezydenta Miasta o poszukiwaniu kandydatów do pracy - kwalifikacja wojskowa

  Brak opisu obrazka
  Prezydent Miasta Przemyśla poszukuje kandydatów do wykonywania pracy związanej z kwalifikacją wojskową planowaną na okres od 11.04.2022 r. do 26.05.2022 r.
  Data publikacji: 22-02-2022 11:42
 • Nie trać czasu! Podejmij wyzwanie Zostań terytorialsem!

  Brak opisu obrazka
  W przyszłym tygodniu 12 lutego rusza czwarta edycja projektu „Ferie z WOT” w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Propozycja szkolenia w tym terminie skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz nauczycieli a także do rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas poza domem np. na obozach zimowych.
  Data publikacji: 03-02-2022 11:33
 • Ograniczenie w obsłudze dowódów osobistych!

  Brak opisu obrazka
  W dniach od 31 stycznia do 4 luty Sekcja Dowodów Osobistych Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego będzie realizować czynności w ograniczonym zakresie i tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Taki stan rzeczy spowodowany jest chorobą pracowników oraz problemami technicznymi.
  Data publikacji: 31-01-2022 12:45
 • DODATKOWY NABÓR DO PODKARPACKICH TERYTORIALSÓW

  Brak opisu obrazka
  Ruszył dodatkowy i ostatni w tym roku termin rekrutacji do podkarpackich terytorialsów. Chętni do podjęcia wyzwania już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwych terytorialnie Wojskowych Komend Uzupełnień. Szkolenie podstawowe rozpocznie się 18 grudnia.
  Data publikacji: 19-11-2021 13:26
 • Akcja Zima - wykaz przydatnych numerów telefonów

  Brak opisu obrazka
  Jak co roku przypominamy Państwu w jakich miejscach, instytucjach w związku z rozpoczynającą się zimą można zgłaszać interwencje i zwracać się z prośbą o pomoc dla potrzebujących.
  Data publikacji: 14-11-2016 13:18
 • Kolejny Generał w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu

  Brak opisu obrazka
  W dniu wczorajszym 11 listopada 2021 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda awansował na pierwszy stopień  generalski czterech oficerów Wojska Polskiego oraz czterech funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wśród awansowanych oficerów Straży Granicznej był Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG płk Andrzej Popko. Do stopnia generała broni został awansowany również Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła.
  Data publikacji: 12-11-2021 18:42
 • Ostatni w tym roku nabór do podkarpackich terytorialsów

  Brak opisu obrazka
  Ruszył ostatni w tym roku termin rekrutacji do podkarpackich terytorialsów. Chętni do rozpoczęcia wyzwania służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwych terytorialnie Wojskowych Komend Uzupełnień. Szkolenie podstawowe rozpocznie się 20 listopada.
  Data publikacji: 26-10-2021 14:03
Wersja XML