Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Oświadczenie w sprawie kontaktów Prezydenta Roberta Chomy z SB

 Do Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy w dniu 7 lutego br. wpłynęła treść oświadczenia podpisanego przez jego czterech kolegów z lat studenckich, z którymi mieszkał w akademiku. Odnosi się ono do przekazywanych przez media informacji nt. jego kontaktów z SB.

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia.

 

  

OŚWIADCZENIE

 W związku z pojawiającymi się coraz częściej informacjami o rzekomej współpracy z SB w latach studenckich naszego kolegi Roberta Chomy, z którym byliśmy na studiach i mieszkaliśmy w akademiku, czujemy się moralnie zobowiązani do publicznego zabrania głosu w tej sprawie, jako świadkowie tamtych wydarzeń i w obliczu potwornego ataku, którego Robert jest obiektem.

 Pamiętamy, że w zimie 1983 roku funkcjonariusze SB wtargnęli do Roberta pokoju w akademiku i dokonali przeszukania w związku z Jego działalnością polegającą na kolportowaniu materiałów opozycyjnych wśród studentów. Wiemy, że po tym wydarzeniu Robert został wezwany przez SB, gdzie grożono Mu zwolnieniem rodziców z pracy oraz wydaleniem z uczelni, i że pod presją SB podpisał zobowiązanie do współpracy. Jednak podkreślenia wymaga fakt, iż nigdy realnej współpracy nie podjął, a co się z tym wiąże, nikogo nie skrzywdził i żadnych korzyści z tego tytułu nie odniósł. Przeciwnie pamiętamy, że wielokrotnie powracał z różnych demonstracji i przesłuchań pobity przez stróżów ówczesnego „porządku”.

Ataki na naszego kolegę Roberta traktujemy jako brudną walkę polityczną mającą Go zdyskredytować w oczach opinii publicznej. Jesteśmy przekonani, że odtajnienie archiwów IPN dotyczących Roberta Chomy będzie dla niego korzystne.

 

 Koledzy ze studiów:

 Zbigniew Marzec
Marek Sowa
Jarosław Kmieć
Wacław Żak
Edmund Matrejek
Dariusz Gąska

 

 

 

dodał: Witold Wołczyk

Kancelaria Prezydenta Miasta

Wersja XML