Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

X Święto Zamku Kazimierzowskiego. Od tradycji do współczesności.

X ŚWIĘTO ZAMKU KAZIMIERZOWSKIEGO. Od tradycji do współczesności. 18-19 czerwca 2016 r.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK już drugi rok z rzędu świętuje jubileusze. Rok 2016 to X Święto Zamku Kazimierzowskiego, natomiast w roku 2015 obchodzone było dziesięciolecie działalności. Rocznica ta odbiła się szerokim echem w całym kraju. Gratulacje przesyłane były od wielu znamienitych osób i instytucji. Wśród składających wyrazy uznania była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Posłowie na Sejm RP, Prezydent Przemyśla, Dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Prezes Zarządu Teatru „Fredreum”, Prezes Stowarzyszenia Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie”.

Dwa dni wypełnione atrakcjami to perspektywa X Święta Zamku Kazimierzowskiego.

Święto Zamku Kazimierzowskiego stało się już tradycją i wpisało się na stałe w kalendarz kulturalny naszego miasta. Dziesiąta – jubileuszowa -  edycja tej imprezy, jak wszystkie poprzednie obfitować będzie w ogromną ilość atrakcji – dla każdego.

Czynnikiem decydującym o atrakcyjności obiektów historycznych jest ich „dostępność”. Tworząc projekt pod nazwą „Święto Zamku Kazimierzowskiego – Od tradycji do współczesności” dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska brała pod uwagę badania, które jednoznacznie wskazują, iż przestrzeń historyczna to  miejsce, w którym należy uwzględnić potrzeby nie tylko tego kto chce doświadczyć historii, ale i tego, któremu zależy również na rozrywce. Wpływ na liczbę gości ma więc nie tylko samo miejsce, ale również jego dostosowanie do potrzeb odwiedzających. Jak wskazują wszystkie poprzednie edycje „Święta Zamku Kazimierzowskiego” założenia były właściwe, a samo wydarzenie kulturalne stało się kanonem gatunku w naszym mieście. 

Tradycją stało się już, że podczas każdej edycji tej imprezy organizowany jest plenerowy koncert bardzo znanego artysty. Niezliczone tłumy bawiące się podczas tych występów potwierdzają słuszność doboru wykonawców. Na przemyskim wzgórzu zamkowym, w ramach Święta Zamku Kazimierzowskiego koncertowali już: Justyna Steczkowska, Anita Lipnicka i John Porter, zespół Raz Dwa Trzy, Stan Borys z zespołem Imię Jego 44, Robert Janowski i artyści z programu TVP „Jaka to melodia”, zespół PECTUS, UnderGround Fly, Varius Manx, Monika Kuszyńska, Kasia Kowalska, zespół  „Klezmafour”, Renata Przemyk. Tegoroczną imprezę uświetnią występy zespołów: De MONO,  Zbigniew Foryś BAND (ex LOMBARD) oraz MATRAGONA.

 

plakat Swieto Zamku 2016_m.jpegŚwięto Zamku Kazimierzowskiego to jednak nie tylko koncerty gwiazd. Wszyscy, którzy przyjdą w tych dniach na zamkowe wzgórze mogą liczyć na znacznie więcej atrakcji. Zgodnie z założeniami dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renaty Nowakowskiej  impreza ma docierać do jak najszerszego kręgu odbiorców. Ma prezentować nasze tradycje oraz historyczną tożsamość. Ma się odnosić bezpośrednio do Zamku Kazimierzowskiego jako obiektu historycznego i jednocześnie siedziby instytucji kultury. Dlatego prezentowane kolejno (czasami równocześnie w różnych miejscach) elementy programu składają się na całość, której celem jest ukazanie zamkowych obyczajów i ceremoniałów. Ten misternie przygotowywany projekt obfitować będzie w wiele atrakcji, a szczegóły programu podane zastaną na oddzielnych plakatach.

18 czerwca 2016 r. (sobota)
godz. 17.00 -  22.30

SOBÓTKA ZAMKOWA
zwycięstwo sił światła nad siłami ciemności

Blok atrakcji pierwszego dnia Święta Zamku wypełnią występy artystów  miejscowych oraz zaproszonych gości z innych stron kraju. Wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, Teatr „Fredreum”, zespół MATRAGONA – Muzyka Zaginionego Świata, Przemyski Młodzieżowy Chór Kameralny „VOX IUVENTUM”. Odbędzie się wernisaż prac malarskich Julii Olech-Nowak stypendystki Prezydenta Miasta Przemyśla zatytułowany „Antidotum” . W altanie przed Zamkiem zorganizowane zostaną warsztaty wyplatania wianków z żywych kwiatów i ziół połączone ze wspólnym śpiewaniem sobótkowych pieśni. Gwiazdą tego dnia będzie zespół ZBIGNIEW FORYŚ BAND (ex LOMBARD).   

 

19 czerwca 2016 r. (niedziela)
godz. 16.00 – 22.00

DZIEŃ OTWARTY ZAMKU
„Dziedziniec  Sztuki  - od tradycji do współczesności”

Drugi dzień Święta Zamku to w znacznej mierze odkrywanie tajemnic zabytkowego obiektu. Podczas tej niedzieli odbędzie się m.in.: wzbogacony licznymi atrakcjami spacerek po Zamku z przewodnikiem, warsztaty plastyczne, prezentacja mody historycznej i współczesnej. Dla najmłodszych zamkowych gości przygotowano „Bajowe popołudnie” składające się ze spektaklu przemyskiego Teatru S.A.N. oraz muzycznej bajki w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 19 w Przemyślu. W spektaklu tanecznym wystąpi stypendystka Prezydenta Miasta Przemyśla Magdalena Fejdasz. Tego dnia odbędą się również występy muzyczne, wystąpią m.in.: przemyski zespół bluesowy, a gwiazdą tego wieczoru będzie zespół De MONO z Andrzejem Krzywym na czele.

DeMono_m.jpegDodatkowo, podczas całego Święta Zamku Kazimierzowskiego odbywać się będą zabawy rycerskie oraz animacje dla dzieci. Nie zabraknie także - tradycyjnych już – punktów z jadłem i napitkiem oraz straganów, które oferować będą okolicznościowy asortyment towarów.

Na zamkowym dziedzińcu odbędzie się prezentacja wyposażenia zakupionego w ramach projektu „Dziedziniec sztuki” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wersja XML