Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Partnerski Kamieniec obchodził swoje święto.

Hucznie obchodziło swoje święto partnerskie miasto Przemyśla na Ukrainie – Kamieniec Podolski. 21 maja w bogatym programie reklamowanym hasłem Dzień Miasta „Kamieniec – wyspa skarbów 2016”, obok mieszkańców, wzięli także udział przedstawiciele zaproszonych delegacji, w tym z naszego samorządu, z Zastępcą Prezydenta Miasta Januszem Hamryszczakiem i Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą. Wizyta na Ukrainie była też okazją do dowiedzenia drugiego partnerskiego miasta - Truskawca.

Obok Przemyśla, władze ukraińskiego miasta zaprosiły na swoje święto także innych partnerów z Polski i innych krajów: Częstochowy, Głogowa i Powiatu Głogowskiego, Krakowa, Tarnowa Podgórnego, Zawiercia, Ukmergė (Litwa), Līvāni (Łotwa) i Azerbejdżanu. Już w dniu poprzedzającym święto, jego uczestnicy mogli podziwiać wieczorny pokaz oświetlonych balonów, a w Starym Zamku wziąć udział w „Europejskiej Nocy Muzeów”.

Od rana 21 maja na Rynku Ormiańskim odbywała się prezentacja przedsiębiorców z Ukrainy i rzemiosła. Z kolei na Polskim Rynku trwały zawody sportowe o Puchar Mera Michajło Simaszkiewicza, tutaj także odbył się performance „Dedykacja dla rodzinnego miasta”. Ważnym punktem obchodów Dnia Miasta była odbywająca się miejskiej auli uroczysta sesja rady, na której zabrał głos Zastępca Prezydenta Janusz Hamryszczak. Wkrótce potem miało miejsce otwarcie Skweru Europejskiego, uświetnione podpisaniem nowych umów o współpracy z partnerami zagranicznymi. Formalna inauguracja Dnia Miasta odbyła się po południu na Polskim Rynku. Wśród innych, licznych atrakcji, znalazły się m.in.: jubileuszowy koncert Zespołu Tańca Apelsyn, przedstawienie Dramatycznego Teatru Akademickiego z Kijowa „Jesień w Weronie” oraz solowy koncert Tatiany Piskarievej. W trakcie pobytu w Kamieńcu Podolskim przedstawiciele przemyskiego samorządu spotkali się także z biskupem Leonem Dubrawskim, ordynariuszem diecezji kamieniecko – podolskiej.

 

 

W drodze powrotnej Zastępca Prezydenta oraz Sekretarz Miasta spotkali się w Truskawcu z Merem Andrijem Kulchynskim. Rozmowa z nim była kontynuacją prowadzonych kilka tygodni temu w Przemyślu rozważań na temat wspólnego aplikowania o dofinansowanie projektu modernizacji parku zdrojowego w Truskawcu oraz podobnych terenów zielonych w Przemyślu (Lipowica).

Wersja XML