Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

W styczniu rozpoczną się poszukiwania złóż gazu ziemnego na terenie Przemyśla i okolicznych gmin.

23 listopada br. w Urzędzie Miejskim w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa poświęcona planowanym badaniom sejsmicznym typu 3D w rejonie złoża gazu ziemnego Przemyśl. Obok Prezydenta Miasta Roberta Chomy oraz przedstawicieli Rady Miejskiej w Przemyślu w spotkaniu wzięli też udział Wójtowie: Andrzej Huk - Wójt Gminy Przemyśl, Marek Iwasieczko - Wójt Gminy Medyka oraz Tadeusz Bobek - Wójt Gminy Krasiczyn. Główne założenia planowanych badań przedstawiali reprezentujący PGNiG: Paweł Oziembłowski  Kierownik Działu Nadzoru Prac Geofizycznych, Jakub Siewko Koordynator ds. Komunikacji Ekologicznej, a także pracownicy Geofizyki Kraków S.A. i Ośrodka Kopalń Przemyśl.

Uczestnicy zapoznali się z informacją na temat firmy -  Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, a także rysem historycznym Ośrodka Kopalń Przemyśl, gdzie wydobycie gazu trwa od lat 60-tych XX wieku. Podkarpackie złoża oceniane są jako jedne z największych w Polsce, a obecnie eksploatowane jest w 87% już wykorzystane. Prawdopodobnie są one jednak większe niż przewidywano wcześniej i planowane właśnie badania mają pomóc to ocenić. Odkrycie nowych pozwoliłoby na utrzymanie dotychczasowego wydobycia, a być może nawet jego zwiększenie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w Ośrodku Kopalń Przemyśl zatrudnionych jest 230 osób, nowe złoża zapewnią zatrudnienie na podobnym poziomie.

 

 

Wykonawcą badań sejsmicznych typu 3D w rejonie złoża gazu ziemnego Przemyśl będzie Geofizyka Kraków, a będą one prowadzone nie tylko na terenie Miasta Przemyśla, ale także okolicznych gmin: Przemyśl, Krasiczyn, Żurawica, Medyka, Fredropol. Będzie przy nich pracować grupa około 120 pracowników Geofizyki Kraków dysponujących 60-cioma różnymi pojazdami, a początek około trzymiesięcznych prac zaplanowano na styczeń 2016 roku. Badania prowadzone metodą wzbudzania fal polegają na rejestrowaniu fal sejsmicznych, odbitych od poszczególnych warstw geologicznych, a wzbudzonych za pomocą specjalistycznych pojazdów. Wynikiem badań będzie trójwymiarowy obraz budowy geologicznej ziemi oraz skał nasyconych gazem ziemnym i ropą naftową. Niewielkie drgania wzbudzane przez pojazdy wibrujące są całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jak zapewniają wykonawcy będą prowadzone w bezpiecznej odległości od budynków, a natężenie hałasu przez nie wywołane można porównać do wytwarzanego przez normalny ruch uliczny. Geofizyka Kraków ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu podobnych projektów nie tylko w Polsce, lecz również w Dani, Czechach, Libii i na Węgrzech.

Brak opisu obrazka

Wersja XML