Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Uczniowie „Czwóreczki” biją rekord w resuscytacji krążeniowo-oddechowej

16.10.2015r. podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaprosiła szkoły do bicia rekordu świata w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Jak wiemy  resuscytacja krążeniowo-oddechowa, RKO to zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem. Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia. Natychmiastowe rozpoczęcie trzydziestu ucisków klatki piersiowej oraz dwóch wdechów przez świadków zdarzenia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia trzykrotnie.

W tej szlachetnej akcji nie mogło oczywiście zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Ks. Jana Twardowskiego w Przemyślu. W dniu 16.10.b.r. w wyznaczonych, pięknie udekorowanych i przygotowanych miejscach, punktualnie o godzinie 12 rozpoczęliśmy bicie rekordu. Pomagało nam w tym trzech specjalnie zaproszonych ratowników medycznych. Przez trzydzieści minut, bo tyle trwała akcja, 331 uczniów wykonało resuscytację na fantomach. Relację z imprezy wraz ze zdjęciami i filmem przekazaliśmy do sztabu akcji. Jak dowiedzieliśmy się z nadesłanego maila, atak na rekord świata udał się znakomicie. W całej Polsce jednocześnie prowadziło resuscytację 92049 osób. Wszyscy oni nie tylko brali udział, ale także przy okazji pokazywali i uczyli innych, jak tę ważną czynność prawidłowo wykonać.

Teraz każdy z biorących udział może się dumnie przedstawić „Jestem rekordzistą świata”.

                                                                                                Bogusława  Kuciel

 

 

Wersja XML