Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wieczór argentyński w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu

Argentyna to kraj ludzi otwartych, miłośników natury, świetnego futbolu  i dobrego wina. To idealne miejsce dla miłośników rozrywki – przede wszystkim ognistego tanga. Aby poczuć w pełni „milongę” - miejsce (imprezę), gdzie tańczy się tango argentyńskie – jeszcze przed wejściem na salę widowiskową, w foyer, organizatorzy częstowali wszystkich przybyłych lampką argentyńskiego wina. Zaraz po tym, jeszcze przed występami, ale już ze sceny, wszystkich przybyłych przywitała Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska otwierając tym samym artystyczną cześć tego wieczoru.

Tango argentyńskie to nie tylko rodzaj tańca, ale także muzyki – dla wielu to po prostu styl życia. Jak sama nazwa wskazuje, tango zostało zapoczątkowane w Argentynie. Taniec charakteryzuje się improwizacją i bliskością partnerów wytwarzającą więź między tańczącymi. To jak prywatna rozmowa odbywana tylko między nimi. Tango argentyńskie wyraża smutek lub zawód miłosny, przez jednego z poetów zostało określone jako „smutna myśl, którą się tańczy”.

Tango – taniec i muzyka – należy do światowego dziedzictwa kulturalnego ludzkości i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ma na to wpływ charakter i atmosfera tego tańca oraz pełna niepokoju muzyka. W tańcu tym wymagane jest odpowiednie trzymanie i ustawienie obojga partnerów. Kroki, które nierzadko mogą kojarzyć się z szaloną plątaniną nóg w rzeczywistości nie są aż tak trudne, a opanowanie ich (choć czasochłonne) daje niesamowitą satysfakcję.

 

 

To wszystko, o czym mowa  powyżej zaprezentowane zostało na scenie Zamku Kazimierzowskiego. Za sprawą mistrza tanga Adriana Durso (Argentyna) oraz Anny Pawłowskiej (Wielka Brytania/Polska), którzy zaprezentowali kilka odmian tego tańca, mogliśmy choć przez chwilę poczuć atmosferę  Buenos Aires. Pokazy taneczne przeplatane były utworami śpiewnymi przez Adriana Durso, który tym samym okazał swoje drugie – śpiewacze oblicze.

Dopełnieniem prezentacji tanga na scenie Zamku Kazimierzowskiego był występ Przemyskiego Kwartetu Smyczkowego „Ars Perfecta” oraz bardzo rzeczowe, dotykające sedna sprawy prowadzenie wieczoru przez właścicielkę i choreografa Szkoły Tańca „A-Z” Aleksandrę Sołgę. 

Wersja XML